Sağlıkta özelleştirmenin 1. basamakta uygulaması olarak yapılandırılan Aile Hekimliği sistemi ile Kamu malı olan sağlık ocakları Aile Hekimlerine kiraya verilmiş, döner sermaye gelirleriyle alınmış demirbaş malzemeleri, tıbbi cihazlar ihalelerle satışa sunulmuştur. Başlangıçta meslektaşlarımızın çoğu tarafından sempatiyle karşılanan, en azından uygulamaya konulması aşamasında çok ta bir direnişle karşılaşmayan Aile Hekimliği sistemi kendi içinde mesleki tanım sıkıntısı yaşan pratisyen hekimlik kavramını farklılaştırması, başlangıçta ödenen yüksek maaşlar, hekimlerin sisteme entegrasyonunu kolaylaştırmıştır. Ancak bir süre sonra yapılan yönetmelik değişiklikleriyle Hekim Kamu güvencesinden çıkmış, sözleşmeli hale gelmiş, özlük haklarının birçoğunu kaybetmiştir. Bakanlık Aile Hekimini Kamu görevlisi olarak kabul etmemekle birlikte kamu görevlisi gibi denetlemektedir. Geçiş döneminde Hekime dayatılan birçok prosedür ve kırtasiye kalabalığı, eskiden koca bir ekibin görev paylaşımıyla yürüttüğü sağlık ocağı işleyişinin iki kişinin sorumluluğuna indirgenmesi, verilen hizmetlerde aksama, negatif performansla ücret kesintilerine, ceza puanı nedeniyle sözleşmenin feshine kadar götürülmesi iş güvencesiz, gelecek kaygısı yaşan, mutsuz bir meslek grubu oluşturmuştur. Süreç içerisinde Aile Hekimlerine nöbet zorunluluğu getirilmiştir; önce acil servislerde sonra cumartesi günleri ASM erde. Evde Bakım Hizmetleri, mobil nüfusa gezici sağlık hizmeti, adli tabiplik, defin ruhsatı verme gibi ekstra yükler getirilmiştir. 663 sayılı kanunda yapılan özel bir düzenleme ile Aile Hekimi ve Aile sağlığı elemanlarına ihtiyaç halinde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında hastane ve 112 acillerde nöbet tutma görevi verilebileceği getirilmiştir. Sevk zincirinin oy kaygısıyla işletilememesi, Aile Hekimlerinin performans katsayılarını düşürürken Acillerdeki hasta yoğunluğunu da hiç azaltmamıştır. Dünyada ki Aile uygulaması örneklerine baktığımızda hastaların öncelikle Aile Hekimlerine gitme zorunluluğu vardır. Bu hem Aile Hekiminin hastasının klinik gidişatını daha iyi takip etmesini hem de Acillerde ve Hastane Polikliniklerin de yığılmaları önleyecektir.  Dikey Sağlık Hizmetleri kapsamında koruyucu sağlık hizmeti sunan Verem Savaş dispanserleri, Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri görevlerini tamamlamış, karmaşaya ve israfa yol açan merkezler olarak bakılmakta bu merkezlerin birçoğu kapatılarak sayıları azaltılmıştır.
112 istasyonlarında artık daha çok paramedik ve ATT’ler istihdam edilmekle birlikte 112’ler Acil tıbbi müdahale bakış açısından kap-götür yaklaşımına terk edilmiştir. Tehlikeli ve ücra bölgelerde hizmet sunan, görev sırasında kazalara, hasta yakını şiddetine maruz kalan, deprem, yangın gibi riskli görevlerde çalışan 112’ler hala riskli birim olarak kabul edilmemekte, ücretlerine ve emekliliklerine yansımamaktadır.
Türk Tabipler Birliği,Aile Hekimliği yönünden Sağlık Bakanlığının tek taraflı olrak belirlediği koşullarda sözleşmeli çalışma ilişkisinin ve mevcut ücret ödeme yönteminin değiştirilmesini talep etmektedir.Aile Hekimlerinin iş güvencesi içeren, mesleki bağımsızlığının korunduğu,kamu çalışanı statüsünde bir birinci basamak sağlık hizmet çalışanı olmasını ve diğer kamu çalışanı hekimlerde olduğu gibi emekliliğe yansıyan güvenceli bir ücret ödeme sisteminin uygulanmasını öngörmektedir. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.