CHP’de ön seçim ve mahalle delege seçimleri başlatıldı. Yine eski parti delegesi ağalığına dönüş mü başladı?
                İlçe yönetimlerinin ve milletvekili adaylarının seçimlerinde yine delege ağalarına büyük iş düşecek. Delege pazarlama işi. Hangi adaydan daha fazla bir şeyler koparabilirim, hangi ilçe yönetimini kendime muhtaç duruma getirebilirim diye delege ağaları ile pazarlıklar başlayacak. Şimdiden delege adaylarının listelerinin oluşturulmasında ayak oyunları, dalavereler, kapalı kapılar arkasında pazarlıklar başladı. Bu durum CHP’ye hiç de yakıştırılamayan, yakışmayan bir durumdur.
                Mahalle delegeleri ilçe yönetimlerini ve il yönetimini seçecek olan il kurultay delegelerini seçecek. İl kurultay delegeleri de il yönetimi ile büyük kurultay delegelerini seçecek. Ön seçim delegeleri de milletvekili adaylarını seçerek aday sıralamasının listesi ortaya çıkacak. Bunun adın da vatandaşa demokrasi diyecekler. Sevsinler böyle demokrasiyi.
                CHP 9 Eylül 2015 tarihinde kuruluşunun 91. yılını kutlayacak. Türkiye’nin en eski ve en köklü partisi olmanın yanında bu Cumhuriyetin kurucusu ve koruyucusu durumunda olan bir siyasi partidir. Bu mahalle delegeleri partinin ülke çapında yönetimine ve ön seçim delegeleri de, partinin vatandaş adına yasama, yürütme yetkisini kullanacak olanların seçiminde önemli rol üstlenmiş olacaklar öyle mi?
                CHP doksan yıllık bir partiyken halen parti içi demokrasiyi kurumlaştıramadıysa bu bir kere ayıptır. Partiye yakışır bir durum değildir.
                Delege ağalığı ise çağın dışında kalmış bir sistemdir.
                Son genel milletvekili seçiminde bazı seçim bölgelerinde parti üyelerinin oy kullandığı ön seçim, bazı seçim bölgelerinde eğilim yoklaması yapıldı.
                Bu ön seçimde başka partililerden” keşke bizim partide de böyle ön seçim yapılsa” diyenlere çok rastladık.
                Türkiye Cumhuriyeti’nde demokrasini yerleşerek kurumlaştırılması, ülkenin demokratikleşmesi için CHP’ye çok büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Fakat bunu da ülke için, demokrasi için yapması gerekir.
                 Milletvekili aday sıralamasının yapılması, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, denetleme ve disiplin kurulu üyelerinin seçilmesi.
Belediye başkanı ve belediye meclisi; Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclis üyesi adaylarının belirlenmesi ve sıralamalarının yapılması için bütün parti üyelerinin oy kullandığı ön seçim yapılmalı.
Bu konuda ilgili yönetmelik şimdilik uygun düşmüyorsa en kısa zamanda gereken değişiklikler yapılarak uygulamaya koyulmalı.
CHP, eğer demokrasinin parti içerisinde ve ülkede yerleşmesi ve kurumlaşmasını istiyorsa, delege sistemine son vererek parti üyelerinin oy kullandığı ön seçim sistemine geçmelidir. Demokrasinin temeli bu şekil de atılır ve zamanla da kurumlaşır.
Nasıl ki, cumhuriyetin kurucusu ve demokrasinin getirilmesi olmakla övünüyorsa, demokrasiyi de kurumlaştırmalı ve bununla övünmelidir.
CHP’ye delege ağalığı en yakıştırılamayan bir durumdur.
Bazı CHP’si üyeleri “Efendim diğer partiler böyle yapmıyor?” Diye yaygarayı basabilirler. Bunlara verilecek yanıt, “CHP diğer parti demek değildir, onlardan farkımız olmak zorundadır” olmalıdır. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.