banner214

6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkındaki Kanun” şiddet konusunda farklı ayrımlara gitmiştir. Bunlar; Ev içi şiddet- Kadına yönelik şiddet- Genel anlamıyla şiddettir. Genel anlamıyla; Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre evli olan, resmi evlilik olmadan birlikte yaşayanlar, boşanmış eşler, çocuklar ve diğer aile bireyleri,  Medeni hali ne olursa olsun, sadece kadın olması sebebiyle şiddete uğrayan kadınlar,  Yasada şiddet olarak tanımlanan tutum ve davranışlara doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kalan veya kalma tehlikesi bulunan kişiler ve şiddetten etkilenen veya etkilenme tehlikesi bulunan kişiler.

6284 sayılı Yasanın önceki yasadan en önemli farklarından biri, sadece meydana gelmiş şiddeti değil, şiddet uygulanmasının muhtemel olduğu hallerde de uygulanmasının mümkün olmasıdır. Kanun kapsamında sayılan ve şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi olan her birey, şikayet ve ihbar mercilerine müracaat ederek, 6284 sayılı Kanun kapsamında öngörülen tedbirleri talep edebilecektir. Kanun koyucu bu yasa kapsamında alınabilecek tedbirleri koruyucu ve önleyici tedbirler olarak ikiye ayırmış, koruyucu tedbirlerin mülki amir ve hakim tarafından verilmesi, önleyici tedbirlerin ise hakim tarafından verilmesi ilkesini benimsemiştir. Hakim tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları;

a. İşyerinin değiştirilmesi, b. Kişinin evli olması hâlinde müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi, c. Türk Medeni Kanunu’ndaki şartların varlığı halinde ve korunan kişinin talebi üzerine tapu kütüğüne aile konutu şerhi konulması, ç. Korunan kişi bakımından hayatî tehlikenin bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için diğer tedbirlerin yeterli olmayacağının anlaşılması halinde ve ilgilinin aydınlatılmış rızasına dayalı olarak 5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu,

Hakim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları;

a.Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması, b. Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhal uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi, c. Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması, ç. Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması, d. Gerekli görülmesi halinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin haller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması, e. Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi, f. Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi, g. Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi, ğ. Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesidir.

En nihayetinde, 6284 Sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkındaki Kanundan” sadece kadınlar değil, çocuklar- erkekler- eşcinseller de faydalanabilecektir.  Yasa; kadınlar- erkekler- çocuklar- aile bireyleri  ve  tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan TÜM BU kişilerin de korunmasını amaçlamaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255