Aile sözcüğü Arapça kökenlidir.  Sosyolojik anlamı ile en küçük insan topluluğu kabul edilir.  Sözlük anlamı ise; karı, koca ve çocuklardan oluşmuş topluluk olarak anlaşılır.  Bir başka anlamı ise daha geniş alanı işaretler ki; aynı amaç üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan grubun hepsine aile denmesi şeklindedir.
Son günlerin medya ve halk gündemine oturan en önemli söz dalaşı Arınç ve Gökçek arasındaki atışmalar oldu.  Galiba atışma demek hafif kaçar, karşılıklı hakaret ve tehdit kokan bu sataşmalar medyaya bomba gibi düştü.
Kimileri bu söz dalaşından keyiflendi hatta.  Muhalifler bu atışmayı AKP’nin içindeki çatlama ve hatta çözülme olarak yorumladılar.
Kuşkusuz gene seçim öncesi böyle bir söz dalaşının oluşması AKP cephesinde de hoş karşılanmadı.  Bazı bakanlar bile yan toplara girerek olguyu karartmaya çabaladılar.  Ancak belli ki, son kararı Sayın Tayyip Erdoğan verdi.  Kelimenin tam anlamı ile racon keserek Sayın Başbakan’ı devreye soktu.
Sayın Davutoğlu, üzerine basa basa Sayın Cumhurbaşkanı ile ‘ailecek’ buluştuklarını anlatarak, her iki tarafı uyardı ve disiplin yolunu işaret eden açıklamalar yaptı.
Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan’ın ‘ailecek bir araya gelmiş olmaları’ konunun parti adına bir ‘aile sorunu’ kabul edilerek çözülmesine belli ki yeşil ışık yakmıştır.  Ünlü atasözümüz ile ‘kol kırılır, yen içinde kalır’ özdeyişi bu konuda da işletilecek ve seçim öncesi ‘AKP Ailesi’ adına münafıklara fırsat verilmeyeceği cümle âleme duyurulacaktır!
Gelişmeler bu eksende giderken, Sayın Bülent Arınç’ın olguyu tevil eden son açıklaması olumlu bir ricat kabul edilebilir.  Ne var ki, Sayın Arınç ailesinin damadı geri durmamış, sert bir çıkışla olguya müdahil olmak istemiştir.
AK-ŞAKA, tüm bu kısır söz düellolarına karşın, konunun ‘aile içinde’ çözüldüğüne inanmaktadır.  Bu olay, bizlere unuttuğumuz ‘aile kavramı’ konusunda yeni ufukları işaret ettiği için kanımca önemlidir.
Yazımızı, bu söz dalaşının bizlere anımsattığı ‘aile’ mefhumunun ne denli önemli olduğunu öne çıkaran bir fıkra ile tatlıya bağlamak istemekteyiz.  Buyurun;
Bir kasabanın yaşlı ve bilge hahamı vefat etmiş.  Geride kalan genç ve güzel dul, kasabanın yakın ilgisine mahzar olmakla birlikte çocuğu da olmadığından yalnız yaşamak zorunda kalmışmış.
Merhum hahamın karısının yalnız başına dul yaşamı sürdürmesini içlerine sindiremeyen kasabanın sözü geçenleri bir öneri götürmüşler dul kadına; “Kasabanın kasabı olan hemşerimizde duldur.  Merhum haham eşin kadar bilge olmasa da sana bakar, gel seni kasabımızla evlendirelim”.
Genç dul, başka çıkar yol olmadığı için kabul etmiş.
Geleneklere uygun olarak evlenme töreni yapılmış ve damat eşini alarak evlerine götürmüş.  Yeni gelin, taze eşine bir kahve yapmak için ayağa kalkınca, kasap; “Sevgili karıcığım, rahmetli büyük dedem derdi ki, kahveden önce çiftler yatağa girmeli”.
Yataktan bir süre sonra çıkmışlar ve banyoya yönelmişler ki, kasap; “Canım karıcığım, babamın babası olan büyükbabam derdi ki, banyodan önce eşler bir cinsellik yaşarlarsa kutlu olurlar”. 
Tekrar yatağa girip birbirlerini kutsamışlar.  Sonra banyoya girmişler.  Banyodan çıkar çıkmaz kasap konuşmuş; “Annemin dayısı olan aile büyüğümüz derdi ki, banyodan sonra evli çiftler birbirlerine sevgilerini yatakta gösterirlerse, hayırlı olur”.
Yatakta birlerine sarılarak karşılıklı hayırlara vesile olacak eylemde bulunmuşlar.  Ki, ikisinin de yorgunluktan uykuları gelmiş ve uyumaya karar vermişler ki, kasap söze girmiş; “Büyük amcam derdi ki, evliler uymadan önce bedensel bütünlüğe erişmelidir”.
Bedensel bütünlüğe de erişip uyumuşlar sonunda.
Sabah kasap işine gitmek üzere hazırlanırken eşine dönerek konuşmuş; “Hanım, annemin küçük dayısı derdi ki, işe gitmek için evden çıkmadan önce eşlerin seks yapması bereket getirir”.
Yatağa dönerek günün bereketli, geçmesi için çabalamışlar ve sonra kasap evden çıkmış.
Kasabın evden çıkması üzerine komşular dalmışlar eve ve gelinin yeni yaşamını merak ettiklerinden sormuşlar; “Nasıl, yeni kocanı anlaşacak kadar tanıyabildin mi?”
Kasabın karısı olan yeni gelin yanıtlamış;  “Sevgili komşularım hoş geldiniz.  Evet, yeni kocam eskisi gibi bilge bir insan değil, ama hemen anladım ki asil bir aileden geliyor!”
    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.