banner437

Aile; akrabalık ilişkisiyle birbirine bağlanan fertlerin bir araya getirdiği topluluk denmektedir. Ailenin en önemli iki unsuru kadın ve erkektir. Öngördüğü kutsal bir bağ olan ise, evliliktir. Karı-koca arasındaki hayati beraberliğin adıdır. Bu birliktelik, karı koca ve çocuklardan oluşan küçük bir topluluk olabileceği gibi bir aile reisi başkanlığında eş, çocuk, torun, dede, nine, gelin, damat gibi büyük bir topluluktan da meydana gelebilmektedir.

Erkek ve kadın bir çift ayakkabının sağ ve sol tekinin durumu gibidirler, Kadın ve erkek. Her ne kadar biri diğerinin benzeri gibi görünse de asla birbirinin yerini tutmayan ve biri olmadığında diğeri yarım ve işlevsiz kalan bir elmanın bütünün iki parçası gibidir. Dolayısıyla kadın ve erkek; yalnızlığın giderilmesi, beraberliğin sağlanması, dünya hayatının mutlu bir şekilde geçirilmesi ve daha birçok huzurun sağlanması için birbirini tamamlayan iki çok önemli bir unsudur. Birbirlerine maddi ve manevi anlamda muhtaç olan bir elmanın iki yarısı olan aile saadeti çok önemlidir.

Peki aile saadeti için neler yapılmalı? Ailenin huzuru, mutluluğu nasıl sağlanır? Sorularına yanıt bulmaya çalışalım. Merhamet, sevgi ve aşk gibi duyguların yanı sıra; anlayış, hoşgörü, sadakat, gibi ahlakî erdemlerle tesis edilen aile yuvası; durgun suya atılan bir damla gibidir. Durgun suya atılan bir taşın oluşturduğu halkalarla ilişkilidir. Durgun suda halkalar ne kadar genişlerse hedeflenen saadete, huzura ulaşmanın yolu o kadar kısaltılır derler. Bu nedenle aileyi huzura yönlendirecek en önemli sosyal kurum evliliktir.

Aile Saadetinin devamı içinde uyulması gereken kurallar vardır. Hayatlarını kutlu bir amaç için birleştirerek aile yuvası kuran erkek ve kadının ayrıca birbirlerine karşı görev ve sorumlulukları vardır. Ailede huzursuzluğun önemli sebeplerinden birisi de eşlerin sürekli birbirlerinin kusurlarını dillendirmeleri ve olaylara hep olumsuz bakmalarıdır.  Bu nedenle sadece kusurlara bakmamak gereklidir.  Aile saadetini gerçekleştirmek ve devamını sağlamak için olmazsa olmaz kurallarından biri de güvenilir olmak ve güven vermektir. Ev ortamında aile bireyleriyle sohbet imkânı ve atmosferi oluşturmalı. Sohbet etmek, mutluluğun devamı için önemli bir fonksiyona sahiptir. Sohbet ortamları, aile bireylerinin birbirlerini tanımalarına, birbirlerini anlamalarına neden olur ve davranışlarını gözden geçirmelerine imkân oluşturur. Aile huzurunu bozacak, kırgınlıklara, nefrete hatta aile yuvasının dağılmasına sebep olacak derecede tehlikeli bir davranış biçimi de öfkelenmek ve öfkeyle hareket etmektir. Aile bireyleri öfkesine hakim olmalı, öfkeyle hareket etmemelidir. Haklara ve sorumluluklara uymalıdır.

Aile reisinin değeri, eşine ve yakınlarına verdiği değerle ölçülür. Bu da ev işlerinde yardımlaşmak anlamına gelmektedir.  Erkek eşine karşı yumuşak davranmalı, kaba ve sert davranışlardan sakınmalıdır. Karı-koca olmak üzere aile kurumunu oluşturan bireylere haklar ve sorumluluklar yüklemiştir. Bu haklar ve sorumluluklara uyulması, aile huzur ve saadetinin gerçekleşmesinde en önemli faktördür. Vefa, insanî bir erdemdir. Kişi, eşinin fedakârlıklarına, gayretlerine ve iyiliklerine karşı vefasını göstermesi, eşler arasındaki bağı daha da güçlendirecek ve güven ortamını pekiştirecektir. Aile içerisinde doğabilecek anlaşmazlık veya sorunlara karşı müracaat etmesi gereken karşılıklı konuşmaktır. Adaletli ve sakin  davranarak sorunlarına çözümüne katkı sunulmalıdır.

Sonuç olarak ailede huzur, karşılıklı iyi ahlakla sağlanır. Kadın ve erkeğin, birbirlerine iyi davranmaları, çocuklar tarafından örnek alınır. O evde büyüyen çocuklar da ahlaki değerlere sahip olurlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432