banner165

Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 54’ü şehirlerde yaşıyor iken, bu oranın 2050 yılı itibariyle yüzde 66’ya ulaşması beklenmekte olup, toplam nüfus gelişimiyle önümüzdeki 30 senede 2.5 milyar insan şehir hayatına katılacaktır. Şehir kaynaklarına yük olacak bu hızlı yayılma; çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğin sağlanmasını zorunlu kılmıştır. Tüm bunları sağlamada; yerel yönetim hizmetlerinin kalitesini, verimliliğini arttıran ve vatandaşların refah seviyelerini yükselten, bilgi ve iletişim teknolojilerini kapsayan akıllı şehir kavramı önemli bir rol oynayacaktır.

Akıllı şehirler, veriyi toplamak ve bu verileri analiz edebilmek için birbirine bağlı sensörler ve video kameralar aracılığıyla nesnelerin interneti, bulut bilişim, büyük veri gibi yeni nesil bilgi iletişim teknolojilerini kullanmaktadır. Buradaki teknolojik süreç temel anlamda şu aşamalardan geçmektedir:

-              Sensörler, video kameralar vb. ile veriyi toplama (collecting data) ve elde edilen ham, işlenmemiş veri (raw data)

-              Veride ön işleme yapmak (preprocessing data)

-              Özellikler çıkarımı (features extraction)

-              Makine öğrenmesi veya derin öğrenme model seçimi (machine learning, deep learning model selection)

-              Veriyi train ve test olarak 2’ye ayırmak

-              Veriyi eğitmek (training data)

-              Veriyi eğitilen modele göre test etmek (test data)

-              Modeli yerleştirmek (model deployment)

-              Çıkarımlar kazanmak için veriyi incelemek ve görselleştirmek (explore and visualize data to gain insights)

Tabi ki yukarıda belirtilenler akıllı şehirlerin barındırdırdığı teknolojik süreçlerden sadece bir kesit olup, bütünü düşündüğümüzde çok daha kapsamlı bir teknolojik yapı mevcuttur.

Akıllı şehir teknolojileri; özellikle enerji kaynaklarının verimli kullanımı, çevre ve hava kalitesi, ulaşım, altyapı, güvenlik gibi konularda vatandaşların yaşam kalitesini arttırması açısından önemli bir yere sahiptir. Burada şehirlerdeki dijital dönüşümü; sadece bir teknoloji kullanım meselesi olarak değil, aynı zamanda şehre sağlayacağı sosyal, kültürel ve ekonomik bir katma değer olarak da düşünmeliyiz. Kurum içindeki çalışanlar da yenilikçi teknolojileri ve inovasyonu, tüm birimlerdeki iş süreçlerinde verimlilik yaratan ve sonrasında yaşadıkları şehrin marka değerine ve insanlarına pozitif bir değer kazandıracağı bilinci ve sorumluluğunda olmalılardır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188