banner214


 

Alzheimer Hastalığı konusunda 21.08.2017 tarihli bir yazımı siz okurlarımla buluşturmuş ve özellikle aile büyüklerimizde karşılaşabileceğimiz bu tablo hakkında sizleri biraz bilgilendirmek istemiştim.   “Alzheimer Hastalığı Nedir?” başlıklı bu yazımız, kuşkusuz tıbbi bir bilim yazısı olmaktan öteye, konu hakkında aile bireylerimizin bazı davranışları adına farkında olabilmek öngörüsü geliştirmek amaçlı idi.

Keza bir muştu vermiştim bilmeyenler için;  Mersin de Alzheimer Derneği tarafından yapımı tamamlanan ve yatılı konuk ağırlamaya başlayan “Yaşlı Bakım Merkezi’nin” varlığını duyurmuştum.  Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi’nin özverili çabaları ile kurulması başarılan bu yaşlı bakım merkezinin ülkemizde bir ilk olduğunu da gururla bildirmiştim.   Tabii bu gurur, başta Prof. Dr. Aynur Özge’nin ve gönüllü çalışan dernek üyelerinin olmalıdır diye eklediğimi anımsıyorum.

Alzheimer Derneği Yaşlı Bakım Merkezi, Mersin üçüncü çevre yolu üzerinde yapılandırılmış ve sanırım dört dönümlük bir arsaya konuşlandırılmış üç katlı bir binadır.  “500 TL ver ve bir tuğlada sen koy” esprisi ile çıkılan yol, onlarca hayırseverin unutulmayacak katkıları ile mutlu sona ulaşmış ve kapılarını açmıştı.  Ana salona girince de duvar boyunca uzanan ve katkı da bulunmayı ihmal etmeyen güzel insanlarımızın isimlerini birer onur levhası ile ölümsüzleştirmek jestini de ihmal etmemişlerdi.

Alzheimer Derneği, bu yaşlı bakım merkezinde sadece yaşlı insanları barındırmak ve onlara çeşitli aktiviteler ile beyin jimnastiği yaptırmakla yetinmiyor.   Alzheimer hastası olan kişinin aile bireylerini de eğitmek konusunda kendisine sorumluluk yüklemiş bulunuyor.  Bu amaçla da yıllık eğitim kampları düzenleyerek aile bireyleri arasında bu tablodan duçar olmuş kişilerin yakınlarını bilgilendirmek programları düzenliyor.   Örneğin; Alzheimer hastasının evinde ortam nasıl düzenlenmelidir veya hastaların bazı yeni davranışları konusunda nasıl davranmak gerekiyor veyahut hastalığın farklı evrelerinden kişinin bakımı nasıl olmalıdır, gibi konulara sabırla ve ciddiyetle eğiliyorlar ve de eğitim veriyorlar.

Bu yıl bu eğitim kamplarının 8. olanı yapılıyordu.  3 ve 5 Kasım arasındaki bu üç günlük çalışmaların birincisine katıldığımda ilginç bir gelişme dikkatimi çekiverdi.   Katılımcılar sadece Mersin şehrinden gelenler değildi.   Ankara, İzmir, Gaziantep ve Orta Anadolu kentlerinden de bu eğitim programına gelerek bilgilenmek isteyen hasta yakınları da vardı salonda.   Keza programa dinleyici olarak değil, katkı sunucu olarak gelen saygıdeğer gönüllüleri o salonda görmek, keyif ve onur verici idi.

İkinci kez ziyaret ettiğim bu güzel yapının alt katını konuk hastaların günlük aktivitelerine yönelik odalara ve salonlara ayırmışlar.  Örneğin; dünkü ziyaretimde Alzheimer hastası olanlara gönüllü üniversite öğrencileri nezaretinde pastel boya ile resim boyama kursu veriliyordu.   Keza kendisine özgü müzesi, gerekli aletlerle donatılmış beden eğitimi salonu yanında alt kat girişinde ilginç bir sergi alanı vardı.   Yapımı sırasında binayı ziyaret eden ünlü modacı Sayın Yıldırım Mayruk, hem kişisel katkısını esirgememiş ve hem de kendi arşivinde bulunan merhume Behiye Aksoy’un sahne kıyafetlerini armağan etmişti.  Camlı dolapların içerisinde bu sahne giysilerinin dönüşümlü olarak sergilendiğini görmek çok özel bir duygu yaşatıyor olsa gerek ziyaretçilere.   Ayrıca binayı çevreleyen ve özellikle arka planda gezilebilen merkezin bahçesi, arzu edenlere tarımsal hobileri için de ayrılmıştı.

Bu arada ağırlıklı olarak Çağ Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencileri olan gönüllü katılımcılar ve eğitmenler olan gençlerimizi gururla izledim.   Ne Mutlu Türk Gençliği hitabesini anımsayarak!

Eğitim kampına Aile ve Sosyal Gelişmeler Bakanlığı’nın Mersin yetkilileri ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın konu ile ilgili olan çalışanları da gözlemci olarak katılmışlardı.  Ki, eğitim kampı çalışmaları için Macit Özcan Tesisleri talep edilmiş ve onaylanmışken, son gün bu konuda bazı talepleri öne çıkardıkları gibi tahsisten yan çizen belediyemiz yetkililerinin bu davranışlarını yadırgadığımı özellikle vurgulamak isterim. 

Mersin kentinin çalışkan ve hizmetlerinin gölgesinde kalarak sessiz durmayı tercih eden Yenişehir Belediye Başkanı, inşaatı bitme aşamasına gelmiş olan Yenişehir Yaşlı Bakım Evi binasında Alzheimer Derneği Yaşlı Bakım Merkezi örneğini dikkate alırsa kanımca çok doğru bir davranış sergileyecektir.  Keza, Alzheimer Derneği ile koordineli çalışma yöntemi kentimiz için daha avantajlı olacaktır kanısındayım.

Dünkü ziyaretim sırasında bilmediğim ve maalesef sizlerin arasında da duymayanların olduğu tahmin edeceğim bir başka benzer kurumla da tanıştım.  Mezitli sınırları içerisinde de Mezitli Belediye Başkanlığı’nın katkılarını esirgemediği bir Yaşlı Bakım Merkezi daha varmış.  Ancak burası Alzheimer Yaşlı Bakım Merkezi gibi yataklı değil, gündüzleri hizmet veren ve bir tür koordinasyon sağlayan bir gönüllü kurum imiş.   Gönüllü yöneticileri Emine Koca Hanım ve ağabeyi olan sevgili arkadaşım Mustafa Akkoç’un bu özverilerini hayranlıkla öğrendim ve iyi ki sizler de varsınız demek şansını buldum!   

Bu yazımı; derneği kuran ve halen ayakta tutarak yaşatan Sayın Prof. Dr. Aynur Özge’ye ve Yaşlı Bakım Merkezi’nin özverili tüm çalışanlarına, tabii ki derneğin gönüllü çalışan yönetim kurulu üyelerine ve tüm destek verenlerine selam, saygı ve şükranlarımı sunarak bitirmek istiyorum.  Son bir çağrıyı da Mersinli hayırsever güzel insanlara yapmak istiyorum ki, Kurban Bayramı dâhil yapacağınız her katkınızın sonuna kadar ve en olumlu şekilde değerlendirileceğini bileceğiniz bu kutsal emanet size çok yakındır, farkında olmayanları bir kez daha uyarmak görevimden dolayı da kendimi şanslı sayıyorum!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet