İstikrar sözcüğü Arapça kökenlidir.  Karar verme, durulma ve yerleşme anlamını taşır.  Dilimize yerleşmiş ve de son yılların belki de en çok kullanılan kelimelerimizden bir tanesi olmuştur.  Örneğin;  Aman ha, istikrarı bozmayalım, gibi!

AKP’nin tek parti iktidarı ve oy çokluğunu elinde bulundurması, uzun yıllar boyunca koalisyonlarla yaşamış ülkeme bu sözcüğü iyice yerleştirdi.  Nerede ise 30-40 yıl boyunca, genç liderlerin karşılıklı didişmesini ve parti üyeleri ile bazı vatandaşların bu kargaşaya katkısını yaşadık.  Kendilerini ispatlamak çabasındaki merhum Ecevit ve Demirel’in dönemleri, 12 Mart ve 12 Eylül müdahaleleri ile sarsılmıştı.  Bir tür, ülkenin istikrarı bozulmuştu.

12 Eylül sonrası da merhum Özal ve Demirel’in siyasi söz dalaşları tekrar gündemi germişti.  Arkasından da Çiller ve Yılmaz’ın akıl ve mantık sınırlarını zorlayan hırslarının ülkeye damgasını vurduğu günleri yaşadık.  Sol kesimin ufak parçalara ayrılmış olmasını da unutmamak gerekir.  Böylece ülkenin her boyutunda gerginlikler artmış ve istikrar gene bozulmuştu.

Bu dönemin siyasi istikrarını iyice bozan ise Kürtçülük temeline akıtılan kan ve otuz bini aşkın şehidimizin acısı olmuştur.  Bunalan Türk İnsanı istikrar arıyordu.

Merhum Ecevit liderliğinde kurulan DSP, MHP ve ANAP koalisyonu başlangıçta umut olabilir gibi görünmüyordu.  Ama siyasi olgunluk dönemini idrak eden Sayın Bülent Ecevit’in ılımlı davranışları etkili olmuştu.  Sayın Devlet Bahçeli’nin ise beklenilmez derecede sağduyulu davranması koalisyonun yürümesine ciddi katkı sağlamıştı.  Eski rakibi Tansu Hanım’ı bir şekilde diskalifiye etmiş sayılan Sayın Mesut Yılmaz da uyumlu görünmek çabasını esirgememişti.

Acaba necip Türk İnsanı istikrarı yakalayacak mı derken, ip üzerinde giden ülke ekonomisi bir günde çöktü.  Faizleri % 7000’e fırladığı o meşum gün, beklenen istikrarın Kaf Dağı’nın arkasında kaldığını gösteriyordu.

Bu sarsıntı, Kemal Derviş’in koalisyona katılarak IMF ve Dünya Bankası destekli ekonomik istikrar amaçlı yeni politika ile aşılmak noktasına gelmek üzere idi.  Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı yarı özerk olmuş, ekonomik göstergeler olumlu trende girmişti. 

Derken, su uyur ve düşman uyumaz örneği gene galip geldi.  Erken seçim haykırışları arasında koalisyon bozuldu.  Yılların bıktırdığı ekonomik dengesizlik tam düzelme işaretleri vermişken, terör nispeten kontrol altına alınmışken ve özlenen istikrar gelmek üzere iken, hükümet ve koalisyon dağılmıştı, muhtemelen de dağıtılmıştı!

2002 Kasım seçimleri, yıllardır ustaca yönlendirilen belirli bir zihniyetin yeni tanımlaması olan bir partiyi iktidara taşıdı.  Hem de ne taşıma, % 34 oy potansiyeli ile oy çokluğu alarak!  Tek sorun, bu partinin liderinin parlamento dışında kalması olmuştu.  İleri görüşlü (!) Deniz Baykal, bir yemek sonrasının gizli kalmış mutabakatı ile yolu açtı.  Yasalar revize edildi. Seçilmemiş olduğu halde, ülke ülke gezerek özel temaslar (!) yapan Tayyib Bey milletvekili oldu.  Arkasından da başbakan olmuştu.  Partinin tartışılmaz lideri hükümetin başına geçmişti.  Ne mutlu, ülkemiz istikrara kavuşuyordu!

Aradan geçen dört yılı aşkın dönemin tek başarısı, eski koalisyonun hazırladığı ama meyvesini yiyemediği ekonomik çizgiye devam olmuştur.  Bunun keyfini süren mutlu bir kesim ve umutla yiyecek ve de yakacak yardımının kendilerine Fak-Fuk fonundan geleceğini bekleyen yandaş vatandaşlarımız vardır.  Kadrolaşmanın ülkenin temel esaslarına insafsızca saldırdığı Türkiye ‘de; muhalefet, bürokrasi, devletin ana kurumları ve STK’ları susturulmuş, medya ağırlıklı olarak ele geçirilmişti.  İş dünyasının ağababaları ve bazı köşe yazarları ise sık sık uyarılarda bulunmakta idiler:  Aman ha, istikrar bozulmasın!

Doların ucuz ve YTL’nin pahalı olmasının yanında muhasebe incelikleri ile halkın gelirinin % 100 arttığı savı varsa da, enflasyondan arınmış gerçek büyümenin sadece % 3.9 olduğunu söyleyen doğru insanlara verilecek cevap artık bellidir:  Aman ha, istikrar bozulmasın!

Cari açık tehlikeli boyutlara gelmektedir demek dürüstlüğünü gösterenlerin uyarı sopası da hazırdı: Aman ha, istikrar bozulmasın!

Kadrolaşmanın hiçbir dönemde olmadığı kadar yoğunlaşması ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin şeriata sıcak bakan ılımlı İslamlık (!) çizgisine yönlendirilmesi riskine karşı da cevabımız halen hazırdır: Aman ha, istikrar bozulmasın!

Devletin anayasal esaslardan sapmaması için uyarılarda bulunmakla görevli asli kurumları yani yargıyı frenlemek için hazırlık tamamlanmıştır: Aman ha, istikrar bozulmasın!

ABD, AB ve hatta Güney Kıbrıs karşısındaki teslimiyetçi dış politikaya, BOP için örnek model seçilmiş olmanın dayanılmaz kibrine ve hafifliğine, Orta Doğu kökenli bazı iş adamlarına olan sıcak (!) ilişkilere de uyarı yapanlara cevabımız hazırdı zaten:  Aman ha, istikrar bozulmasın!

Devletin üst makamlarına yansıyan rüşvet olayları, İran kökenli bir hayırsever (!) iş insanı ile yasa dışı ilişkiler, komşumuz Suriye ile anlaşılmaz yanlış adımların atılması ve karşımıza çıkan fatura yetmemişti.  Etnik iç savaşı önlemek adına yanlışlığı iyice anlaşılan Oslo ve İmralı görüşmeleri, dış siyasette stratejik derinlik saçması adına halen düzeltilemeyen savruluşlar arka arkaya gelen riskleri barındırmıştı.  İşin acı tarafı parlamenter demokratik düzen adına oylama denen bir yargısal destek ile tek adamlığa yönelişle tablo tamamlanmıştır.  İtiraz edemezsiniz, çünkü istikrarı bozan konuma düşürülür ve suçlanırsınız!

Gelinen nokta da, cumhurbaşkanlığı seçimi ile devletin zirvesinin belirli bir zihniyete teslimi sıradadır.  Anket komedileri ile sistemin altı oyulmakta, AKP açık programında yazılı olmayan hedeflere artık yürümektedir kokusu vardır.  Hayır, sayın vatandaşlarımız, zinhar tedirgin olmayınız ve durumu abartmayınız.  Hele hele şu önemli noktaya çok dikkat ediniz  ki : Aman ha, zinhar istikrarı bozmayalım !..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.