banner165

1970'li yıllarda Afro-Amerikan getto çocuklarının isyan müziği olarak ortaya çıkan hip hop müziği günümüzde tüm sınırları aşıyor ve dünyaya hitap ediyor.

Yüksek ritimli beatleri ve etkileyici sözleriyle özellikle gençlerin büyük beğenisini kazanan Hip Hop Müzik, farklı konuları ele almasıyla da dinleyicide ilgi uyandırıyor.

Peki Hip Hop nedir, Hip Hop kültürü nasıldır, bilmiyor musunuz? O halde gelin birlikte bir göz atalım.

Hip Hop Müzik Nedir?

Hip Hop, esasında Afrika kökenli siyahi Amerikalıların, yoksulluk ve ırkçılıkla mücadele ettikleri dönemde ortaya çıkmış bir isyan kültürünün ismidir... Bu kültür break dance ve graffiti gibi unsurları içerirken kendine has müzik dalına ise '' rap müzik '' adı veriliyor.

Günümüzde ise Hip Hop ifadesi hem Afro-Amerikan kültürünü hem de bu kültüre ait müzik türünü tanımlamak için kullanılabiliyor.

Hip Hop Müzik, hızla tekrarlanan tempolu bir ritim üzerine karmaşık cümlelerden oluşan sözlerin hızla ve melodisiz şekilde söylenmesinden oluşuyor. Esasında bu üslup da Hip Hop kültürüne ait bir metafor... Fonda akan yüksek tempolu beat, Hip Hop kültürüyle yaşayan kişilerin kendilerine dayatılan müzik reddettiğini ifade ediyor. Sözlerin son derece hızlı bir şekilde söylenmesi ise uzun yıllar boyunca susturulan, baskı altında tutulan ve kendilerini ifade etme şansı verilmeyen siyahilerin konuşma baskısına yönelik tepkilerini sembolize ediyor. Bir diğer deyişle Afro-Amerikan gençler 1970' li yıllardan beri susturuldukları yılların acısını çıkartacak kadar çok ve acı sözlerle Hip Hop Müzik sayesinde konuşuyor.

Hip Hop' un Tarihi

Hip Hop kültürü, 1960' lı yıllarda dünyayı kasıp kavuran özgürlük akımında büyük etkisi bulunuyor. Farklı kültürlerden gelen gençlerin savaşı ve politik gerilimleri reddederek kişisel özgürlüklerini duyurdukları bu dönem pek çok farklı müzik türü gibi Hip Hop' un da doğumunu kolaylaştıran faktörler arasında yer alır. Rap müziğinin bir tür olarak Afro-Amerikan gettolarından çıkıp geniş kitlelerce duyulması ise 1970' li yıllarda gerçekleşiyor. Rap Müzik ilk olarak  Africa Bambaata, Clive Campbell, James Brown gibi müzisyenler tarafından icra edilmiştir. 1980' li yıllardan bu yana ise dünyanın her yerinde siyahi-beyaz fark etmeksizin çok sayıda müzisyen tarafından icra edilir ve geniş kitlelerce keyifle dinlenir hale gelmiştir.

Hip Hop Kültürü Özetle Nasıldır?

Hip Hop kültürü nedir kısa anlatmak için, bu kültürün ana hatlarına da değinmemiz gerekiyor.

Hip Hop kültürünün genel yapısını ise şu şekilde özetleyebiliriz:

•             Bir isyan kültürü olan Hip Hop, ilk dönemlerinde savaş karşıtlığı, barış ve eşitlik gibi evrensel mesajlar verse de günümüzde son derece ofansif (atağa dayalı) bir çizgiyi takip ediyor.

•             Hip Hop, ne kadar popüler hale gelirse gelsin daima bir "alt kültür" olarak kabul ediliyor ve bu yüzden Hip Hop müziklerinde sokak hayatı, kenar mahalle çocuklarının problemleri, yaşamdaki adaletsizlik, egemen güçlerin yoksullar üzerindeki olumsuz etkileri sosyal konular ele alınıyor.

•             Hip Hop kültüründe  müzisyenlerin özel yaşamları ve müzikleri birbirinden ayrı olarak kabul edilmiyor. Müzisyenin müziğinde verdiği mesajlara uygun şekilde yaşaması ve davranması bekleniyor aksi bir durum gerçekleşirse Hip Hop müzisyenleri o kişiye yoğun eleştirilerde bulunabilir.

•             Hip Hop müziklerinde arkada dönen ritme "beat" adı verilir.  Hip Hop müziklerindeki sözlerin şiirsel kalitede olduğunu belirtmek için "lirikalite" ifadesi kullanılırken şarkıcılarının birbirine şarkı yoluyla atışmasına ise "diss atmak" deniliyor.

•             Hip Hop müziği, Hip Hop felsefesiyle bir bütün olarak değerlendirildiği için bu kültürdeki müzisyenler için gruplaşma son derece önemlidir. Aynı grupta yer alan Hip Hop müzisyenleri, ağırlıklı olarak solo çalışmalar yapsalar da bazen bir araya gelip çeşitli düetlere imza atabiliyorlar.

•             Hip Hop müzisyenleri arasındaki gruplaşma bu kültürün doğum yeri olan Amerika Birleşik Devletler'inde çeteleşmeye kadar gidebiliyor.  1990' lı yıllarından bu yana Amerikalı Hip Hop şarkıcıları arasında doğu ve batı çekişmesi yaşanıyor.

•             Hip Hop kültürü günümüzde yalnızca siyahi kişilere ait olmadığı için her toplumda yaşabiliyor. Farklı toplumlarda yaşanan Hip Hop kültürleri, içinde doğduğu sosyal koşullara göre kendine has özellikler gösterebiliyor.

Hip Hop Müziğinin Özellikleri

•             Hip Hop müziğinde turntable, sampler, synthesizer ve drum machine gibi elektronik enstrümanlar kullanılıyor. Çok fonksiyonlu bir pikap olan turntable, çaldığı pıkap üzerinde bass ve ton değişiklikleri yapabilirken sampler ise gerçek seslerin Hip Hop şarkılara eklenmesini sağlıyor.

•             Synthesizer elektrik sinyallerini müziğe dönüştürürken drum machine ise çeşitli davul seslerinin dijital olarak müziğe dahil edilmesine yardımcı oluyor.

•             Hip Hop şarkılarında müzik ve üslubun daima sert, iddialı ve dinamik olması gerekiyor. Sözlerin ise kolay ezberlenir nitelikte, şiirsel ve birbiriyle kafiyeli olmasına çok dikkat ediliyor.

•             Hip Hop müziklerinde klasik anlamda ezgi bulunmasa da kimi zaman başka sanatçılarının şarkılarına ait ezgiler, söz aralarına yerleştirilebiliyor. Bu alıntı ezgilere "sample" ismi veriliyor.

Rap şarkıları sözleri ve müziği önceden hazırlanmış şekilde söylenildiği gibi sanatçı tarafından doğaçlama olarak da seslendirilebilir. Önceden çalışılmamış, doğaçlama şeklinde söylenen Hip Hop şarkıları, "freestyle" olarak da isimlendiriliyor.

En Önemli Hip Hop Sanatçıları

Hip Hop müziğinin başlangıcından bugüne eser vermiş en önemli yerli ve yabancı Hip Hop sanatçılarından bazıları şöyle:

•             Tupac

•             Lil Wayne

•             Ice Cube

•             50 Cent

•             Snoop Dogg

•             Jay-Z

•             Eminem

•             Sagopa Kajmer

•             Ceza

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188