banner214

Bayramdan bir önceki gün için kullanılan arife sözcüğü dilimizde herhangi bir şeyden önceki gün anlamında da kullanılmaktadır. Yaklaşmakta olan gün, yaklaşmakta olan olay için de bu kavram kullanılabilir. Yaşanılan bir kazada, kaza öncesini anlatırken ‘olay arifesinde’ sözcük grubu kullanılabilir. Türkçe kökenli bir sözcük olmasa da anlatıma zenginlik katmak için “arife-arefe’ sıklıkla kullanılan bir kelimedir

Yaklaşan bayramın öncesinde toplumsal olarak da birçok olayın arifesindeyiz. Özellikle salgın hastalık döneminin kontrol altına alınmaya çalışıldığı bu günlerde her gün yeni haberler almaktayız. Yeni durumlara alışma hızımız da gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

Vakalar artarken salgınla mücadelede yeni önlemlerin arifesinde olabiliriz.

Ekonomik verilere göre daha zor geçecek bir kriz döneminin arifesinde olabiliriz.

Uzaktan eğitim süreci sonrasında yeni dönemde karşılaşılacak sorunların arifesinde olabiliriz.

Salgından etkilenen en önemli alanlardan birisi de eğitim öğretim faaliyetleridir. Öğrencilerimiz bir yıldan daha fazla bir süre yüz yüze eğitimden uzak kaldılar. Çevrimiçi eğitim çalışmaları devam etse de internet ve internete erişim için cihaz eksikliği nedeniyle birçok öğrencimiz eğitim öğretim faaliyetlerine katılamadılar. Çevrimiçi eğitim imkanları olmayan öğrenciler için her ne kadar EBA TV içerikleri geliştirilse de öğrencilerin dersleri takip etme yüzdeleri hedeflenenlerden oldukça düşük oranlarda kaldı. Birçok öğrenci okula gelemeden bir üst sınıfa geçti. Sınıf geçme öğrenciler için emek harcanmadan kazanılan bir hak haline dönüştü. Okuma yazma sıkıntısı çeken öğrenciler bile takdir belgesi ile ödüllendirildi. Bu sürecin eğitim öğretim faaliyetlerinde yol açtığı tahribatı değerlendirme fırsatı bile olmadı. Ayrıca 8. ve 12. sınıf öğrencileri eşit eğitim imkanları sunulmadan zor bir seçme sınavından geçtiler. Onlar için de yerleşecekleri okulların açıklanmasının arifesinde sayılırız.

Öğrencilerimizin okuldan uzak kaldığı süreçte yaşadıkları eksiklikleri gidermek için MEB tarından ‘Telafide Bende Varım’ adında yaz dönemi eğitim programı başlatıldı. Öğrencilerin ve öğretmenlerin katılmalarının isteğe bağlı olduğu bu programa öğrenciler ‘kısmen’ ilgi gösterdiler. Yıl boyu okuldan uzak kalıp, çevrimiçi derslere de katılamayan öğrenciler için kısa süreli telafi eğitimleri ne kadar faydalı olabilirdi? Telafi eğitiminin isteğe bağlı olması, telafiye ihtiyacı olan öğrenciler için fırsattan çok bir bahane uydurma sebebi mi oldu? En önemlisi de yaklaşan yeni sezonda da bizleri bekleyen sorunların çözümü konusunda bir planımız ve stratejimiz var mıdır?

2 Temmuz günü itibari ile salgın kısıtlamalarından ‘Kontrollü Normalleşme’ sürecine geçilen ülkemizde, vatandaşlar kontrolü de kenara bırakarak salgın bitmiş gibi davranmaya başladılar. Bu rahatlığın ve tedbirsizliğin sonucu olarak da salgının hızında yeniden artış gözlenmeye başladı. Vaka sayılarında görülen artış, yeniden gelebilecek kısıtlamaların habercisi olarak nitelendirilebilir. Aşılama hızının artması ile hastalığı ağır atlatma oranında düşüşler görülse de tedbirsizlikler nedeniyle vaka sayılarında azalma gerçekleşmemektedir. Tüm bu tedbirsizlikler bizlere yeni kısıtlamaların arifesinde olabileceğimizi göstermektedir.

Çocuklarımızın eğitiminde kaybedilecek bir yılın hatta bir günün bile kalmadığı açıkça görülmektedir. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımız eğitiminde bugüne kadar ki kayıplar belki de telafi edilebilir ancak nitelikli bireyler yetiştirebilmek için eğitim öğretimin her kademesinde özverili çalışmaların yapılması ve her öğrenciye eşit imkanlarda eğitim hizmeti verilmesi gerektiğini vurgulamak isterim. Yaşanılan salgın sürecinde görülen eksiklikleri gidermek için bakanlığımızın önemli adımlar atmasının gerekliliğinin altını çizmek isterim. Yeni eğitim öğretim yılına hazır ve yüz yüze eğitimle devam edilmesinin nitelikli bireylerin yetiştirilmesinde hayati öneme sahip olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.

Unutulmamalıdır ki:

Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder. M.K. ATATÜRK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet