Orta Doğu’da Dünya halklarının gözünün önünde olup bitenleri, aslında bitmeden devam edenleri hepimiz görüyoruz.

Bölgede bu kadar kanın dökülmesi, bu kadar Ali Cengiz oyunlarının oynanmasının temelinde, bölgenin önemli zenginlik ve enerji kaynaklarının, ipek yolunun, su kaynaklarının ve İran sınırından Fas’a kadar olan Kuzey Afrika’nın kontrol edilmesi vardır.

Ülkemizin bulunduğu yer, bölgenin en stratejik noktasındadır.

Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birleştiği yer Türkiye’nin üzerinde bulunduğu topraklardır. Bölgenin en fazla su kaynağına sahip olan bir ülkedir Türkiye.

Geçen yüz yıl gelişmiş sanayi ülkeleri, Dünyamızın zenginlik kaynaklarını nasıl paylaşacakları ve sermaye birikiminin ihracatı konusunda anlaşamayınca, Dünyamız bölgesel savaşlar dışında iki büyük savaş geçirdi.

Yüz yılın sonuna doğru da bilim ve teknolojik gelişmenin sonucunda, uzaya hâkim olma yarışına girdiler.

Orta Doğu önemli bir doğal gaz ve petrol rezervinin bulunduğu bölgedir. Dünya petrolünün %65 buradadır.

Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika’nın birleştiği ve Avrupa’dan başlayıp uzak doğuya kadar devam eden karayolunun üzerinden geçtiği topraklara sahip olan ülkedir. Ayrıca bölgede en fazla su kaynaklarına sahip ve enerji kaynaklarına çok yakındır.

İran sınırından başlayıp Atlas Okyanusu kıyısına kadar uzanan Kuzey Afrika, Dünya’nın en fazla Güneş ışığı alan topraklarıdır.

 Büyük olasılıkla önümüzdeki yüzyılda Dünya’daki petrol ve doğal gaz kaynakları bitecek veya azalacaktır. Enerji sıkıntısı başlayacak. Nüfus artışı ve iklimsel değişiklikler nedeniyle bölgede su sıkıntısının görülmesi olasılığı da oldukça yüksek.

Enerji kaynaklarının azalması elektrik enerjisinin önemini daha da arttıracak. İşte burada Güneş enerjisi en büyük kaynak olarak ortaya çıkıyor.

Dünya’nın günlük ve yıllık en fazla güneş ışığı gören bölgesi Fas’tan İran’a kadar olan Kuzey Afrika ve Orta Doğu’dur. Petrol ve doğal gazın zamanla azalması ile Kuzey Afrika’ya büyük Güneş Panelleri yerleştirerek Dünya enerji sorunlarına çözüm bulunacaktır. Bu nedenledir ki, Afrika’nın Kuzey bölgesi ve Orta Doğu gelişmiş batı ülkeler tarafından kontrol edilmek isteniyor. Gelecek yüz yılda enerji üretip hem kendi ihtiyaçlarını karşılamak, hem de sıkıntıya düşen ülkelere enerjinin fazlasını satmak istemektedirler.

Türkiye Orta Doğu’da en fazla su kaynaklarına sahip ülkedir dedik. Avrupa ülkelerinin ve Türkiye’nin katıldığı Helsinki Konferansında Fırat ve Dicle Nehirlerinin yönetiminin uluslar arası bir konser suyumun denetime verilmesi konuşuldu.(1995)

Yanılmıyorsam böyle bir de karar alındı.

Bu kararın uygulana bilmesi Türkiye’nin tutumuna bağlıdır. Bu da oldukça zor görünüyor.

Bugün ülkemizdeki, aslında dış kaynaklı terörün asıl nedenlerinden birisi ve en önemlisi, bu su kaynaklarının kontrol edilmek istenmesidir. Bu bizim için çok önemlidir.

Bu durum Büyük Orta Doğu Projesinin de (BOP) bir parçasıdır.

Kısaca ülkemizde ve Orta Doğu’da sürdürülen terörün, dökülen kanların, insanların katledilmesinin nedeni, emperyalist ülkelerin bölgedeki çıkarlarına uygun projelerin gerçekleşmek istenmesidir.

Bunun önlenmesi ancak ve ancak, bölge ülkelerinin bölgesel iş birliği yaparak, bölgesel çıkarlarına sahip çıkması ile olabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.