Türk Medenî Kanunu’nun 169. maddesinde, boşanma veya ayrılık davasında hakimin, davanın devamı süresince gerekli olan geçici önlemleri resen alacağı düzenlenmiştir. Söz konusu maddede, hakim tarafından resen alınacak geçici önlemlerin, özellikle eşlerin barınmasına- geçimine- eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin olacağı hükme bağlanmıştır. Bu kapsamda, boşanma, ayrılık veya evlenmenin iptali  davasında, hakim tarafından, eşlerin “geçimine” ya da çocukların “bakımına ve korunmasına” yönelik olarak eşlerden biri tarafından diğer eşe ya da çocuğa yapılması öngörülen parasal katkıya uygulamada “tedbir nafakası” adı verilmektedir. 

Evlilik birliğinin temelinden korunması amacıyla hakimin müdahalesi konusunda, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nda iki boyutlu olarak düzenlenen müdahale türlerinden ‘Özel Müdahale Hükümlerinde, evliliğin korunması başlığı adı altında TMK M. 196-201 maddeleri düzenlenmiştir. İşte bağımsız olarak düzenlenmiş bulunan Tedbir Nafakası da, bunlardan biridir. Bilindiği üzere Tedbir Nafakası, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre, eşe iki şekilde verilmektedir; bunlardan ilki birlikte yaşamaya ara verilmesi sebebiyle bağımsız tedbir nafakası ( TMK M. 196-197) iken, diğeri boşanma veya ayrılık davası açıldığında davanın devamı süresince geçici önlem olarak eşe verilen geçici önlem olarak eşe verilen geçici tedbir nafakasıdır. ( TMK m. 169) 

A-BAĞIMSIZ TEDBİR NAFAKASI HEM EŞ HEM DE ÇOCUK İÇİN İSTENEBİLİR.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa eğer, eşlerden birinin haklı bir sebep olmaksızın birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın bir başka haseple olanaksız hale gelmesi üzerine hakim, EŞLERDEN BİRİNİN İSTEMİ üzerine, diğerine ne miktar parasal katkı yapacağına kararlaştırır. Uygulamada TMK’nun 194. Maddesine göre gerek eş ve gerekse ergin olmayan çocuklar için hakim tarafından belirlenen bu parasal katkıya bağımsız tedbir nafakası denilmektedir.

Unutulmamalıdır ki, eşin ayrı yaşamı için bağımsız tedbir nafakası, ayrı yaşamada haklılık varsa ancak verilebilecektir. Çocuk için verilecek olan bağımsız tedbir nafakasında ise, davacı taraf ayrı yaşamada haklı olmasa dahi verilebilecektir.

B-DÜZENLİ VE YETERLİ GELİRİ OLAN EŞE TEDBİR NAFAKASI VERİLEMEZ:

Çalışmasını engelleyen- fiziksel bir rahatsızlığı olmadıkça isteyerek çalışmayan eşin tedbir nafakası verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Aynı şekilde davalı eşin malvarlığının ve de hiçbir gelirinin olmayışı durumlarında da davacı eş yararına tedbir nafakası verilemeyecektir.

En nihayetinde bağımsız tedbir nafakası açılmakla davacı eş yararına ancak ve ancak koşulları varsa tedbir nafakası verilebilecektir. Düzenli ve de yeterli geliri olan davacı eş yararına tedbir nafakası verilemez.

Ayrı yaşam için tedbir nafakası ancak İSTEK halinde verilebilir. Ayrı yaşam için verilecek olan tedbir nafakasına hakim tarafından kendiliğinden karar verilemez. İstek ancak usulüne uygun bir şekilde açılacak olan dava ile gerçekleştirilebilir. Ayrı yaşam için tedbir nafakasına davanın açıldığı tarihten itibaren hükmedilir. Önemle belirtmeliyim ki, bağımsız olarak istenecek tedbir nafakası, ucu açık olarak istenebileceği gibi- sınırlı bir süre ile de istenebilir.

C- BAĞIMSIZ TEDBİR NAFAKASINDA GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME

Bağımsız tedbir nafakası davası açıldığında, Aile Mahkemesi görevlidir. Ancak belirtilmelidir ki, 4787 Sayılı Kanun’un 2. Maddesi uyarınca, aile mahkememsi kurulamayan yerlerde ise, TMK m. 118-395 kapsamına giren dava ve işlere Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca belirlenen Asliye Hukuk Mahkemesi’nce bakılacaktır.

Eşlerden birinin 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu m. 197 hükmüne göre, bir bağımsız nafaka davası açması, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu m. 169 hükmüne göre boşanma veya ayrılık davasında hükmedilmesi gereken tedbir nafakası yönünden DERDESTLİK oluşturmaz. Bağımsız Tedbir Nafakası davalarında yetkili mahkeme kural olarak eşlerden herhangi birinin yerleşim yeri mahkemesidir.

En nihayetinde belirtmeliyiz ki, koşullar değiştiğinde aile mahkemesi hakimi, eşlerden birini istemi üzerine bağımsız tedbir nafakası kararında gerekli değişikliği yapar veya sebebi sona ermişse alınan önlemleri kaldırabilir. Evlilik birliğini koruyucu önlemlerin birliğin korunmasının yanı sıra kişiliğin korunması gibi farklı işlevleri bulunmaktadır. Gelişen koşullara bağlı olarak koruma gereği ve kapsamının yeniden değerlendirilmesi gerekebilir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291