Bu haftaki köşe yazımı bizlere basın emekçilerine ayırmak istedim.Son günlerde gözden kaçan tasarruf tedbirleri kapsamında zaten zor şartlarda halkı bilgilendirmeye çalışan, çoğu basın emekçisinin geçimini sagladığı gelirlerine yapılan haksız olduğuna inandığım kısıtlamayı gündeme getirmek istedim.

Herkese her dönem lazım olan basın emekçileri hakları teslim edilmeye gelindiği zaman ne yazıkki yokmuş gibi davranılıyor.Basın emekçilerinin temsilcileride bu duruma sesiz kalmamalıdırlar.Koltuk sevdasına basın emekçilerinin sorunlarına göz yumanlar,küçük rakamlar ile geçinmeye çalışan, evlerini geçindirmek isteyen basın emekçilerinin hakkını aramayanlar, kime ve neye hizmet ettiklerini gözden geçirmelidirler.

30 Haziran tarihinde “tasarruf tedbirleri” konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesi, yerel basın açısından önemli maddeler içeriyor. Genelgenin yayınlanmasından bu yana basın örgütleri, medya kuruluşu temsilcileri ve yerel haberciler genelgenin yerel medyanın gelir kaynaklarına ciddi bir darbe vuruyor.

Tasarruf tedbirleri neler?

Tasarruf tedbirleri konulu genelge ile “Kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının … verimli kullanılması” amacıyla bir takım kısıtlamalara gidilmesi amaçlanıyor. Söz konusu metinde, aralarında “taşınmaz edinilmesi ve kiralama”, “resmi taşıtların edinilmesi ve kullanılması”, “haberleşme”, “personel giderleri” ve “basın ve yayın giderleri”nin bulunduğu toplam on genel ilke sıralanıyor. Bu ilkelerden “basın ve yayın giderleri” ile “temsil, tören, ağırlama ve tanıtım giderleri” doğrudan özellikle yerel medya kuruluşlarının gelirlerine yönelik hükümler içeriyor.

Genelgeye göre:

Kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmayacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri hariç olmak üzere basın ve yayın organlarına ilan veya reklam verilmeyecek.

İdare faaliyetlerini tanıtmaya yönelik rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınlar basılmayacak, bu dokümanların hazırlanması ve paylaşımı elektronik ortamda yapılacak.

Böylece merkezi ve yerel yönetimin gazete ve dergi aboneliklerinde büyük bir düşüş yaşanacak. Ayrıca resmi ve dini bayramlarla bazı özel günlerde yerel basına verilen ilanlar da durdurulacak. Maalesef resmi ilan ve aboneliklerin pek çok yerel basın kuruluşu için yegâne gelir kaynağı olduğu düşünüldüğünde tedbirlerin yerel medyayı ciddi biçimde sıkıntıya düşüreceği açık.

“Yerel basının idam fermanı”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası,Mersin İnternet Gazetecileri Derneği MEİGDER  ve çeşitli illerdeki Gazeteciler Cemiyetleri söz konusu kararların “yerel medyanın idam fermanı” olduğu görüşünde. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, tasarruf tedbirlerinin önce Anadolu basınından başlamasının düşündürücü olduğunu söylüyor. Karaca, yerel basın çalışanlarının pandemi sürecinde en çok zorlanan meslek grupları arasında yer aldığını ve bu süreçte de yeterli desteği görmediğini hatırlatıyor. Karaca, “TGF olarak bir destek paketi çıkartılmasını istedik. Fakat taleplerimize olumlu yanıt alamadık. Biz ekonomik sıkıntılarımıza bir ölçüde destek beklerken tasarruf tedbirleri ile karşı karşıya kaldık” diyor. MEİGDER Başkanı Şehitoğlu;

‘Bu genelgede alınan kararlar, tüm gazetecilere ve kurumlarına karşı büyük bir insafsızlık, haksızlıktır.

Gazeteciler ve gazeteleri Büyük Buhran yaşayacaktır. Ülkemizde var olan işsizler ordusuna yeni bir ordunun daha katılması, insanlar ve yönetenleri arasında, telafisi olmayacak yaralar ve uçurumlar açacaktır”diyor.

 Hal böyleyken siz değerli okurlarımızı,halkımızı doğru,gerçek ve güncel haberleri almak için yerel basına sahip çıkmaya çağırıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.