banner165

Etrafımız Gammazcılarla Dolmuş Ben Ne Diyeyim.

 Birinin sırlarını, davranışlarını, düşüncelerini gözleyip başkalarına bildirerek kendine çıkar sağlayan aciz kimselere denir. Ne yazık ki toplumda bu terimleri kendine meslek edinmiş insanlar da var. Bunlar özellikle işyerlerinde, siyasi partilerde, sivil toplum kuruluşlarında görevlerini en iyi şekilde yerine getirir. Meslekleri gereği, özü sözü bir, kaliteli, düzgün özellikle de açığı, şaibesi, dedikodusu olmayan, şeffaf olan insanların arasına girmiş ya da girmeleri için birileri tarafından görevlendirilmiş bu riyakar yaratıklara toplumda sıkça rastlayabiliriz. Bunların en belirgin özellikleri ise sinsi olmaları ve kendilerini uyanık zannetme halleridir. Halk arasında bu yaratıklara gereksizler de denilebilir. ?Kaliteli insan işiyle, boş insan kişiyle uğraşır? Birde bunlara gerçekten değer veren, başının üstünde gezdiren ya da,  gezdirmek zorunda kalan insanlar da var. Bu duruma da birçok örnek verebiliriz.

 Örneğin; İş yerlerinde patronlar ispiyonculuk ve muhbirlik yapan bu insanları kullanmayı çok iyi becerirler. Halk arasında kendileri hakkında kim ne düşünüyor, kim ne söylüyor, kimin ne planı var bunu bu gammazcılar sayesinde rahatlıkla öğrenir ve zaman kaybetmeden gerekli önlemlerini alırlar. Kişilikleri tam olarak yerine oturmamış, sırf menfaati ve çıkarı için kardeşim ve dostum dediği insanları bile, gözünü kırpmadan karşı tarafa satmalarından dolayı, ne yazık ki yeni nesle kötü örnek olurlar. İnsan kılığına bürünmüş bu iblisler zannederler ki, muhbirlik yaparak laf yetiştirdiği insanlara bu sayede yaranırım, işimi sağlama alırım, belki ilerde laf taşıdığım bu insanların referanslarını alarak mevki ve makam sahibi olurum düşüncesiyle hareket ederler. O kadar körlerdir ki, kendileriyle alay ettiklerinin farkında bile değillerdir. "Kör bir sadakat, hakikatin en büyük düşmanıdır" sözü sırf bunlar için söylenen sözlerden sadece biridir. Laf taşıdıkları insanlar bunları çok iyi kullanır, işleri ve görevleri bitince de sessizce bu kişiler tarafından çöpe atılırlar. Ya Allah aşkına kişiliği tam anlamıyla yerine oturmamış kardeşlerim, hayatta bir duruşunuz, şekliniz olsun, birilerinin maşası olmayın, asla kendinizi kullandırmayın. Böyle yaparak elinize bir şey geçmez, halk arasında mimlenirsiniz, o saatten sonra ne yaparsanız yapın, ağzınızla kuşta tutsanız insanlar arasında bir daha güven sağlayamazsınız. İnsanlar sizi çok iyi tanıdıkları için, buna en yakınlarınız da dahil size öğrenebileceğiniz yani sizin taşıyabileceğiniz kadar sırrını verirler. Bilirler ki, kendi ağzında durmayan bir sırrın sizin ağzınızda hiç durmayacağını... Hala yok biz mesleğimizi ve görevimizi seviyoruz, bunu yapmaktan da zevk alıyoruz, hayatımızdan memnunuz diyorsanız o vakit büyüklerimizin bu güzel sözü sizlerin kulaklarına küpe olsun. Ne diyor o elleri öpülesi büyüklerimiz, Oğlum böyle yaparsanız ne Metin’e yaranırsınız, ne de Hakan’a Madem muhbirlik yapıyorsunuz o halde yaptığınız bu işin hakkını da verin. İşinizi doğru, düzgün yapın. Örneğin biri hakkında, bir ortamda bir şey söylersin bir bakarsın senin söylediklerinle karşı taraftan işittiklerinin arasında uçurumlar var.

İspiyonlayan şahıs gitmiş birin yanına bin katmış, sen (-) demişsin muhbir gitmiş (+) demiş, yalan yanlış konuşmuş birde bunun yanına kendi düşüncelerini eklemiş koşarak gittiği için nefes nefese kalmış bülbül gibi öterek karşı tarafa da aktarıp seni de hemen satmış.

Özellikle de son dönemlerde artış gösteren, ortamlarda sırf laf götürmek için masa, masa gezen kişiliksiz bu iblislere lütfen dikkat edelim. "Sırrını söyleme dostuna, o da gider söyler dostuna".

Rabbim bizleri sırf menfaat ve çıkarları için duruşunu satan, ilerde belki mevki ve makam sahibi olayım derken halk arasında mimlendiği için geleceğini ipotek altına aldıran, kısa vade de günü birlik siyaset yaptığını zanneden aciz ispiyoncuların, gammabazcıların ve kişiliksizlerin şerrinden tüm dostlarımızı korusun.

Yazıma son verirken aklıma gelen güzel bir söz ile bitirmek istiyorum.

‘’Bilemezsin kim dost, kim düşman. Bazen tuttuğun eldir seni arkandan vuran’’.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188