banner165

Yeni Medeni Kanun’umuza göre, eşlerin her biri, kendi malvarlığı değerleri üzerinde kimsenin izin veya onayını almadan serbestçe tasarruf edebilir, her türlü hukuki işlemi sırf kendi iradesiyle gerçekleştirebilir. Eşler arasında hukuki işlem serbestisi, elbette sınırsız değildir. Eşler arası hukuki işlem özgürlüğü ilkesine getirilen sınırlamaları üçe ayırarak inceleyebiliriz;  Bunlar:

- Aile konutuna ilişkin işlemlere yönelik sınırlama (MK m. 194),

- Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinin doğurduğu mali yükümlülüklerin yerine getirilmesinin güvence altına alınması sebebi ile sınırlanması(MK m. 199),

- Edinilmiş mallara katılma rejimi çerçevesinde eşlerin paylı mülkiyet konusu maldaki payları üzerinde tasarrufta bulunmalarına yönelik sınırlamalardır. (Seda ÖKTEM, Makaleler 338 TBB Dergisi, Sayı 67)

TMK’nun 199. maddesine göre; ‘Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir. Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır. Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, re’sen durumun tapu kütüğüne şerh edilmesine dahi karar verir.’

BU HÜKME GÖRE, EŞLERDEN BİRİ SAVURGAN DAVRANIŞLARI VE HESAPSIZ/ ÖLÇÜSÜZ HARCAMALARI İLE AİLENİN EKONOMİK VARLIĞINI TEHLİKEYE SOKUYORSA, EŞİNE VE ÇOCUKLARINA KARŞI MALİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEKTE İHMALDE BULUNUYORSA, DİĞER EŞ, MAHKEMEYE BAŞVURARAK HAKİMİN MÜDAHALESİNİ İSTEYEBİLİR VE BELİRLİ MALVARLIĞI DEĞERLERİ İLE İLGİLİ TASARRUFLARIN KENDİSİNİN İZNİNE BAĞLANMASINA KARAR VERİLMESİNİ TALEP EDEBİLİR.

Koşulları Nelerdir ?

MK 199. maddesinde iki tane seçimlik şart belirtilmiştir. Bunlardan birincisi, ‘ailenin ekonomik varlığının korunması gereği’, diğeri ise ‘evlilik birliğinden doğan mali yükümlülüklerin yerine getirilmemesi’ dir. Aynı zamanda Türk Medeni Kanunu’ndaki bu hükmün  uygulanabilmesi için gerekli şartlardan birisi de, eşlerden birisinin hakimden önlem alınmasını istemiş olmasıdır.

c. Sınırlamanın Konusu Nedir ?

Hakim, eşin tasarruf yetkisini sınırlayıcı önlemleri belirli bir eşyaya ilişkin olarak değil, belirli bir malvarlığı değerine ilişkin olarak alır; genel bir sınırlama caiz değildir. Hakim vereceği kararında hangi malvarlığı değerlerinin bu kapsama dahil edildiğini açıkça belirtmesi gerekmektedir.

Özellikle uygulamada, Yerel Mahkemelerce mal varlığı üzerinde genel nitelikte bir sınırlama getirildiği görülmekte; devamla Yargıtay’ın ilgili hukuk daireleri önüne gelen uyuşmazlıklarda, Yerel Mahkeme Kararları ‘bu yönüyle’ BOZULMAKTADIR.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner185