banner214

Ülkemizin küresel ekonomik sistemde etkin bir rol alabilmesi için KOBİ’lerin, verimlilikleri yükseltilmeli, rekabet güçleri arttırılmalı, finans, yatırım, üretim, insan kaynakları ve pazarlama alanında teknik bilgi ve uluslararası piyasalarla entegrasyon süreçleri doğru stratejilerle desteklenerek danışmanlık hizmetleri konularında destek alabilmeleri sağlanmalıdır.

•             Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de işletmelerin yaklaşık %99,8’ini KOBİ’ler oluşturmaktadır.

•             Türkiye’deki istihdamın %77,8’ini KOBİ istihdamları oluşturur.

•             Yatırım payının %53,2’sini,

•             Üretimin %54,2’sini KOBİ’ler oluşturmaktadır.

KOBİ’ler sürekli değişen koşullar ve artan rekabet ortamında zorlukları aşabilmeleri, belirledikleri amaçlara en etkin ve verimli bir şekilde ulaşarak devamlılıklarını sağlayabilmeleri için, farklılaşmak ve yeni fikirler ortaya koymak zorundadırlar. Stratejik yönetim süreci (planlama, uygulama ve denetim) aşamalarını, sağlıklı bir çevre analiz çalışması yaparak uygulamaya geçirmeleri ve dinamik bir örgüt yapısının Kobi‘lerde benimsenmesi gerekmektedir.

Bütün bu süreçlerin, yönergelerin ortaya çıkmasının somut bir karşılığı olarak KOBİ danışmanları, küçük ve orta ölçekli işletmelerin varlıklarını korumaları ve iş geliştirmeleri için çözüm bulmaktadırlar.

KOBİ Danışmanlığı Nedir?

KOBİ danışmanı kısaca, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi, işletmede etkin verimlilik sağlanması konularında sorumlu kişiler olarak ifade edilmektir.

Bu danışmanlık süreci, iş kurulmadan önceki hazırlık dönemi veya, mevcutta faal İşletme sahipleri KOBİ’lerin  mevcut durumunu analiz etmek ve  bulundukları yerden daha ileriye götürmek konularında faaliyet organizasyonları planlama amacını taşımaktadır.

KOBİ danışmanı sayesinde, mevcut iş durumunuzun analizini yapabilir, iş geliştirme konularında gereken ihtiyaçları belirleyerek tespit edilen ihtiyaçları karşılayacak adımları gerçekleştirebilir ya da çalışmalarınızın stratejik yönetim süreci, iş güvenliği, sürdürülebilir olması gibi konularda tam destek alabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Kurumunun belgeli meslekler olarak değerlendirmeye başladığı KOBİ DANIŞMANLIĞI ile ilgili 05/02/2019 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmeliğe istinaden Kobi Danışmanı Seviye 6 Mesleki Yeterlilik Sınavı sonrası Belge almaya hak kazananlar Kobi Danışmanlık Mesleğini yapabilecektir.

Yetkinlik ölçme üzerine kurgulanmış iki aşamalı düzenlenen sınavlarda başarı oranının Türkiye genelinde düşük olması nedeniyle hali hazırda Türkiye Genelinde Sadece 289 kişide Akredite Kobi Danışmanı belgesi bulunmaktadır.

Akredite KOBİ danışmanları, danışmanlık hizmeti verir ve bu hizmeti verebilmek için sertifikalı bir eğitimden geçmeleri gerekmektedir.

SINAV  VE EĞİTİM TANITIMI

KOBİ Danışmanı Seviye-6 Sınavı, KOBİ’lerin mevcut durumunu analiz ederek sorun alanlarını tespit eden, çözüm önerileri getiren, yönlendirme ve tavsiyede bulunan KOBİ Danışmanlarının sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinlikleri tanımlamak, mesleki yeterliliklerini geçerli ve güvenilir bir belge ile kanıtlamalarına  imkân sağlamak, eğitim sistemi ile sınav ve belgelendirme kuruluşlarına kaynak ve referans oluşturmak ve adaylara mesleğe ilişkin rehberlik sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

KİMLER BAŞVURABİLİR

Sınava Girmek için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır.

Halen KOBİ Danışmanı olarak çalışan veya bu alanda kariyer yapmayı planlayan herkes, mezuniyet veya tecrübe şartı olmaksızın başvurabilir.                                                                                                                                                            

SINAV İÇERİĞİ

KOBİ Danışmanı Seviye-6 Sınavı, Teorik ve Performans Sınavı olmak üzere iki aşamada gerçekleşmektedir.

Teorik Sınav Konuları

•             A1/T1 İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Koruma, Kalite Ve Mesleki Gelişim (20 soru)

•             A2/T1 İş Organizasyonu, Müşteri İlişkileri Ve Hizmet Öncesi Hazırlık (25 soru)

•             A3/T1-T2-T3-T4-T5 KOBİ Danışmanlığı Hizmetine İlişkin Süreçlerin Yürütülmesi

Toplam 155 Soru

Performans Sınav Konuları

•             A3/P1 İşletme Yönetimi

•             A3/P2 Finans

•             A3/P3 İnsan Kaynakları

•             A3/P4 Pazarlama ve Satış

•             A3/P5 Üretim

Alanlarında, örnek olaya dayalı uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

ÖNEMLİ NOTLAR;

NOT 1: Sınava girmek isteyen adayların öncelikle https://basvuru.sakarya.edu.tr/onbasvuru/1022/ linkte bulunan SAUSEM sayfasından ön kayıt oluşturulması gerekmektedir.

Sınav takvimi duyurusundan sonra SAUSEM sayfasında duyurulan banka hesabına  200.- (İkiyüzTL) sınav giriş ücreti yatırılacaktır. Ücret Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi hesabına yatırılması gerekmektedir.

NOT 2: Teorik Sınavda başarılı olunan derslerden, Uygulama Sınavına girecek adaylar Toplam 5 ders için 1.000.-(BinTL) sınav ücreti yatıracaktır.

Katılımcı sayısı en az 25 olduğunda sınava giriş şartları sağlandığında sınav yapmaya yetkili kurum SAUSEM (Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Uygulama ve Araştırma Merkezi) uzaktan çevrimiçi online gerçekleştirecektir.

E-mail: ozlem.polatt@yardimciiste.com

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner231

banner232

banner228

banner239