Öne Çıkanlar içel taksi genc asayiş mersin pazartesi imecehaber imecegazetesi tarım gıda tarım bakanı TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI

ATATÜRK PARKINI KURTARMA UMUTLARI TÜKENİYOR

HABER: MİKAİL PELİT

Mersin Çevre Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, Atatürk Parkında liman genişleme projesiyle ilgili plan değişikliklerine karşı açmış olduğu iptal davası sonuçlanmış, hazırlanan bilirkişi raporu, planların şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun olmadığı gerekçsiyle mahkeme yürütmenin durdurulması kararını vermişti. (MIP) A.Ş ise bu karar üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi’ne  (İTÜ) hazırlattığı rapor doğrultusunda, mahkemenin tekrar keşif ve bilirkişi incelemesi yapmasını talep etti. Buna karşı itirazları dikkate alınmayarak mahkeme keşfin yeniden yapılmasına karar verdi.

“KAMU YARARINA UYGUN DEĞİL”

Konuyla ilgili 01.02.2021 tarihinde yapılan keşif ve bilirkişi incelemesi sonucunda hazırlanan bilirkişi raporuna değinen Sabahat Aslan “Hazırlanan planların şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun olmadığını raporlayarak mahkeme talebimiz olan yürütmenin durdurulması kararını vermişti.” dedi.

“İTİRAZ DİKKATE ALINMADI”

Yeni hazırlanan bilirkişi raporu usul, yasalara ve başta Mersin Adana 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planına ve Mersin ili için mevcut bulunan planlara aykırı olduğunun vurgusunu yapan Aslan “Bilirkişi heyetinin bilimsel olarak lehimize vermiş olduğu rapor kararı doğrultusunda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş iken, davamıza müdahil olan MIP, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş tarafından İTÜ ye hazırlattığı rapor doğrultusunda, Mahkemenin tekrar keşif ve bilirkişi incelemesi yapmasını talep etmiştir. Buna karşı itirazlarımızı dikkate almayan mahkeme keşfin yeniden yapılmasına karar vermişti.” ifadelerini kullandı.

Bilimsel olarak liman genişleme işlemleri kentlerin ulaşım sosyo kültürel ve çevresel etkenler göz önünde bulundurularak yapılmasını gerektiğinin altınızı çizen Aslan “Kuralı mevcut iken Bilirkişi raporunda özellikle mevcut ulaşım sorununu kentin sosyo kültürel ve çevresel durumunu göz ardı ederek şehircilik ilkelerine aykırı bir rapor hazırlamıştır.” şeklinde konuştu.

“BİLİRKİŞİ, RAPORU GÖRMEZDEN GELİYOR”

 Liman kapasite artışı ile ilgili trafik yükünün artacağın ortada olduğunu ifade eden Aslan “Bilirkişi raporunun bu durumu görmezden gelmesi trafik ve ulaşım bilime aykırıdır. Karada ve Denizde artacak olan trafik yükü kentin hava kirliliğinin ayrıca deniz kirliliğinin artışına da neden olacaktır. Deniz kirliliğinden kaynaklı artış gösterecek olan koku ve gürültü kent yaşamında ciddi sorunlara neden olacaktır.” şeklinde ifade etti.

“BİLİMSEL OLARAK İNCELENMİYOR”

Raporda dolgu yolu ile yapılacak olan kapasite genişlemesinin neden olacağı çevresel ve sosyal zararlar bilimsel olarak incelenmediğini belirten Aslan, yapılması planlanan dip taramasının ve 178 bin metre karelik dolgu alanı yapımı sırasında da çevre sağlığına ve deniz ekosistemine çok ciddi zararlar vereceğinin açık olduğunu vurguladı.

“MIP’NİN EKONOMİK KAZANCI ESAS ALINIYOR”

Raporda zararın göz ardı edildiğini söyleyen Aslan “Bilirkişi Raporunun içeriği daha çok MIP’nin ekonomik kazancını esas olarak hazırlanmış olup kamu kullanımı kriteri incelenmemiştir. Yatırım programında Mersin Yeni Konteyner Limanı yapılması kararı mevcut ilken mevcut liman genişleme projesi birçok soruna neden olacağı açıktır. Hazırlanan planlar ve yeni bilirkişi raporu kamu yararına şehircilik ilkelerine ve planlama ilkelerine, yasalara ve bilime aykırıdır. Dolayısıyla bu aykırılıklar bilirkişi raporunda göz ardı edilmiştir.” diye konuştu.

SAHİP ÇIKMALIYIZ ÇAĞRISI

 Bilimsel olmayan Bilirkişi raporuna itiraz eden MERÇED “Rant projesi olan Atatürk Parkında yapılması planlanan liman genişleme projesinin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz. Şimdi Atatürk Parkına sahip çıkma zamanıdır.” şeklinde açıklama yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291