banner318
banner319
Öne Çıkanlar Yarıfinal Karacabey Ülkenin geleceğinden umutluyum lys Karacabeyspor

AVUKAT ERŞAHİN VE ÇİFTÇİLERİN DİRENİŞİ KAZANDIRDI

HABER: ELİF KURTTAŞ,

Mezitli ilçesine bağlı Davultepe Mahallesi’ndeki tarım arazilerinin yerine sanayi sitesi yapılmak istenmesine yönelik hukuki savaşı Avukat Kübra Erşahin ve  çiftçilerin direnişi zafer ile sonuçlandı

Davultepe’de arazisi bulunanların avukatlığını yapan Kübra Erşahin, sevindirici haberi kamuoyu ile paylaştı.Avukat Erşahin, “Danıştay Cumhuriyet Başsavcısı’ndan acele kamulaştırma kararının iptali edildi. müvekkillerime ve kamuoyuna hayırlı olsun” temennisinde bulundu.

Mersin İmece Gazetesiplanlanan Küçük Sanayi Sitesi alanını acele kamulaştırılması Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi. Karar çiftçiler tarafından sevinçle karşılanırken, Avukat

Mersin’in Mezitli İlçesi Davultepe Mahallesi’nde 60 bin narenciye ağacının kesileceği 420 dönüm alanda yapılacak Küçük Sanayi Sitesi’ne karşı hukuk mücadelesi başlatan Avukat Kübra Erşahin ve çiftçilere Danıştay 6. Dairesi’nden müjdeli haber geldi. 70 çiftçinin açtığı davada Danıştay 6. Dairesi Küçük Sanayi Sitesi yapımı için Cumhurbaşkanlığı’nın verdiği acele kamulaştırma kararını iptal etmesiyle birlikte 60 bin narenciye ağacı kurtulmuş oldu

 “DANIŞTAY ÖZEL MÜLKİYET VURGU YAPTI”

Danıştay 6. Dairesi’nin 2 sayfalık hukuki değerlendirmesinde özel mülkiyet hakkının korunmasına atıf vererek şu görüşlere yer verildi. “Özel mülkiyetin korunması gereken temel insan hakları arasında öngörüldüğü, anayasa ve uluslararası sözleşmelerde mülkiyet hakkını korumaya yönelik düzenlemelere yer verildiği, bu düzenlemelerde mülkiyet hakkına müdahalelerin olabileceğinin öngörüldüğü, ancak böyle müdahalelerde kamu yararı gerekçesi, kanuni düzenleme gereği ve ölçülülük yada orantılılık gibi uluslararası hukukun genel ilkelerinin varlığının dikkate alınması gerektiği, aksi durumda müdahalenin mülkiyet hakkı ihlaline neden olacağı kabul edilmiştir. Nitekim Anayasa Mahkemesi kararları ve Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi içtihatlarıyla da bu hususların açık bir şekilde ortaya konulduğu görülmektedir” .

“ACELE KAMULAŞTIRMA İSTİSNAİ BİR DURUM”

Acele kamulaştırmanın istisnai bir yöntem olduğu ifade edilen değerlendirmede olağan kamulaştırma gerekçeleri dışında aceleliğin varlığına dair şartlarının ortaya konulması gerektiği vurgulandı.

Ayrıca değerlendirmede, “Dava konusu Cumhurbaşkanı Karanında 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27. maddesinde öngörülen acele kamulaştırma prosedürünün uygulanması için gerekli olan olağanüstü durumların ve bu yönteme başvurulması ile amaçlanan kamu yararının somut olarak ortaya konulamadığı sonucuna varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Karar sonucunda ise dava konusu işlemin dava konusu parsele ilişkin kısmının iptaline karar verilmiştir” denildi.

60 BİN NARENCİYE AĞACI KESİLMEYECEK

65 çiftçi adına Danıştay 6. Dairesi’ne acele kamulaştırmanın iptali için dava açan Avukat Kübra Erşahin, “ Herkese müjde veriyoruz. Mezitli ilçesi Davultepe mahallesinde yapılması planlanan Küçük Sanayi Sitesi Projesine karşı Danıştay da açmış olduğumuz seri davaları kazandık. Ağaçlarımız kesilmeyecek, evlerimiz yıkılmayacak, tapularımız üzerinde bizden başkası söz sahibi olmayacak” şeklinde konuştu.

Acele kamulaştırmanın iptali için 70 kişinin dava açtığını bunlardan 64’ünün davasını kendisinin yürüttüğünü belirten Erşahin, Davultepeliler adına açmış olduğumuz davaları kazandık. 78 parsel vardı. Parsellerde 20 tane varis olanlar vardı. Bu binlerce kişiyi etkileyen bir dosya idi. Her bir taşınmazda bir kişi adına dava açtırdık. 1/1000’lik planları belediye iptal etti. Acele kamulaştırmada iptal oldu. Küçük Sanayi sitesi yapılmayacak” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner262

banner313