banner324
Öne Çıkanlar Vali Çakacak fabrika gezdi Turan Dal tsyd tarsus hentbol

İKNA ÇALIŞMALARI ÖĞRENCİLER ÜZERİNDEN YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR

Haber: Gizem TOKKUZUN

Son günlerde basında çıkan işçi ölümleri, yangın haberleri, beton çatlağı ve çalışma koşuları ile gündem olan Akkuyu Nükleer Güç Santralin’de bu seferde üstlenici firma ROSATOM ve MEB ortak projesi olarak okullarda nükleer enerji güzellemesiyle, konun üzerinin örtülmek istenildiği iddaa edildi. EMEP’in yazılı olarak yaptığı açıklamada “Akkuyu NGS ile Milli Eğitim Müdürlüğü el ele vermişler, nükleer santralin reklamını okullarda yapacaklar. Anlaşılan o ki; ROSATOM yöneticileri Akkuyu NGS inşaatından gelen patlama,  çatlayan evler, yaralanan insanlar ve çıkan yangın haberlerini, çalışma koşulları ve alamadığı ücretler için isyan edip iş bırakan işçi haberlerini, ardı arkası kesilmeyen iş cinayeti haberlerini okullarda Nükleer santral reklamı ve güzellemesi gürültüsüyle boğmak ve üzerini örtmek istiyorlar. Okullarda toplantılar yapılmasını isteyen, ROSATOM Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov başta olmak üzere ROSATOM’un tüm yetkililerine, Milli Eğitim müdürüne, Mersin Valisine ve AKP iktidarı yöneticilerine soruyoruz. Okullarda neyi anlatacaksınız? Nükleer santralin inşa sürecinde ve sonrasında santral devreye girince yaşanacaklara ilişkin sorulara cevap verecek misiniz? Yoksa, okullarda nükleer yalanlarınızı mı anlatacaksınız. Mersin halkının merak ettiği bu sorulara cevap verin.” açıklamasında bulundu.

İŞ KAZALARI VE İŞÇİ ÖLÜMLERİ AYDINLATILMALI

Emeklerinin karşılığı olan ücretlerinin verilmemesi üzerine eylem yapmaya başlayan işçilerin, güvenlik  güçleri tarafından zor kullanılarak dağıtılmak istenmesi sonucu bir işçinin özel güvenlik görevlisi darbeleri sonucunda hayatını kaybetmişti. Bunla ilgilide açıklamalarda bulunan EMEP “İşçilerin ücretlerini alamadıkları için yaptıkları eyleme özel güvenlik ile müdahale edip, zor kullandığınızı ve bir işçinin özel güvenliğin darbeleri sonucu öldüğünü de anlatacak mısınız? Basına yansıyan ve Mersin kamuoyunda konuşulan; denetimsiz, ağır çalışma koşullarında durmaksızın çalıştırılan işçilerin inşaattan düşme, elektrik çarpması vb. nedenlerle son 15 günde 5 işçinin ölerek iş cinayetlerine kurban gittiğini de açıklayacak mısınız?” açıklamasında bulunarak yetkililere seslendi.

TÜM DÜNYA YEŞİL ENERJİYE DÖNÜYOR

Dünyada hızla yaygınlaşan yenilebilir enerji kullanımı artarken, Yeşil Enerji Dönüşümü kapsamında bütün Ülker bir bir nükleer enerji faaliyetlerini azaltma ve sonrasında sonlandırma politikalarına uygulamaktadır. Aynı durumun neden ülkemizde izlenmediğini belirten EMEP şu sorularıda iktidara yöneltti “Dünya Nükleer santrallerden vazgeçerken, nükleer santralleri en çok kullanan Avrupa’da bile “YEŞİL YATIRIM” kabul edilmediğini açıklayacak mısınız? Birleşmiş Milletler İklim değişikliği konferansı öncesi Fransa başta olmak üzere 10 Avrupa birliği üyesi ülkenin Nükleer santralleri “yeşil yatırım” olarak kabul edilmesi önerilerinin bırakalım Birleşmiş Milletleri Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelere bile kabul ettiremediklerini açıklayacak mısınız? Nükleer santrallerin “yeşil yatırım” olmadığını bile bile doğanın canlı yeşilini soldurup yok ederek, kasalarınızı dolduracak doların parlak yeşilini tercih ettiğinizi de anlatacak mısınız?” diyerek peş peşe sorularını ilgililere yöneltti.

Son olarak iktidara seslenen EMEP “ Tüm nükleer santral savunucularını ülkemizi yeni felaketlere maruz bırakacak nükleer santral sevdasından vazgeçmeye çağırıyoruz. Başta okul ve hastaneler olmak üzere tüm kamu kurumlarını şirketlerin reklam aracı haline getirilen tüm uygulamalar son bulmalıdır.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291

banner323