banner214
Öne Çıkanlar aydıncık baraj DSİ pazartesi İmecehaber imecegazetesi mersin Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Geniş katılımlı etkinlikte sağlık hastalık böbrek tedavi mersin pette KALP SAĞLIĞI HAFTASI

Korku Senaryosu Gerçek Mi Oluyor?

Haber: Şirin ALP

Türkiye’de sanayi alanında yapılan yatırımlarda teknik anlamda yeterli özverinin gösterilmediğini işaret eden Aslan, bu sebepten dolayı yapılacak olan nükleer atık depolarının da güvenli olamayacağını belirterek, endişelendiğini dile getirdi.

“NÜKLEER ATIKLARIN TÜRKİYE’DE DEPOLANMA İSTEĞİDİR”

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılış amacının Türkiye’yi dünyanın nükleer atık deposu haline getirmek olduğunu her seferinde kamuoyuna duyurduklarını belirten Aslan, “ Resmi Gazete’de çıkan bu 2 kanunda bu bahsettiklerimizin delili niteliğindedir” dedi. Aslan, “Türkiye’ de planlanan nükleer santrallerin yapım amaçlarından biri de dünyada nükleer santral kullanan gelişmiş ülkelerin atık depolarının dolması nedeniyle, milyonlarca yıl doğada çözülemeyen ve ekosisteme ciddi boyutlarda zarar veren bu nükleer atıkların Türkiye’de depolanma isteğidir.  Bizler yıllardır Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasıyla ilgi kamuoyuna, santralin yapılma amacının dünyanın imha edemediği bu atıkları ülkemizde gömülmesi için yapıldığını dile getirdik. Resmi Gazetede çıkan bu 2 kanunda bu bahsettiklerimizin delili niteliğindedir.” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİ NÜKLEER ATIK ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİRECEK”

Muhalefet partilerinin bu kanunların iptali için gerekli olan kuruluşlara gitmesi gerektiğini ifade eden Aslan, “Artık bundan sonra nükleer atıklar çok rahat bir şekilde Türkiye’ye girecek ve burada depo edilip ülkemizi nükleer atık çöplüğüne çevirecek. Bundan dolayı muhalefet partilerinin özelikle ana muhalefet partisinin bu kanunlara itiraz etmesi, direnmesi ve bu kanunlara karşıt bir tutum sergilemesi lazım.” ifadelerini kullandı. 

“TAMAMEN SİYASİ BİR KARAR”

“Bizler ülkemizde bir nükleer santralin olmasının enerji üretimi için gerekli olmadığını defalarca anlatmaya çalıştık.” diyen Aslan, “Kararın tamamen siyasi tutum olduğunu bilimsel raporlarla ispatını da yaptık. Rusya’da bulunan Sibirya Dağları’ndaki nükleer atık depolarının dolması ve yeni deponun inşasının çok zor ve maliyetli oluşu ayrıca Rus Halkının bu depoları istememesi Rusya gibi gelişmiş olan ülkeleri yeni depo arayışına soktu. Akkuyu Nükleer Santralli yüzünden Mersin dünyanın nükleer atık deposu haline gelecek.” dedi.

“TÜRKİYE NASIL KALKSIN?”

Türkiye’de sanayi alanın da yapılan yatırmaların teknik alanda yeterli özenle yapılmadığını düşünen Aslan, “Nükleer atık depolarının da yeterli özveriyle yapılacağını zannetmiyorum.” dedi. Aslan, “Bu atık depoları mevzuata uygun bir şekilde yapılsa bile sızdırma ihtimali çok yüksek. Zaten gelişmiş olan ülkeler bu sızıntıların engelleyemediklerinden dolayı bizim ülkemize yolluyorlar bu nükleer atıkları. Çünkü teknik açıdan çokta mümkün değil bu atıkların izolasyonlarının yapılması. Düşünün gelişmiş olan ülkeler bu atıkların sızıntı tehlikesinin altından kalkamazken Türkiye nasıl kalksın? Bu atıklar bizim çocuklarımızı torunlarımızı dahi olumsuz etkileyecektir. “diyerek endişelerini dile getirdi.

YÜRÜKLÜĞE GİREN KANUNLAR:

MERÇED Başkanı Sabahat Aslan’ın Türkiye’yi nükleer çöplük haline getireceğini iddia ettiği kanunlar ise şunlar:

1) “7336 sayılı, "Kullanılmış Yakıt İdaresinin ve Radyoaktif Atık İdaresinin Güvenliği Üzerine Birleşik Sözleşme ”ye Türkiye Cumhuriyeti’nin beyanlarla birlikte katılmasının uygun bulunmuştur.

2) 7337 sayılı, "28 Ocak 1964 Tarihli Ek Protokol ve 16 Kasım 1982 Tarihli Protokol ile Değiştirilen 29 Temmuz 1960 Tarihli Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Şahıslara Karşı Hukuki Mesuliyete Dair Sözleşmeyi Değiştiren Protokol ”ün çekince ile birlikte onaylanması uygun bulunmuştu.

Her iki kanunun da alt satırlarında “Yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer" ve "Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür" ifadeleri yer aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231