banner318
banner319
Öne Çıkanlar Yarıfinal Karacabey Ülkenin geleceğinden umutluyum lys Karacabeyspor

MERSİN’DE ORMANLAR RANTA VE TOKİYE Mİ AÇILIYOR?

Haber: Şirin ALP - Elif KURTTAŞ

Mersin’in dahil olmak üzere ortaya çıkan orman yangınları ülkeyi kavurmuşken, büyük alanları içerisine alan bu karar hem mecliste hem de kamuoyunda büyük tepki gördü. Yapılan Kanun maddesinde 6 Ocak 2022 tarih ve 5085 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Çavak Mahallesi, Mezitli İlçesi Bozön Mahallesi, Bozyazı İlçesi, Tekmen Mahallesi, Çamlıyayla İlçesi, Çayırekinliği Mahallesi, Mut İlçesi, Narlı Mahallesi ve Akdeniz İlçesi, Evci Mahallesi ve Ankara’nın bazı mahallelerinde bulunan yerleri orman sınırları dışarısına çıkarılmasına karar verilmiştir. Alınan kararda da gerekçe olarak bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerler veya 28/4/2018 tarihinden önce yerleşim yeri bulunan yerler olduğu denilmiştir.

ORMANLAR SADECE KORUNABİLİR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yapılan çalışmaya tepki gösterip “Ormanların kullanılması ve işletilmesinde sadece ormanların korunması ve başka türden yararlanmaya izin verilmemesi yönünde bir politika da bulunmamaktadır.  Anayasanın 169.uncu maddesinde ormanların kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamayacağı belirtilmiştir.” dedi.

AMAÇ DIŞINDA KULLANILAN ALAN

Orman alanlarının azaldığını ifade eden TMMOB “Maalesef orman alanları her yıl azalmakta, ülkede yaşayan her ferdin hakkı bulunan bu alanlar denetimsizlik yüzünden ilgili kanunlar araç olarak kullanılarak orman alanları hazineye devredilmekte ve satılmaktadır. Söz konusu arazilerin önemli bir kısmının amaçları dışında (Konut alanı, depolama alanı, hayvancılık tesisi) kullanıldığı tespit edilmiştir.” dedi.

“KURUMLAR TARAFINDAN KORUNMUYOR”

TMMOB Mersin İl Koordinasyon kurulu yaptıkları incelemelerde söz konusu orman vasıflı arazilerin geçmiş dönemde özellikle ilgili kurumlar tarafından korunmadığı ya da korunamadığı ifade etti.

HAZİNEYE DEVREDİLİP, İMAR BEKLENTİSİ Mİ OLUŞTURACAK

Orman alanı vasfından çıkartılan alanların yakın çevresinde orman alanı, konut yerleşkeleri ve tarımsal alanlar bulunur iken söz konusu alanlara herhangi bir ağaçlandırma çalışması yapılmadan direkt hazineye devir yoluyla vasfının değiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan TMMOB “Söz konusu orman dışına çıkartılan alanlardan olan Bozön Mahallesi, Çavak Mahallesi ve Evci Mahallesindeki alanlar gelecekte konut ve sanayi alanı olması muhtemel parseller olup söz konusu orman arazilerinin herhangi bir ağaçlandırma projesi yapılmadan vasfının değiştirilip hazineye devrinin gelecekte söz konusu bölgelerde imar beklentisi oluşturacağı, nüfus ve yapılaşma yoğunluğunda artış yaşanarak çevresinde ve kentimizin diğer orman parsellerine tehdit edebilme potansiyeline sahip olduğu görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

ORMAN ARAZİLERİMİZ EKOLOJİK VARLIĞI İLE SİYASET ÜSTÜ KONUMDADIR VE ARTI DEĞER İÇERMEMELİDİR

“AMAÇ ORMANLARI KORUMA VE ARTTIRMA OLMALI”

Ormancılık yönetiminin temel görevlerinden birisi orman alanlarını korumak ve artırmak olduğunu söyleyen TMMOB “Ormanların kullanılması ve işletilmesinde sadece ormanların korunması ve başka türden yararlanmaya izin verilmemesi yönünde bir politika da bulunmamaktadır.  Anayasanın 169’uncu maddesinde ormanların kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamayacağı belirtilmiştir. Mevzuatta orman alanlarında ormancılık dışındaki faaliyetlere izin verilmesinde kamu yararı şartı aranması zorunlu olup bu hususun tahsis sürecinde idare organlarınca öncelikle dikkate alınması gerekmektedir.” şeklinde ifade etti.

“EKOSİSEM KAYBEDİLİYOR”

Orman alanlarında yapılan çeşitli işlemlerin orman kaynağında bulunan ekosistemin kaybedilmesine neden olduğunun altını çizen TMMOB, bu nedenle orman alanlarının farklı amaçlı tahsisi ile ilgili izinlerin salt ekonomik sebeplerle verilmemesi, idari işlemin tesis edilirken bu tahsisin mutlaka gerekip gerekmediği iyi incelenmelidir ifadelerini kullandı.

“BU TİP ALANLARIN TEKRAR ORMANA GERİ DÖNÜŞÜMÜ ZOR”

Orman kaynaklarının farklı ve olağan dışı kullanıma tahsis edilmesinde koruma-kullanma dengesinin mutlaka sağlanması gerekliliğinin açık olduğuna değinen TMMOB “Belirtilen orman alanlarının orman vasfından çıkarılmasındaki kamu yararı niteliğinin ne olduğu ilgili yetkililer tarafından açıklanması ve kamuoyunu aydınlatması gerekliliği son derece önemlidir. Orman sınırları dışına çıkarılan alanlar yıllarca vatandaşların zilyetliğinde kullanma potansiyeli içerdiği, artık bu tip alanların tekrardan ormana geri dönüşümün çok zor olduğu bilinmektedir.” diye belirtildi. 

KAMUYA DOĞRU BİLGİ VERİLMİYOR MU?

Haksız yere işgal edilmiş olunan bu alanların gerçek sahibi olan kamuya daha doğru bir ifade ile toplumun tamamına geri dönmesi planlamalı ve siyaset üstü normlar ile multidisipliner yaklaşımlar ile ilkeler belirlenmesi gerektiğini ifade eden TMMOB “Orman arazilerimizin korunması ve çoğaltılması politikalarında birey ölçeğinde faydanın değil toplum faydasının tercih edilmesi, hakkaniyet ve koruma-kullanma politikaları açısından daha doğru olacak ve aynı zamanda gelecekte bu tür alanların yapılaşmaya ya da artı değer oluşturacak niteliklere ulaşmasını engelleyerek haksız kazanımların akla getirilmesini de önleyebilecektir.” diye belirtildi.

RAPOR HAZIRLANACAK

Orman vasfından çıkarılma gibi kararlar kentte orman bütünlüğünün de gelecekte tehlike altında olabileceği kaygısı ve riski ortaya çıkmakta olduğunu belirten TMMOB “Bu noktada gelecek günlerde Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak Türkiye Ormancılar Derneği ve Mersin İl Temsilciliğiyle ortaklaşa olarak bir komisyon kurulup orman vasfından çıkarılan alanlar ile ilgili teknik gezi ile birlikte bir rapor oluşturulacağını kamuoyuna sunarız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır konuyu meclise taşıyarak şu sorulara cevap verilmesi talebinde bulundu.

1-Henüz geçtiğimiz yaz aylarında Mersin ili dahil olmak üzere ortaya çıkan orman yangınları ülkemizi kasıp kavurmuşken böyle bir kararın alınması ne derecede doğrudur?

2-Böyle bir karar alınırken Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden görüş alınmamasının gerekçeleri nelerdir?

3-Mersin Büyükşehir Belediye’sinin görüşüne gerek duymadan bir gecede böyle bir karar alınması ne derecede doğru bir yaklaşımdır?

4-Gerekçede belirtilen bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında yer olmadığı görüşüne hangi inceleme ve araştırmalar sonucunda karar verilmiştir? Bilimsel olarak ne gibi çalışmalar yapılmıştır da bu karar verilmiştir?

5-Alınan bu karardaki amaç, çeşitli gerekçeler altında TOKİ’ye arazi açmak mıdır?

6-Ülkemizdeki ormanlık arazilerimiz büyük çapta çıkan yangınlarla heba olmuşken alınan bu karardan vazgeçilecek midir?

7-2018 yılından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar hangi illerde, ne kadar alan orman sınırları dışarısına çıkarılmıştır?

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner262

banner313