banner269
Öne Çıkanlar Gözaltı İHD SEÇİMİ İZLEYECEK ! MEHMET TEKKANAT ŞEHİR TİYATROLARINI KALEME ALDI... Engelli Danışma Merkezi mezitli

ORMANLAR ARSA OFİSİNE DÖNÜŞÜYOR

HABER: MİKAİL PELİT

Ancak zorunluluk olması ve kamu yararı bulunması halinde, ormanlardan ormancılık dışı uygulamalara izinler verilebilmekte olduğuna değinen Suna Kılıççı “Orman Kanunu’nda bunlardan maden izinleri 16’ncı maddede; enerji, ulaşım, baraj, gölet, sağlık, eğitim gibi konularda verilecek izinler 17’nci maddenin 3’üncü fıkrasında; arkeolojik kazı, balıkçılık ve odun dışı orman ürünleri ile ilgili verilecek izinler 18’inci maddede yer almaktadır. 30 Kasım 2021 tarihli ve 31675 sayılı Resmi Gazete’de biri 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 17’nci maddesinin 3’üncü fıkrasının uygulanması ile ilgili; diğeri aynı Kanunun 18’inci maddesinin uygulanması ile ilgili iki farklı yönetmelik yayımlanmıştır.” dedi.

“HABERLER TAM OLARAK DOĞRUYU YANSITMAMAKTA”

Kamuoyunda, özellikle basın-yayın organlarında yaygın şekilde dile getirilen ve orman alanlarının ormancılık dışı amaçlara tahsisini düzenleyen bu yönetmeliklerin, sanki daha önce hiç yokmuş gibi algılanmasına yol açan haberler tam olarak doğruyu yansıtmamakta olduğunu belirten Kılıççı “Örneğin sadece 2012-2020 yılları arasında Orman Kanunu’nun 17/3. maddesi kapsamında 27 bin 405 adet tesis için 255 bin hektar orman alanı üzerinde izin verilmiştir. Aynı dönemde kamuoyunda tepki çeken madencilik izinleri 127 bin hektar olarak gerçekleşmiştir.” ifadelerini kullandı.

“BU YIKIM YENİ BAŞLAMADI”

Ormanlardaki bu yıkım yeni başlamadığını belirten Kılıççı bu yıkımım 1980’lerden beri sürmekte olduğunu ancak son yıllarda hız kazandığını belirtti. Aynı zamanda sık sık değiştirilen kanun ve yönetmeliklerle, ormanlardan ormancılık dışı yararlanmalara yeni boyutlar eklenmekte olduğunu belirterek ormanların paramparça edildiğine değindi.

 “DİNİ TESİS KURULABİLECEK”

2014 yılında yayımlanan ve 30 Kasım 2021 tarihinde yürürlükten kaldırılan yönetmeliğin günümüze kadar çeşitli değişikliklere uğradığını söyleyen Kılıççı “Daha önce Orman Kanunu’nun 17’nci maddesince izin verilmeyen “dini eğitim tesisine bağlı uygulama maksatlı ibadethane tesisi” ile “yeraltı depolama tesisleri”, 2017 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile artık ormanlarda kurulabilir hale getirilmişti.” dedi.

“ORMANLAR İNŞA EDİLECEK”

Yeni yapılan değişiklikle ilgili değerlendirme de bulunan Kılıççı “Orman Kanunu’nun 17’nci maddesi kapsamında azot, argon ve oksijen gazlarının kullanıldığı hava ayrıştırma tesisleri, aile sağlığı merkezi, adli hizmet tesisleri, ceza infaz kurumu tesisleri ve konaklamalı spor tesislerinin ormanlarda inşa edilmesinin önü açılmıştır.” ifadelerini kullandı

Ormanların adeta arsa ofisi haline getirildiğini ifade eden Suna Kılıççı “ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 169’uncu maddesindeki “Devlet ormanları kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz. Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez.” hükümlerine açıkça aykırıdır.

“6831 SAYILI ORMAN KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI GEREK”

Bugüne kadar 748 bin hektar orman alanının bu tür kullanımlara tahsis edildiğini ifade eden Kılıççı “Kâğıt üzerinde orman olarak görünen bu alanlar fiilen orman niteliğini yitirdiği gibi ekosistem parçalanması yoluyla, civarlarındaki orman alanlarının bütünlüğünü ve ekolojik sürdürülebilirliğini de tehlikeye atmaktadır. Tüm bu nedenlerle orman alanları, ormanın orman olarak korunmasından daha üstün kamu yararı üreten iş ve işlemlere, ancak mutlak zorunluluk bulunması, yani o iş ya da işlemin başka bir yerde yapılmasının mümkün olmadığı koşullarda ormancılık dışı uygulamalara tahsis edilebilmeli.” diyerek bu durumun sağlanması için Anayasa’nın 169’uncu maddesinden başlamak üzere 6831 sayılı Orman Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner262

banner233

banner231

banner264ucansupurgedernegi.com digifestnyc.com
dinamobet Canlı Casino Siteleri Bet365 Giriş 1xbet sultanbet