banner214
Öne Çıkanlar mersin sera uyusturucu tarım kenevir bitki yeşil erdemli imecehaber imecegazetesi mersin kaza Tere yağında tavuğun Mersin tarihi KAYIP dersimliler

“TEHDİT KRİZE DÖNÜŞTÜ”  

Haber: Şirin ALP

Atatürk Parkı’nda düzenlenen açıklamada ranta ve emperyalizme dayalı politikalar sonucu sanayinin, tarımın, kentin, ulaşımın, enerjinin, madenlerin, doğal kaynakların, ormanların, hazine arazilerinin, kıyıların ve derelerin birer rant alanı haline döndüğünü dile getiren Aslan, “Ülkemiz, dünyanın artık vazgeçtiği nükleer ve termik santrallerle, çimento fabrikalarıyla, demir-çelik fabrikalarıyla sözde gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline dönüştürülmüştür. Sularımız HES projeleriyle ticarileştirilmiştir. Dağlarımız taş ve maden ocakları ile tahrip edilmiştir. GDOlu ve Hibrit tohumlarla gıda politikamız tamamen dışa bağımlı hale getirilmiştir.” diyerek tepkilerini dile getirdi. 

 “BU TEHDİT ARTIK KRİZE DÖNÜŞMÜŞTÜR”  

Dünyada uygulanan kapitalist ekonominin bütün varlıkları tüketme noktasına getirdiğini dile getiren Aslan, “Bu politikalar hava, su ve toprak kirlilikleri oluşturmanın yanında eşitsizliği, adaletsizliği, yoksulluğu, işsizliği, savaşları da beraberinde getirmiştir. Bugün dünya, büyük felaketlerin yaşandığı küresel iklim değişikliği tehdidi ile karşı karşıyadır. Bu tehdit artık krize dönüşmüştür. İklim krizinin sonucunda artık dünyanın her yerinde aşırı yağışlar ve buzulların erimesinden dolayı seller, kuraklıklar, orman yangınları, türlerin yok oluşu ve gıda krizleri yaşanmaktadır. Bugün dünyanın yaşadığı Covid-19 felaketinin krizi de doğanın dengesinin bozulmasının bir sonucudur.” diye konuştu.

“GIDA POLİTİKAMIZ TAMAMEN DIŞA BAĞIMLI HALE GETİRİLMİŞTİR”

Dünyada uygulanan politikalardan Türkiye’nin de çok etkilendiğini belirten Aslan, ranta dayanan politikalar sonucu hava ve toprağın kirletildiğini ve çevre sorunlarının artığının altını çizdi. Aslan konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Ülkemiz, dünyanın artık vazgeçtiği nükleer ve termik santrallerle, çimento fabrikalarıyla, demir-çelik fabrikalarıyla sözde gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline dönüştürülmüştür Sularımız HES projeleriyle ticarileştirilmiştir. Dağlarımız taş ve maden ocakları ile tahrip edilmiştir. GDOlu ve Hibrit tohumlarla Gıda politikamız tamamen dışa bağımlı hale getirilmiştir. Tarım topraklarımız tarım zehirleriyle kirletilmiş, Halk ithalata dayalı güvensiz gıda tüketimine mahkûm bırakılmıştır. Bu politikalar ülkemizde İklim krizi sorununu derinleştirmiştir.”

“KAPİTALİST SİSTEMİN SON BULMASI İLE İKLİM KRİZİNE ÇÖZÜM BULUNABİLİR”

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve atmosfer ısısının artışını 1.5 C de sabit tutmak için 1992’de Brezilya’nın Rio de Jenario kentinde 197 ülke tarafından imzalanan ‘İklim Çerçeve Anlaşması’nın dile getiren Aslan, “Ama anlaşma metnine uymayan devletler daha sonra Kyoto, Madrid ve Paris’te yapılan iklim zirve anlaşmalarına da uymadılar. İskoçya'nın Glasgow kentinde pazar günü başlayan ve 12 Kasım'a kadar devam edecek olan 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansında alınacak kararlara Ülkelerin uyma garantisi yoktur. İklim krizinin çözümünde, karbon emisyon miktarı sorunu ile birlikte, Dünyadaki orman, biyoçeşitlilik kaybı ile su, hava ve toprak kirlenmesi sorunu da ele alınması gerekmektedir. Dünyada uygulanan kapitalist sistemin son bulması ile iklim krizine çözüm bulunabilir.” şeklinde konuştu.

“HALKA ÇOK BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR”

Aslan son olarak iklim değişikliği krizinin çözümü için herkesi göreve davet ederek,” İklim adaleti için yaşanabilir bir dünya yaşanabilir bir ülke ve yaşanabilir kentler için başta yerel yönetimlere, meslek odalarına, STK’lara partilere ve halka çok büyük görevler düşmektedir. İklimi değil, sistemi değiştirmek için Herkesi göreve davet ediyoruz.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231