Öne Çıkanlar mersin JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman otobüs ücretleri

TEMA’DAN LİMAN GENİŞLETMEYE TEPKİ

Haber: Gizem TOKKUZUN

TEMA Vakfı Mersin il Temsilciği, Türkiye'nin en önemli liman kentlerinden biri olan Mersin'de, bu çalışmaların ülkesel ve bölgesel ölçekte planlanarak geliştirilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Söz konusu olan Atatürk Parkı’ne değinen TEMA Vakfı Mersin İl Temsilcisi Perihan Saydan Pazarbaşı “ Karayolu ve demiryolu bağlantıları, yeni bölgesel havaalanı, mevcut serbest bölge ve sahip olduğu liman ile birlikte Türkiye'nin önemli ticari alanlardan biri olan Mersin'de, 2013 yılında onaylanan Mersin-Adana Çevre Düzeni Planı ile Mersin Liman sahasının genişleyeceği alanlar planlanmıştı. Ancak, genişleme sahalarının ve kıyıda yer alan açık yeşil alan kullanımlarının birlikte ele alındığı planda, öngörülen sınırların dışında; Atatürk Parkı önlerine denk gelen denizel alanda bir ilave yapılması gündeme geldi.”şeklinde ifade etti.

“TOPLUMUN İHTİYACINA CEVAP VERMİYOR”

Söz konusu plana göre Atatürk Parkı'nın işlevsel ve estetik açıdan değersizleşeceğini ve toplumun ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini ifade eden TEMA Vakfı Mersin İl Temsilcisi Perihan Saydan Pazarbaşı; "Büyük bir öneme sahip olan Mersin Limanı’nda yapılması istenen genişletme çalışmalarının ülkesel ve bölgesel ölçekte planlanarak geliştirilmesi gereklidir. Aynı zamanda ekonomik açıdan bu denli önemli yatırım kararları geliştirilirken ilin doğal ve kültürel değerlerine ve kentlilerin gündelik yaşantılarına saygılı bir mekânsal gelişimin kurgulanması çok önemlidir. Her geçen gün etkilerini daha çok hissettiğimiz iklim krizi ve çevresel kirlenmenin getireceği olumsuzlukları bertaraf edebilmemiz için havamızı ve yeşil alanlarımızı korumamız, dahası genişletmemiz gerekmektedir.” şeklinde ifade etti.

“KENT YAŞANTISINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEK”

Mersin Limanı, bugün kentlilerin yaşantılarını olumsuz yönde etkileyecek şekilde geliştirilmeye çalışılmakta olduğunun altını çizen Saydan Pazarbaşı“Mersin halkının ve bilim insanlarının itirazlarına rağmen sürdürülen bu çalışmalardan bir an önce vazgeçilmesini talep ediyoruz” diyerek, karar vericileri Atatürk Parkı'na sahip çıkmaya davet etti.

ATATÜRK PARKI MERSİN'İN SİMGELERİNDEN BİRİDİR

Pazarbaşı ayrıca; "Yoğun bir yapılaşmanın olduğu kent merkezi içinde halka nefes aldıran, içinde çok sayıda bitki türü barındıran Atatürk Parkı, kentin önemli simgelerinden biridir. Kentsel gelişim alanlarının, var olan değerleri yok edecek, kullanımını engelleyecek, simgeselliğini etkileyecek şekilde geliştirilmemesi gerekmektedir. Mersin'de planlanan liman gelişimi, kıyı hattı boyunca uzanan ve halkın yoğun olarak kullandığı kamusal yeşil alanlarla birlikte düşünülerek tasarlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 Liman ve rekreasyon kullanımlarına birlikte çözüm geliştirecek plan ve projelere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Pazarbaşı “Atatürk Parkı'nın, işlevinin ve estetik değerlerinin liman aktiviteleriyle engellenmeyecek şekilde toplumun aktif yaşantısı içinde tutulması halk sağlığı açısından da oldukça önemlidir.' diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291