Öne Çıkanlar İLK FORUM MEÜDE YAPILDI öğrenciler İNTERNET KULLANIMI PEDOFİLİYİ ARTTIRIYOR öğrencilerle fidan dikti ŞEHİT

Bu haber kez okundu.

“YER ALAN BİRÇOK KAMUSAL ALAN KATLEDİLİYOR”  

Haber: Elif KURTTAŞ

Mersin TMMOB  İl Koordinasyon Kurulu Mersin’de muhtelif ilçelerde yasalara aykırı olarak yapılan çalışmalara değinerek,Silifke Burunucu’nda olan yeşil alanın azaltılması için yapılan girişime, Mezitli Bozön ve Yenişehir Çavak Mahallelerinde orman alanların orman sahası dışına çıkarıldığına, Yenişehir PTT Tesislerinin ve birçok binanın rant amaçlı satılacağını ifade ederek basın açıklamasında bulundu.

Mekânsal planlar yönetmeliği ve temel şehircilik ilkelerine göre imar plan değişiklikleri ile kentsel yeşil alanlar eşdeğer alan ayrılmadan konut alanı ve kentsel çalışma alanlarına dönüştürülemez ibaresi bulunmasına rağmen kanun koyucu ilgili idarenin kendi yönetmeliklerini uygulamaması, bölgeye nüfus yükü getirmesi ve plan bütününde yeşil alan miktarını azaltması kabul edilemez bir durumdur diyen Atar “ Toplu Konut idaresi tarafından hazırlatılan ve ilgili kurumlara planlama safhasında kurum görüşü sorulan alanda Rekreasyon ve park alanının yaklaşık 113 bin metre karelik kısmı planlama alanı içerisinde yer alan başka bir bölgeden eşdeğer alan ayrılmadan konut alanı amaçlı taslak nazım ve uygulama imar planları oluşturulmuştur.” şeklinde belirtti.

MEZİTLİ BOZÖN VE YENİŞEHİR ÇAVAK MAHALLELERİ ORMAN VASFINDAN ÇIKARILDI

 Mezitli Bozön ve Yenişehir Çavak Mahallelerinde orman alanların orman sahası dışına çıkarıldığını ifade eden Atar “Daha önce Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte Mersin İli Mezitli İlçesi Bozön Mahallesi sınırları içerisinde 2842 parsel de yer alan toplam 594 bin 943 metrekarelik orman vasıflı taşınmazın 53 bin 995 metrekarelik kısmı orman sahası dışına çıkartılmıştır. Mersin İli Yenişehir İlçesi Çavak Mahallesi sınırlarında 111 ada 1 parsel de yer toplam 1 milyon 54 bin 126 metrekarelik parselin 214 bin 509 metrekarelik kısmı orman sahası dışına çıkartılmıştır.” ifadelerini kullandı.

“YEŞİL ALANLARIN BU AMAÇLA KULLANILMASI KABUL EDİLEMEZ BİR DURUMDUR”

Söz konusu orman dışına çıkartılan bu parseller üst ölçek çevre düzeni planına aykırı olarak konut alanlarına çevrilmek istenmekte olduğunu söyleyen Atar “Kentimizde daha önce yapılan toplu konut projeleri (Halkkent, Çagdaşkent, Akbelen) çevresiyle ve kentle entegrasyonu yapılarak seneler öncesinde tamamlanmış ve sosyal konut projeleri hak sahiplerine teslim edilmiştir. Günümüzde yapılmak istenilen projelerde ise tamamen kamuya ait korunarak gelecek nesillere aktarılması gereken orman alanları ve yeşil alanların bu amaçla kullanılması kabul edilemez bir durumdur.” dedi.

 Yenişehir PTT Tesisine değinen Atar  “Özellikle son dönemde milli emlak mülkiyetinde yer alan sahil şeridindeki turizm alanları ihale yöntemiyle satılmış akabinde kentimizin en önemli çekim noktası olan Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alan PTT tesislerinin konut ve ticaret alanına dönüştürülmesi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Nazım ve uygulama imar planları hazırlatılmış ve ilgili idarelere kurum görüşleri sorulması talep edilmiştir.” diye konuştu.

“YAPILMAYA ÇALIŞILAN İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİN TAMAMEN RANT AMAÇLI”

Söz konusu PTT tesisleri Mersin İli Yenişehir İlçesi Çiftlik Mahallesi 9064 ada 1 parselde konumlu olup toplam 14 bin 589 metrekare yüzölçümüne sahip olduğunu kaydeden Atar “İlgili idare söz konusu plan değişikliği ile arsanın 11 bin 94 metrekarelik kısmı ticaret ve konut alanı olarak planlanmak istenilmektedir. Söz konusu parsel yan komşusu Üniversite tesis alanı ile birlikte daha önce yapılan imar planı çalışmaları sonucunda düzenleme ortaklık payı alınarak oluşturulmuştur. Söz konusu kamusal alanlar eşdeğer alan ayrılmadan ticaret ve konut alanlarına çevrilemezler ayrıca yürürlükte olan nazım ve uygulama imar planlarında yer alan nüfus ve sosyal donatı hesapları da incelendiğinde yapılmaya çalışılan imar plan değişikliğinin tamamen rant amaçlı bir proje olduğu ve kanunlara aykırı olduğu açıkça ortadadır.” dedi.

BİNALAR TEKER TEKER SATILIYOR

 Daha başka binalarında satılmakta olduğunu ifade eden Atar “Akabinde şifahen aldığımız beyanlara göre Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alan Meteoroloji İl Müdürlüğü Binası, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Binası ve Karayolları tesislerinin bulunduğu ve planlarda kamu hizmet alanı olarak planlanan alanları ticaret ve konut alanına dönüştürülerek satılması planlanmaktadır.”şeklinde belirtti.

Kentte son dönemlerde Erdemli ilçesine bağlı Tırtar mahallesinde hazineye ait 3. derece sit alanı olarak tanımlanan 150 dönümlük arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından toplu konut idaresine devri ile birlikte ihale ile satışların yapıldığının bilindiğini söyleyen Atar “Son dönemde 2000’li yıllarda sağlıklı planlama süreçleri yaşanmamış ancak müktesep hak olarak kazanılmış mevcut durumda üzerinde tarım alanları yer alan kamuya ait alanların yanlış ekonomik politikalar sonucu satışları kaygı vericidir.” diye ifade etti.

“KENTİMİZDE YER ALAN BİRÇOK KAMUSAL ALAN KATLEDİLMEKTE”

Tarım arazilerinin bulunduğu parseller satılmakta ve orman arazilerinin vasıflarının değiştirilmekte olduğunun altını çizen Seyfettin Atar “TMMOB Mersin İl Koordinasyon kurulu olarak yaptığımız incelemelerde maalesef söz dönemde ülkemizde ve kentimizde yaşanan barınma sorununun temeli yapılan yanlış ekonomik politikalar sonucu oluşan maliyet artışları, kentimize gelerek yerleşen düzensiz göçmenler ve ekonomik bedel karşılığında yurtdışında yaşayan insanlara gayrimenkul alımları ile vatandaşlık verilmesidir. Bu amaçla kentimizde yer alan birçok kamusal alan katledilmekte, daha önce yanlış planlamaların ürünü olarak ortaya çıkan ancak verimli tarım arazilerinin ve ekili dikil tarım arazilerinin bulunduğu parseller satılmakta ve orman arazilerinin vasıfları değiştirilmektedir.” diyerek kamuoyuna bu anlamda mücadele içerisinde olacaklarını vurguladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291