GİRİŞ:

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 105. Maddesinde düzenlenmiş bulunan “Cinsel Taciz” Suçu, Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar içerisinde düzenlenmiş olup, bu bölümde düzenlenmiş olan bir diğer suçla da çokça karıştırılmaktadır. Ancak aynı sayılı Kanunun 225. maddesinde düzenlenmiş bulunan “Hayasızca Hareketler” ile farkını, her iki suçun da tamamlanma anını- ve de maddi unsurunu ele alarak incelemekte fayda var. 

CİNSEL TACİZ SUÇU:

İncelemenin konusu, cinsel özgürlüğe karşı suçların doktrince en hafif halini oluşturan TCK m. 105’te düzenlenen “cinsel taciz” suçudur.  Cinsel Taciz Suçu, TCK’nın özel hükümleri düzenleyen ikinci kitabının, kişilere karşı suçlara yer veren ikinci kısmının “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar” başlıklı altıncı bölümünde ve de m. 105’te hükme bağlanmıştır.  “Adabı Umumiye ve Nizamı Aile Aleyhine Cürümler” başlığı altında toplanan suçlarla korunmak istenen hukuki yarar, cinsel özgürlüğe karşı işlenen suçlarla korunmak istenen hukuki yararla örtüşmemektedir. Zira burada kanun koyucu bireyin cinsel özgürlüğünden ziyade, genel adap ve aile düzeni gibi kavramları ön plana çıkarmıştı. Yine aile düzenine ve genel ahlaka karşı suçlar içinde düzenlenmesiyle mağdurlar birey olarak değil, eş, kız çocuk, ana olarak görülerek sahiplenilmeye çalışılmıştı.   Önemle belirtmek gerekir ki, esasen genel adap ve aile düzeni aleyhine işlenen suçların korudukları hukuki menfaatler değişiktir ve iki ayrı suç grubunu meydana getirmektedir.

TCK’da bu suç kişilere karşı işlenen suçlar içerisinde ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar başlığı altında düzenlendiğinden, korunan hukuki yararı cinsel dokunulmazlık ve bütünlük oluşturmaktadır.  TCK m. 105/1’de “bir kimseyi” ifadesine yer verilmiş olduğundan, bu suçun mağdur bakımından herhangi bir özellik taşımadığı belirtilmelidir. Mağdurun failden farklı bir cinsiyete ya da faille aynı cinsiyete sahip olması mümkündür.

Cinsel Taciz Suçu, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlendiği şekilde,  “ahlaksızca, ulu orta veya gizlice söz ve davranışlarla karşı cinse eziyet etme, tedirginlik ve sıkıntı verme- bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz etme” şeklinde tanımlandığı gibi, “çalışma hayatında ekonomik güç, üst makam veya başka etkili bir göreve sahip olanların, genellikle karşı cinsi ahlak dışı bir takım tutum ve davranışlarla cinsel yönden sıkıntıya sokup rahatsız etmesi” şeklinde de tanımlanmaktadır. (Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük) 

HAYASIZCA HAREKETLER:

Hayasızca hareketler suçu, genel ahlaka karşı suçlar içerisinde düzenlenmiş olup, TCK’nın 225. Maddesinde düzenlenmiştir. Hayasızca hareketler suçu, seçimlik hareketli bir suçtur. Seçimlik hareketlerden herhangi birisinin yapılmasıyla suç tamamlanmış olur. Hayasızca hareketler suçuna vücut veren seçimlik hareketler şunlardır:

-Alenen cinsel ilişkide bulunma

-Teşhircilik yapma.

5237 sayılı TCK, iki kişinin karşılıklı rızayla “alenen” cinsel ilişkide bulunmasını suç olarak kabul etmektedir. Alenen cinsel ilişki karşı cinsler arasında olabileceği gibi aynı cinsler arasında da olabilir. TCK’nın 225. Maddesinde düzenlenmiş bulunan bu suça ilişkin, “Alenen cinsel ilişkide bulunan veya teşhircilik yapan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” demektedir. Özelinde açıklamak gerekirse, cinsel organını toplu taşımada ya da kapalıca bir ortamda bir kimseye karşı gösteren kişinin yapmış olduğu fiil, Cinsel Taciz suçunu oluşturmakta iken; sokak ortasında bir kimseye karşı olmadan göstermek de terşhirciliği oluşturacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291