Uygulamada çokça karşılaşmış olduğumuz ‘Çocuğun doğumdan sonra hastanede yanlışlıkla veya bilerek başka bir çocukla değiştirilmesi, çocuğun kaçırılmak sureti ile başka bir kadından doğmuş gibi onun üzerine kaydedilmesi, evli bir erkeğin evlilik dışı birliktelik yaşadığı kadından olan çocuğunu karısının nüfus siciline kaydettirmesi’ vb. Hususlar neticesinde, çocuklar bazen biyolojik anne ve babalarından başkaca kimselerin nüfusuna kaydettirilebilir ve ortaya bazı sorunlar çıkabilir.

Kişisel durum sicilleri, TMK m. 7 anlamında resmi sicillerin ispat gücüne sahiptir. Bu sebeple; resmi siciller hakkındaki karine kişisel durum sicilleri için de uygulama alanı bulur ve aksi ispat edilinceye kadar bu kayıtlar geçerli olur. Ancak bu kayıtların doğru olmadığı her türlü delille ispatlanabilir. ( Doç. Dr. Seda ÖKTEM/ Çocuğun Anne Veya Babası Haricindeki Nüfus Siciline Kaydedilmesinden Doğan Sorunlar In Değerlendirilmesi)

Nüfus Sicilinin Düzeltilmesi Davası:

Nüfus sicil kayıtları bildirici nitelik taşımakta olup; yenilik doğurucu bir niteliğe sahip değildir. Nüfus sicilinin düzeltilmesi davası ise bu kapsamda tespit davası niteliğinde olup; davayı açabilecek kişiler sınırlı olmadığı gibi, herhangi bir sürede açılması zorunluluğu da bulunmamaktadır. Nüfus sicilinin düzeltilmesi davası Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 382/f.2/a/5 uyarınca çekişmesiz yargı yolu ile görülür. Nüfus sicilinin düzeltilmesi davası Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 36. maddesi uyarınca düzeltmeyi isteyen şahıslar ile ilgili resmi dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet Savcıları tarafından yerleşim yerindeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılır. Nüfus sicilinin düzeltilmesi davası Cumhuriyet savcısı ve nüfus müdürü  veya görevlendireceği nüfus memuru huzuru ile görülür ve karara bağlanır. Kesinleşen karar üzerine aile kütüğünde düzeltme, kişisel durum değişiklikleri kütüğüne de işlenmek suretiyle ilgilinin sicildeki kaydında yapılır (TMK m. 46). Nüfus sicilinin düzeltilmesi davaları kişiye sıkı surette bağlı hak niteliği taşıması sebebi ile ancak kişinin kendisi tarafından açılabilir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun bu konu özelinde 04/07/2018 2017/18-1922 Esas, 2018/1305 Karar sayılı Kararı'nda; “Nüfus kayıt düzeltmesi davalarına gelince; Kişisel durumlardaki değişikliklerin nüfus kaydında belirtilmesi ve doğru olmayan kayıtların düzeltilmesi, “nüfus kayıtlarının düzeltilmesi” davalarının konusunu oluşturur. “Kayıt düzeltilmesi”, aile kütüğüne düşürülmüş nüfus kaydının bir kısmının “düzeltilmesi” veya “değiştirilmesi” dir. Şeklinde belirtilmiştir.

 Anne Yönünden Soybağına Etkisi:

Çocuğun biyolojik anne ve babasından farklı bir kadın ve erkeğin nüfus siciline kaydedilmesi ihtimalinde; nüfus sicilinin düzeltilmesi davası açılır. Bu davada, çocuğun biyolojik anne dışında bir kadının nüfus siciline kaydedildiğinin ve biyolojik annesinin kim olduğu hususunun ispatlanması durumunda çocuk, nüfus sicilinde kayıtlı bulunduğu kişinin nüfus sicilinden silinerek biyolojik annesinin nüfus siciline kaydedilir. Çocuğun biyolojik annesi ile arasındaki soybağı ilişkisinin tespiti için tanıkların beyanlarının yanı sıra gerekli görüldüğü hallerde DNA testinin yapılması gerekir.

Baba Yönünden Soybağına Etkisi:

Çocuğun biyolojik anne ve babasından farklı bir kadın ve erkeğin nüfus siciline kaydedilmesi ihtimalinde; nüfus sicilinin düzeltilmesi davası açılarak çocuğun biyolojik annesinin kim olduğu ispatlanmak sureti ile çocuk ile biyolojik annesi arasındaki soybağı ilişkisi kurulur. Böylesi durumda da bahsetmekte olduğumuz çocuğun nüfus sicilinde baba olarak kayıtlı bulunduğu kişi de çocuğun biyolojik babası değildir. ( Doç. Dr. Seda ÖKTEM/ Çocuğun Anne Veya Babası Haricindeki Nüfus Siciline Kaydedilmesinden Doğan Sorunlar In Değerlendirilmesi)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.