Şimdi bu başlığı gören okuyucularım darbeyi desteklediğimi düşüneceklerdir. Aklı olan bir kimsenin darbeyi savunmak gibi bir gaflet içerisinde olmasını beklememeliyiz. Hiç bir darbe demokrasimizin yanında bir gerici yaklaşımdır. Darbeler demokrasimizin en büyük düşmanıdır. Ama her darbeden bir ders çıkarmak lazım.

Darbelere alışkın olan ülkemizde maalesef bir ders alınmadığı ortaya çıkıyor. Demokrasimizi bir hançer sokarak sekteye uğratan bu hainler kısa zamanda istediğini elde etseler de sonuç itibarıyla yalnızlaşırlar, tarihin tozlu raflarında yok olup kaybolurlar. İstediği kadar nam salsınlar Kenan Evren’de olduğu gibi cenazesinde bir avuç insanla baş başa kalırlar.

Peki biz bu darbelerden nasıl bir ders çıkaracağız? Bardağın boş tarafının yanında dolu tarafı varsa bu karmaşık sarmaldan nasıl bir fayda elde edeceğiz?

Her şeyden önemlisi darbeler bize demokrasimize, cumhuriyetimize daha çok sarılmamıza, sahip çıkmamıza katkı sağlamaktadır. Her darbe demokrasimizi, özgürlüğümüzü rafa kaldırmaktadır. Özellikle bizim gibi az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde darbeler diktatörler üretmekte, sanki haşa bu diktatörler kendini tanrı yerine koymaktalar. Halbuki biz demokrasimize ne kadar sahip çıkarsak bu hain emeller o kadar bertaraf edilir. İnsan haklarını rejimimizin vazgeçilmez mihenk taşı yerine koyarsak bu sapık zihniyet bu kadar cüretkar olamaz. Unutmayın ki darbeleri yapanlar ne kadar alkışlanırsa darbe o kadar meşru hale gelir.12 Eylül darbesinden sonra yapılan anayasa değişikliğinde alınan %92 oy başka nasıl izah edilebilir.

Darbenin en önemli faydalarından birisi özellikle son olaylar bize devlet kademesinde liyakata önem vermemizi ön görüyor. Bu zihniyetin Ergenekon, Balyoz vs. gibi uyduruk davalarla kendi kadrolarını oluşturduklarını hep birlikte gördük. Adeta ordunun altına dinamit koyanları alkışlayanlar, destekleyenler şimdi başlarını ellerinin arasına koyup kara kara düşünmektedirler. Biz işi bilene, tecrübeye ve liyakata önem verilmesini isterken şahsi bir beklenti içinde olmadık.

Darbeler bize dayanışmayı, kardeşliği, hoşgörüyü, empati kurmayı öğretiyor. Bir çağrı ile milyonları canı pahasına sokağa salabilecek güç inan vatanını savunmanın üzerinde izahı yapılamayacak bir sosyolojik vakadır. İnsanlar tankların önüne yatmakta, kurşunlara hedef olmasına rağmen bir adım geri atmamaktadır. Demek ki insanları ötekileştirmeden eğer topluma gerekli mesajları verebilirsen o insanlar canını bile demokrasi ve vatanları için feda edebilirler. Bu darbe teşebbüsü bize bulunmaz fırsatlar sunabilir. Yeter ki bundan gerekli dersleri çıkaralım.

Darbenin faydalarından birisi hırsızın mutlaka evin içini bilenlerden çıktığıdır. Kahpe evin için içindeyse kilit tutmaz. Onun için gerek Cumhurbaşkanının, gerekse Genelkurmay başkanının en yakınındakiler bu darbede etkin rol oynadılarsa sonraki dönemde temizliğin en önce evin içinden başlanması gerekir. Sinsi bir şekilde yanımıza kadar sokulan bu yılanları görememişsek artık diyecek bir şeyimiz yoktur.

Darbe demek ülkenin en az 50 yıl geriye götürülmesi demektir. Hiç bir darbenin ülkeye huzur getirdiği görülmemiştir. Öncelikle insanların refah seviyesini yükseltmek, yeni istihdam alanları kurmak, refahı eşit bir şekilde tabana yaymak darbelerden ders çıkarmanın başka bir kodlamasıdır. Eğer toplum huzurluysa, ekonomik yönden gelişmişse, refah seviyesi yüksekse neden darbelerden medet umsun ki. Demek ki halk gelişmişliği ve huzuru hiç kimseye teslim etmiyor.

Sorun toplumsal olayların önlenmesi, hainlerin temizlenmesi ise burada da doğruyla yanlışı iyi ayırt etmek gerekiyor. Malatya, Şanlıurfa gibi illerimizde askere alışveriş yaptırmayan, lojmanlarına su ve elektrik vermeyen belediyelerin bu toplumsal yapıyı dezenfekte edeceğini aklımızdan çıkarmayalım. Unutulmasın ki suçlar şahsidir, koca bir orduya mal edilemez. Hele ki darbeyi yapan bu hainlerin eş ve çocuklarını cezalandırırken bunun kime faydası olacak. Bu bizi insanlığımıza Türk örf ve adetlerine aykırıdır. İşte bunlardan da ders çıkarmalıyız.

Sonuç olarak evet darbelerinde faydaları vardır. Her darbenin amacı ve şartları farklı olsa da sonuçta darbeler insan onuruna aykırı, demokrasi düşmanı rejimlerdir. Ama biz yine de dersler çıkaralım; demokrasimizi güçlendirelim, halkın refah seviyesini artıralım, toplumsal barışı sağlayalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.