Adab, Arapça bir kelime olup edep kelimesinin çoğuludur. Edeb; terbiye, utanma, usul, kaide gibi anlamlara gelir. Muaşeret ise, birlikte yaşayıp iyi geçinme demektir. İslamiyet’te adab, göz önünde bulundurulması gereken kaideler, usuller, ahlaken uyulması gereken usuller, terbiye ve nezaket kuralları anlamında kullanılır. Adab-ı Muaşeret; toplum içinde yadırganmayan, normal davranış biçimleri, insanların birbirleri ile geçinme usulleri kısaca görgü kuralları demektir.

İnsanı fiziken en güzel şekilde yaratan Allah (cc), ahlaken de insanın en mükemmel yapıda olmasını ister. Bu sebeple insanların ahlaken yoldan çıkıp sapıttıkları her dönemde insanları iyi ve güzele yönlendirecek, çirkin ve kötülüklerden sakındıracak, onlara mutluluğa giden yolu gösterecek peygamberler göndermiştir. Peygamber Efendimiz “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim”, “Beni Rabbim terbiye etti, ne de güzel terbiye etti” buyurarak Müslümanların ahlak sahibi, faziletli kişilerden olmalarını istemiştir. Çünkü güzel ahlak; insanlarla güzel geçinmek, hiç kimsenin hakkını çiğnememek, başkasını aldatmamak, hâsılı İslam’ın emir ve yasaklarına riayet etmekle gerçekleşir. “İnsanlara iyilikle muamele et” buyuran Peygamberimiz kendisine kötülük yapıp canına kastedenleri dahi affetme erdemini göstermiş, toplumun ıslahı için evrensel mesajları insanlığa tebliğ etmiştir.

Unutmayalım ki, Müslümanım diyen kişi İslam’ın emir, yasak ve ahlakını kabul ettiğini söylemektedir. Bu sebeple her Müslüman aynı zamanda dinini de temsil etmek durumundadır. Yani onun iyi veya kötü her davranışı onun dinine mal edilmektedir. Bu sebeple Müslümanım diyen şahıs Müslümana yakışmayan söz ve davranışlardan uzak durmalıdır. Özellikle “Bakma benim dinin gereklerini yerine getirmediğime, benim kalbim temiz” gibi sözlerle kendini avutmamalıdır.

Adab-ı Muaşeretten uymamız gereken kurallardan birkaç örnek verecek olursak;

1- İnsanlarla iyi geçinmek, diğer Müslümanlara elimiz ve dilimizle emin olduğumuzu göstermektir. Çünkü bu dünyadaki huzur ve saadet karşılıklı güven ve emniyete dayanır.

2- İnsanların eksiklerini, kusurlarını araştırmamak, bilakis kusurlarını örtmek. İhtiyaç sahibi kişilerin ihtiyaçlarını gidermek. Peygamber Efendimiz: “Kim bir Müslüman’ın ayıbını örterse, Allah da kıyamette onun bir ayıbını örter” buyurur.

3- İnsanların dedikodularını yapmamak, onları töhmet altında bırakmamak, yalancı şahitlikte bulunmamak, yalan konuşmamak, iftirada bulunmamak, bu gibi cürümlerin işlendiği mekanları terk etmek.

Ayetlerde iftira ile ilgili olarak: “Çünkü siz bu iftirayı, dilden dile birbirinize aktarıyor, hakkında bilgi sahibi olmadığınız şeyi ağızlarınızda geveleyip duruyorsunuz. Bunun önemsiz olduğunu sanıyorsunuz. Hâlbuki bu, Allah katında çok büyük (bir suç)tur.” (Nur,24/15)  “Mü'min erkeklere ve mü'min kadınlara irtikab etmedikleri (bir suç) sebebiyle eziyet edenler ise, gerçekten bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir.” (Ahzab, 33/ 58) buyurulur.

4- Büyüklere karşı saygı, küçüklere sevgi göstermek: Peygamberimiz, “küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimizin hakkını tanımayan bizden değildir.” buyurur. Özellikle anne-babaya karşı saygısızlık göstermek, onları incitmek büyük günahlardandır. Kur’an da Allah (cc), anne-babaya “Öf” bile demeyi yasaklar: “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: “Rabbim!, Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.” (İsra, 17/23-24). Allah(cc), bu ayette yalnız kendisine ibadet edilmesinin hemen akabinde anne-babaya iyi davranılmasını emretmektedir.

5- Temiz giyinmek; İslam’ın “Oku” emrinden sonraki ikinci emri elbiselerin temizlenmesidir (Müddesir-4).  Ayette; “Allah temizlenenleri sever” buyrulurken Peygamberimiz; “Temizlik imanın yarısıdır” buyurur. Dinimiz maddi ve manevi pisliklerden temizlenmeyi namazın kabul olmasının şartları arasında sayar. Müslümanın beden ve elbisesi ile çevresini temiz temiz tutulması ister. Hatta İslam fıkhında, pislik yiyen hayvanların etleri ile süt ve yumurta gibi ürünlerinin yenilebilmesi için belli bir süre bu pislikleri yiyemeyecekleri bir alanda tutulması şart koşulur.

6-Kendi Evinin Dışındaki Evlere İzin Almadan Girmemek. Allah (cc) ayette: “Ey iman edenler! Kendi evinizden başka evlere, (kapı zilini çalarak, kapıya vurarak öksürerek vb. yollarla) geldiğinizi fark ettirip ev halkına selam vermedikçe girmeyin. Bu sizin için daha iyidir. Herhalde (bunu) düşünüp anlarsınız. Orada kimse bulamazsanız, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size, "Geri dönün!" denilirse, hemen dönün. Çünkü bu, sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah, yaptığınızı bilir. İçinde kendinize ait bir şeylerin bulunduğu oturulmayan bir eve girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Allah, sizin açığa vurduklarınızı da, gizlediklerinizi de bilir.” buyurmaktadır (Nur Suresi,27-29). Bu ayetler indiğinde sahabeden biri: “ ya Rasulallah annemin evine de mi izin alarak girmeliyim?” diye sorması üzerine, Peygamberimiz: “anneni cıplak olarak görmek ister misin?” karşılığını vermiştir.

7- Yürüyüşte Dengeli Olmak: Müslüman her şeyde olduğu gibi yürüyüşünde de dengeli olmalıdır. Yürüyüşün kibirli olması insanlar arasında beğenilmeyen ve Allah katında da yasaklanan bir davranış şeklidir. Ayette: “yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, böbürleneni sevmez. Yürüyüşünde orta bir yol tut” (Lokman Suresi,18),

“Rahmân'ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) "Selam!" derler (geçerler)” (Furkan, 25/63).

 Bizler toplumda kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak, bizler de diğer insanlara karşı öyle davranmalıyız. Bu sebeple Yüce Rabbimizin koymuş olduğu esasları hayatımıza aktarmalı, bizden yana rahatsızlık verecek bir davranışta bulunmamalıyız.

Cumanız ve Ömrünüz Bereketli Olsun...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291