banner165

- Kendi başına bakkala bile gidemez!

- İki yumurta bile pişiremez!

- Bayram bilmez seyran bilmez!

- Kendi hakkını savunamaz!

- Kendi söküğünü dikemez!...

Velilerin kendi aralarında konuştukları ve zaman zaman öğretmenlere dert yanarak anlattıkları bazı cümlelerdir bunlar…

Ben çocukken böyle miydi?... diye devam eder çoğu zaman. Velilerin çocuklarını eleştirdiği cümleler gün geçtikçe çoğalıyor. Peki neden? Zaman mı değişti ebeveynler mi?

Çocuklarımızı aynaya benzetebiliriz. Ne görürse onu yansıtan bir ayna. Aynada görünen şeyler çocukların geleceğini şekillendiren etkenlerdir. Ebeveynlerin davranışları, çocuklarının gelecekte oluşacak kimliklerinin hazırlayıcısıdır.  Bilinçli ebeveynlerce yetiştirilmiş çocukların yaşantıları diğer çocukların yaşantılarında göre fark yaratacaktır. Sorumluluk alan, dürüst, eşitlikçi, adil insanların toplumda her zaman farklı bir yerleri olacaktır.

Bir çocuğun üç ebeveyni vardır. Annesi, babası ve annesi ile babasının ilişkisi. Bu üçüncü ebeveyn ilişkisi çok önemlidir (Byron Norton).

Üçüncüsü yani ebeveyn ilişkisi çocuklarımızın ruh ve beden sağlığını, akademik başarısını, odaklanma becerilerini, sosyal becerilerini, duygularını, düşüncelerini, davranış biçimlerini ve sayamadığım birçok gelişimsel özelliklerini doğrudan etkilemektedir.

Ebeveyn ilişkisi sağlıklı kurulmuş bir ailede, mutlu ve huzurlu bir yaşantıyla büyüyen çocukların kendilerine olan güvenleri, kendilerine ve diğer bireylere sevgi duymaları, kimlik ve kişilik gelişimleri, sosyal becerilerinin gelişmesi ve toplumda saygın bir birey olması daha kolay olacaktır. Çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durabilmelerinin en önemli yolu da budur.

- Söylüyorum ama bir kulağından giriyor diğer kulağından çıkıyor!

- Öğretmenim, çocuğum beni dinlemiyor, bir de siz söyler misiniz? …son yıllarda fazlaca duyduğumuz cümlelerden birkaçı daha...

Çocuklarının davranışlarından şikâyet eden ebeveynlere bataklık örneğini verebiliriz. Bir bataklık düşünelim. Bataklık çok sayıda sinek üretiyor. Bizlerde sürekli olarak sinekleri yok etmek için ilaçlama yapıyoruz. Sinekler birkaç gün için yok oluyorlar ama sonrasında yeniden ortaya çıkıyorlar.

Sizce sorunu kalıcı olarak çözmek için ilaçlama yapmak mı yoksa bataklığı kurutmak mı gerekir?

Çoğunluğun cevabının bataklığı kurutmak olduğunu biliyoruz. O halde, anneler ve babalar aile ortamlarında olumsuz davranışlara yol açan ‘bataklıklarını’ kurutmalıdırlar. Aile içi çekişmelerden sıyrılıp, çocuklarının fiziksel, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya özen göstermelidirler. Dünyaya getirilen her çocuğun gelişimsel sorumluluğu tamamen ebeveynlerine aittir.

- ‘Çocuktur, kendi kendine büyür’ sözü boş vermişliğin ve sorumsuzluğun yansımasıdır. Aile ilgisi olmadan, sadece okullarda öğretilenlerle çocukların gelişimi eksik kalır. Bir süre sonra ebeveyn yakınmaları başlar. Şikayetler çoğalır.

Ailelerinden gördükleri çocukların rehberidir.

Saygı göstermeden saygı bekleyemeyiz. Sorumluluk almadan sorumluluğun önemini kavratamayız. Sevmeden sevilemeyiz. Değer vermeden değer göremeyiz. Kendi bataklıklarımızı kurutmadan da çocuklarımızdan iyi davranışlar bekleyemeyiz. Ebeveynler olarak önce bizler üzerimize düşeni yapmalıyız. Unutmayalım ki çocuklar duyarak değil, görerek ve gözlemleyerek öğrenir!

O halde, Doğdukları ev çocukların kaderi midir?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Faruk Eroğlu 2 ay önce

Elbette barış öğretmen hayati bir lonuyu anlatmış, çok güzel de anlaşılıyor.
Evlere şimdi başka ebeveynler de girdi
Tv, internet, sosyal medya vb. belki ana babadan daha fazla etkili oluyor. İş zor yani.

Avatar
Eray 2 ay önce

Can alıcı bir konuyu yine herkesin anlayabileceği yalın bir dille anlatamissiniz,elinize sağlık

Avatar
Eray 2 ay önce

Can alıcı bir konuyu yine herkesin anlayabileceği yalın bir dille anlatamissiniz,elinize sağlık

banner185