İnsanoğlu var olduğu günden bugüne, üretim yaparak gelişmiştir. Üretmek nefes almak gibidir. Yani aktif ve sağlıklı üretim araçları, sağlıklı ve güvenilir toplumların temelidir.

Üretim araçlarının sağlıklı ve güvenilir olması, diğer tüm sektörlerin sağlıklı çalışması için çok önemlidir. En önemli sonucu, güçlü bir ekonomi ve onun toplumsal olumlu sonuçlarıdır. Karnı doyan, ihtiyaçları karşılanan, çocukları ve gelecekleri için kaygılanmayan toplumlar, sağlıklı ve güvenilir toplumlardır.

Ancak dünyanın son yüz yılında, dengesiz ekonomik politikalar, dünya savaşları, bölgesel hegemonyalar, diktatörler, önlenemez toplu göçler, ırkçılık ve din baskıları ve tırmanan küresel kapitalizm yüzünden, üretici toplum yapısından, tüketici toplum yapısına evirilmeye başlanmıştır . Yüzyılın son çeyreğin bu evirilme son sürat devam etmektedir. Küresel vahşi kapitalist politikalar , üretimdeki insan unsurunu hızla azaltmış , göçler tarımsal üretimin bir çok yerde bitirmiştir. Otomasyonla güçlendirilmiş ,çoğu  insan gereksinmelerini karşılamayan fabrikaların , doğaya ve iklime verdiği zararlar yüzünden kırsal alanlarda kuraklık , veya sel felaketleri başlamıştır. sonuçları ağır olmuş , dünyanın bir çok yerinde tarım ve tarım arazileri tamamen bitmiş durumdadır. Dünya üretim ve para piyasalarının dengesi doğru orantılı hızla dip yapmaktadır . Peki alternatif para piyasalarının bu tükenişte rolü nedir ?

Hızla azalan üretim için en tehlikeli piyasa , sanal para piyasalarıdır ..

Ekonomide kara delik gibi , sınırlı üretim kaynaklarından gelen parasal kaynaklar , yatırım adı altında bu piyasalar tarafından yutulmaktadır. Bu piyasalarda üretime dayalı bir kazanım yoktur . Hareketler tamamen spekülatiftir. İnsanlar bu piyasalarda , üretim yapılmayan , gözle görülmeyen , varlığı bile somut olmayan   sanal paralara yatırım yapmakta ve ŞİMDİLİK para kazanmaktadırlar. Buraya aktardıkları paralar hızla üretimden çekilen kaynaklardan oluşmaktadır. Bu kara delik  , imalat sektörüne hammadde için ayrılan kaynakları hızla tüketmeye başlamıştır. Bu çok büyük bir tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Birinci tehlike , finanssız kalan üretim kaynakları sürdürebilir üretimlerini bitirmektedir . İkinci tehlike artan işsizlik ,bu sektörde  çalışanlar işsiz kalmakta ,milyonlarca aç insan dünya nüfusunda yerini almaktadır. Üçüncü tehlike ise ,ilerleyen süreçte üretim kaynaklarının azalması bu kara delikleri besleyecek reel para akışını azaltacak , reel para ile sanal paraya yatırım yapanlar reel paralarını bile alamayacaklardır. Çünkü, yaptıkları yatırımın  aracı , gözle görülmeyen , elle tutulmayan , sabit bir adresi olmayan yani maddesel karşılığı olmayan hayaldir.

Kara delik o kadar hızlı büyümektedir ki  , dünyada bir çok ülke muktedirleri , yöneticileri , merkez bankaları bile ellerinde bulunan likit değerleri bu piyasalara yatıran piyasa oyuncuları olmuşturlar. Maalesef , bu iktisadi hamleleri karşılayan kanunlarının olmaması nedeni ile kanunsuz işlemleri yapmış olmaktadırlar. Yani halklarına ait paraları , somut olmayan bir yatırım aracına bağlayarak ulusal geleceklerini tehlike altına almaktadırlar.

Sonuçta ,gerek insanlar , kamusal kurumlar  ve gerekse özel yatırımcılar tarafından ,üretimden gelen ve yine üretime kanalize edilmesi gereken fonlar , bu kara delikler tarafından hızla yutulmaktadır.  Buda kısa süre sonra dünya genelinde büyük bir ekonomik kaos olacağının en belirgin alametidir.

Sanal para piyasası ,dünyada iktisadi bir kıyamete sebep olacak  nükleer bir bombadır. Patlarken  dünya genelinde ekonomik bir kıyamet yaşatacaktır. Dünya genelinde, geç olmadan  ortak bir ekonomik platformda ciddi önlemler alınmalıdır.

 Vahşi kapitalizmin son perdesi belki de bu sanal piyasalardır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291