banner165

Bu yazıyı öncelikle bir ilköğretim müfettişi torunu ve öğretmen anne-baba çocuğu olarak 24 Kasım Öğretmenler Gününde kaleme alıyorum.

‘Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez çünkü, onun eseri her şeydir ve hem de hiçbir şeydir’ diyen Sokraates’in,

‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyen Hz Ali’nin,

‘Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır’ sözlerini söyleyen Atatürk’ün

baktığı gözle görülen öğretmenler olmak dileğimle tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım.

Bilgelerin eğitimin önemini vurgularken söyledikleri sözlerden yola çıkarak eğitimin geleceğimiz için ne kadar önemli bir unsur olduğunu anlayabiliriz. Geleceğimizi şekillendirecek beyinlerin yetiştirilmesi yaşadığımız toplumun nitelikleri ve yaşam  kalitesi ile doğrudan orantılıdır.

COVİD 19 salgını nedeniyle uzaktan devam eden eğitim faaliyetleri geleceğimize yön vermede acaba ne kadar etkili ve başarılıdır? Yani okul eğitimi bizden ne kadar uzaktadır?

Eğitimin uzak olmasının etkenlerine bakıldığında eğitim;

Haftalık hatta günlük bile değişebilen sistem kadar mı?

Teknolojik yetersizlikler nedeniyle derslere bağlanamayan öğrenciler kadar mı?

Dersleri uzaktan anlatmaya çalışan öğretmenlerin bu konudaki bilgi ve becerileri kadar mı? uzaktadır?

Mutlaka her biri eğitim-öğretim faaliyetlerinin öğrenciler için ulaşılamaz olmasında etkilidir. Görünen o ki uzaktan eğitimi en ulaşılamaz kılan etken teknolojik altyapı ve yetersizliklerdir.

Bir evde kaç çocuk aynı anda uzaktan eğitim faaliyetlerine ulaşabilmektedir?

Ulaşabilmesi için gerekli internet donanımı her evde mevcut mu?

Eğitim zorunlu ve her çocuğun hakkı ise teknolojik alt yapının her öğrenciye ulaşması gerekmez mi?

Şehir merkezlerinde yaşayan öğrencilerin canlı derslere katılımı henüz sınıf mevcutların yarısına bile ulaşmamışken kırsalda yaşayan öğrencilerin uzaktan eğitime ulaşabilmesi nasıl sağlanabilir?

Salgın hastalığın ülkemize verdiği zarar sadece ekonomik olarak nitelendirilemez. Sürecin uzaması kayıp bir nesli de beraberinde getirebilir. Kapımızda böyle bir tehlike varken okulların uzaktan eğitime geçmesi doğru mudur?

Alınacak önlemlerle okulların yüz yüze eğitime devam etmesi sağlamaz mı?

Elbette ki alınacak önlemlerle okullarda yüz yüze eğitim devam edebilir. Hiçbir uzaktan eğitim faaliyeti yüz yüze eğitim faaliyeti kadar etkili olamaz. Bir işletmenin faaliyetlerini durdurması ile eğitim kurumlarının faaliyetlerini durdurması aynı etkiyi yaratmaz. Eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülebilir kalkınma ve nitelikli iş gücünün sağlanabilmesi için aralıksız devam etmelidir.

Görüldüğü üzere öğretmenler gününde öğretmenler sadece sorunları düşünmektedir. Öğretmenlerimize bu süreçte gösterdikleri özveriden dolayı teşekkürü borç bilirim. Aydınlık günlere ulaşmanın ilim ve fen ile olacağını unutmamak gerektiğini ve yine salgın hastalığın etkilerinin bilim ile yok edileceğini belirtmek isterim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188