ANAYASAYA AYKIRI KANUN TASARISI “HUKUKSUZLUĞA FAX ÇEKİLDİ”

HABER: MİKAİL PELİT

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına, Ak Parti Başkanlığına ve MHP Grup Başkanlığına fax çeken Eğitim SEN, çalışanlarının bilgisi ve önerileri dışında hazırlanan, onların haklarını ve taleplerini içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısının geri çekilmesini talep ederek bu talepler doğrultusunda karar alınmasını istedi.

“YASAMA YETKİSİ YÜRÜTMEYE DEVREDİLİYOR”

Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısının bir an önce çekilmesi gerektiğini vurgulayan Gündoğdu “Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısında öğretmenlerin nitelikleri ve seçimi başta olmak üzere oluşturulan komisyonlar, önerilen eğitim sertifika programları pek çok belirsizlik taşımakta ve bunların belirlenmesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bırakılmaktadır. Bu durum anayasaya aykırı olarak yasama yetkisinin yürütmeye devredilmesi anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

“SINIRLI DÜZENLEMELER İÇERİYOR”

Öğretmenlik Meslek Kanunun sadece kamuda çalışan öğretmenlere yönelik sınırlı düzenlemeler içermesinin büyük bir eksiklik olduğunu belirten Gündoğdu “Eğitim sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan öğretmenlik mesleği gibi önemli bir konunun birkaç kanun maddesi üzerinden büyük ölçüde statü farklılaşması ve maaş artışına indirgenmesi doğru bir uygulama değildir. Ülkemizde bulunan bütün meslek kanunları, kamu özel ayrımı yapmaksızın ilgili mesleğe ilişkin düzenlemeler içerirken, Öğretmenlik Meslek Kanunun sadece kamuda çalışan öğretmenlere yönelik sınırlı düzenlemeler içermesi büyük bir eksikliktir.” şeklinde konuştu. 

“REKABETÇİ VE ELEYİCİ YAPISINA ÖĞRETMENLER DE DAHİL EDİLMEK İSTENİYOR”

Öğretmenleri ayrıştıran bir kanun olduğunu ifade eden Gündoğdu “Öğretmenler arasında halen var olan sözleşmeli, kadrolu, ücretli öğretmen ayrımlarına yenilerini ekleyerek eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenler de dahil edilmek istenmektedir. Yıllardır eğitim sisteminin ve öğrencilerimizin mecbur bırakıldığı sınav merkezli eğitim uygulamasına öğretmenlerin de dahil edilmesi, aynı işi yapan öğretmenlerin farklı statü ve maaş uygulaması üzerinden bölünmesi ve ayrıştırılması mesleki bir statüye denk düşmemektedir.” ifadelerini kullandı.

Tasarıda aday öğretmenlere yönelik adaylık sınavının kaldırılması ve sınavın işlevinin Adaylık Değerlendirme Komisyonu’na devredilmesinin, atamalarda yoğun olarak gündeme gelen çok sayıda mağduriyetin bir benzerinin bu konuda da ortaya çıkmasına neden olacağı söylendi.

“ÖĞRETMENLERİN STATÜSÜ TAVSİYE KARARI TEMEL ALINMALI”

Bir meslek kanununun hazırlanması gerekecekse ILO-UNESCO ortak belgesi olan “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı” temel alınmasını söyleyen Gündoğdu “Sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerinin hakları ve taleplerini güvence altına alan bir düzenleme yapılmak üzere eğitim alanında ki tüm çevrelerin görüş ve önerilerinin alınacağı yeni bir süreç başlatılmalıdır.” dedi.

“GERİ ÇEKİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Bu konuyla alakalı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına, Ak Parti Başkanlığına ve MHP Grup Başkanlığına fax çeken Eğitim SEN, çalışanlarının bilgisi ve önerileri dışında hazırlanan, onların haklarını ve taleplerini içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısının geri çekilmesini talep ederek bu talepler doğrultusunda karar alınmasını istedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291