Öne Çıkanlar mersin aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

"DİPLOMAMIZ YETERLİLİĞİMİZDİR"

Haber: Elif KURTTAŞ

Türk Mühendis Mimarlar Odaları Birliği, Mersin Çevre Mühendisleri Odası(ÇMO) yapılan mevzuat değişiklikleri karşı çıkarak ağır bir saldırı olduğunu ifade etti.

Temel amaçları arasında bireylerin sağlıklı bir çevrede yaşamalarını sağlamak, toplumun sahip olduğu çevresel değerleri korumak ve geliştirmek olduğunu ifade eden ÇMO “Toplumsal adaleti sağlamak doğal kaynakları verimli şekilde kullanmak, doğal çevrenin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde bu ülkenin bugün ve yarın da yaşanabilecek bir ülke olması için mücadele eden Çevre mühendisleriyiz.” şeklinde ifade etti.

“ODAMIZIN GÖRÜŞÜ ALINMADI”

Ekolojik yıkımlara hayır dediklerini vurgulayan ÇMO “Mesleğimize yönelik saldırılar ve odamız görüşlerinin dikkate alınmaması bir rastlantı değildir. Mesleki birikimimiz ve etik değerlerimiz bize bugün başta mega projeler olmak üzere ülkenin dört bir yanında yaşanan ekolojik yıkımların verdiği hasarı ortaya koyma sorumluğunu yüklemektedir. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası üyeleri olarak tüm meslektaşlarımızla beraber, ekolojik yıkımlara hayır dedik ve demeye de devam edeceğiz. Zaman herkese haklı olduğumuzu göstermekteyken bugün gündemde olan ‘’mesleğimize yönelik saldırıların’’ yıkım projelerinin kolaylaştırılması adına planlandığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“DİPLOMALARIN YOK SAYILMASINA KARŞIYIZ”

Diplomaların yok sayılmasına karşı olduklarını vurgulayan ÇMO “Mesleğimizi, eğitimimizi, diplomamızı yok sayan tüm düzenlemeleri şimdiden ve topyekûn reddediyoruz. Eğitim ve belge ticareti ile çevre mühendislerinin 4 yıllık lisans eğitiminin ve diplomasının yok sayılmasına, çevre mühendislerinin yetkinliğinin ve yetki alanlarının muğlaklaştırılarak neredeyse her mühendislik disiplini, bilim dalı ya da meslek grubu tarafından yapılabilecek bir iş olarak sunulmasına karşı çıkıyoruz.” diye belirtildi.

“HAK İHLALLERİNE MARUZ KALMASINI REDDEDİYORUZ”

Hak ihlali olduğunu kaydeden ÇMO “Çevre mühendisliğinin mesleki bağlamının çeşitli unvanlar adı altında evrak memurluğuna indirgenmesine, her bir Çevre Mühendisinin mesleki hakları bir yana, bireysel haklarını dahi zedeleyen hak ihlallerine maruz kalmasını reddediyoruz.” dedi

“YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİKLERİNE BİTSİN DİYORUZ”

Yasal prosedürlerin yerine getirilmeden yapılan uygulamalara değinen ÇMO “Adında Çevre olan ve Çevre Mühendisliğini ilgilendiren bir taslak hazırlanırken ilgili kurum kuruluş, meslek örgütü, sivil toplum kuruluşu vb. görüşleri alınmadan, yasal prosedürler dahi yerine getirilmeden hazırlanan taslaklara. Proje ürettikleri alanda daha önce çalışmamış ve liyakati belirsiz kadrolarca hazırlanan, çevre yönetimi ile ilgili ne çevre mühendislerinin, ne danışmanlık firmalarının ne de işletmelerin kronik sorunlarına çözüm sunan yönetmelik değişikliklerine bitsin diyoruz.” şeklinde vurgulandı.

“SERTİFİKA EĞİTİMLERİ DÜZENLENMESİNE TOPTAN KARŞI ÇIKIYORUZ”

Üniversitelerde kendi verdikleri çevre mühendisliği eğitiminin içeriğini yetersiz bularak, çevre mühendisleri için sertifikasyon eğitimleri öneren akademisyenlere seslenen ÇMO “ Sertifika eğitimleri düzenlenmesine toptan karşı çıkıyoruz. Kendisine Çevre Mühendisi diyebilen tüm meslektaşlarımızı; mesleğine karşı yıllardır süregelen antidemokratik bu ihanete dur demeye, bu haksızlığa bu hukuksuzluğa karşı sesini yükseltmeye davet ediyoruz.” diyerek diplomalarının yeterli olduğunu vurguladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291