Öne Çıkanlar mersin JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman otobüs ücretleri

GAZİ LİSESİNDEKİ YOLSUZLUĞU ORTAYA ÇIKARAN ÖĞRETMENLERE SÜRGÜN CEZASI

HABER: ŞİRİN ALP

Mersin Mersin Gazi Anadolu Lisesi’nde yaşanan bu olaylar karşında eğitim sendikaları bir araya gelerek okul önünde basın açıklaması düzenledi.

Mersin Eğitim-Sen Sendikası Başkanı Mahmut Sümbül basın açıklamasını okuyarak, “Mersin’in köklü okullarından biri olan Gazi Anadolu Lisesinde yıllardır süren eğitim-öğretim mücadelesinin hukuksuz sürgün ve uyarı cezalarıyla sekteye uğratılmıştır. Gazi Anadolu Lisesinde çalışan eğitim emekçisi arkadaşlarımız iş barışını, Bakanlığın yayımladığı genelgelerin uygulanmasını sağlamak, kamu malını korumak için hukuki haklarını kullanmışlar, okuldaki mevzuata ve ahlaki değerlere aykırı gelişmeleri silsile yoluyla, hukuk içinde ilgili makamlara iletmişler; yürütülen soruşturma sonucunda okul yönetiminde bulunan bazı kişiler maarif müfettişleri soruşturmasıyla cezalandırılmıştır. Fakat asıl trajikomik olaylar bu aşamadan sonra yaşanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

SUÇU DEŞİFRE EDEN ÖĞRETMENLERE CEZA

Kamu malından usulsüz biçimde haksız kazanç elde edenler olduğunu belirten Sümbül, “Okul spor salonunu Bakanlığın genelgeyle yasaklamasına rağmen üçüncü kişilere kiralayanlar, spor salonu kirasını mevzuata aykırı biçimde tahsil edenler, görevlerini kötüye kullananlar cezalandırılırken okuldaki bu uygulamaları, olayları ortaya çıkaran Gazi Anadolu Lisesi öğretmenleri de cezalandırılmıştır. İdari soruşturma sonunda kusurlu uygulamaları ortaya çıkaran bu eğitim emekçisi arkadaşlarımıza önce kınama cezası verilmiş, daha sonra geçmiş başarılı meslek yaşamları dikkate alınarak kınama cezası bir alt ceza olan uyarı cezasına çekilmiş, kamu malını korumak için mücadele eden bu başarılı eğitim emekçisi arkadaşlarımıza suç işleyenlere verilen idari bir tedbir olan yer değiştirme cezası da uygulanmıştır.” açıklamasını yaptı.

“GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ YAPARIM”

Kamuyu zarardan kurtaran, iş yerinde eğitim kalitesini yükseltmek için mücadele eden öğretmenlerin sürgüne gönderildiğine dikkat çeken Sümbül, “Haldun Taner’in bir eserine isim veren o meşhur söz sanki bu okulda hayata geçirilmek istenmiştir. ‘Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım.’ Dürüst, çalışkan, başarılı, kamucu bu eğitim emekçisi arkadaşlarımıza suçu, suçluyu bulup ortaya çıkardıkları için sürgün cezası verilmiş olması hem vicdanları sızlatmış hem de yerleşik tüm hukuk kurallarını alaşağı etmiştir.” şeklinde konuştu.

“KÖTÜ NİYETLİLERİN İNSAFINA BIRAKILDI”

Sümbül şöyle devam etti, “Artık işyerlerimizde gördüğümüz hukuksuzlukları dile getirmek cezalandırılacaktır algısı yaratan bu uyarı ve sürgün cezası kamu malını kötü niyetli kişilerin hoyrat insaflarına bırakacaktır. Soruşturma sonucu verilen cezaların uygulanması da vahim sonuçlar doğuracaktır. Nitekim Gazi Anadolu Lisesinde yaşanan usulsüzlükleri yetkili amirlerine bildiren, kamu malının mevzuata aykırı kullanılmasını engelleyen öğretmenlerimizden birinin aldığı yer değiştirme, sürgün cezası hayati tehlike doğurabilecekken sağlık özrünü, sağlık raporunu dikkate almadan sürgün cezası verenler arkadaşımızın hayatından sorumludurlar.” dedi.

“HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER”

Eğitim-Sen’in üyeleri olsun olmasın yanında olduklarını belirten Sümbül, “Hak, adalet arayan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin yanında dün olduk, bugün de yanlarında oluyoruz, yarın da yanlarında olacağız. Hem üyemizin, hem de üyemiz olmasa dahi sürgüne uğratılan, hak mücadelesi veren arkadaşlarımız, kamuoyu, bu cezayı verenler bilsin ki hukuk önünde adalet arayışımıza hiçbir güç engel olamayacaktır. Hukuksuz cezaların altına imza atanlarla hukuk önünde hesap soracağız.” şeklinde konuşarak sözlerini bitirdi.

“KARARLAR UYGULANMAMAKTADIR”

Gazi Anadolu Lisesi’nde yaşanan durum ile ilgi Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin’de bir açıklamada bulunarak, “ Kamuoyuna ait bir binanın kullanılması ile ilgili şartlar bellidir. Binaların kiralanması ile ilgili bütün mevzuatlar bellidir, buna rağmen geçmiş yöneticiler veya hakkında soruşturma yapılan yöneticiler usulsüz bir şekilde bu binaları kullanmış, spor salonunu kullanmış, kalorifer peteklerini çıkarma yoluna gitmiş ve bunlarla ilgili bir soruşturma açılmış. Soruşturmanın neticesi bellidir disiplin kurulunda alınan kararlarda bellidir, buna rağmen bu yöneticiler ile ilgili kararnameleri çıkmalarına rağmen uygulanmamaktadır. Akdeniz İlçe Milli Eğitim tarafından gerçekleştirilmemektedir.” açıklamasını yaptı.

“NEYE GÜVENİYORLAR ?”

Bütün bunların bilinmesine rağmen Eğitim- İş Sendikası olarak şunu soruyoruz diyen Tekin, “ Kime güvenerek bu yolsuzluklar yapılmıştır. Kime güvenerek hala bu kararnameler yerine getirilmemektedir, gerçekleştirilmektedir. Neye güvenerek böyle davranılmıştır ve hala bu insanlar işledikleri suçun cezasını almamak durumundadır. Yolsuzlukları ortaya çıkaran öğretmenlerimizin üzerlerine ayrı ayrı mobbing uygulanmış ve cezalar ile sürgünler ile yıldırılmaya çalışılmıştır. Bu öğretmenlere ve kamuoyu işçilerine şu söylenmiştir. Göz dağı verilerek eğer siz herhangi bir konuda şikayetçi olursanız okul, okul yönetimi ya da Milli Eğitim ile ilgili sizi sürgünlere göndeririz demişler.” ifadelerine yer verdi.

“YOLSUZLUKLARIN KARŞINDAYIZ”

Bütün bu sürgünler karşısında Eğitim-İş Sendikası olarak karşısında ve yapılan bütün bu yolsuzluklarında takipçisi olacaklarını söyleyen Tekin, “Eğitim-İş Sendikası olarak bu konuda eğitim emekçilerin susmamasını istiyoruz ve susmaması için gereken desteği vereceğiz bu gün Gazi Anadolu’da yaşanan yolsuzluklar ve usulsüzlükler yarın bir gün başka bir okulda da yaşanabilir Eğitim-İş Sendikası olarak tüm bu yapılan yanlış uygulamaları karşındayız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291