banner436
Öne Çıkanlar koc muz sera imece usulü RecepTayyipErdoğan NATO Müttefik mesaj mersinli genç yetenek

Bu haber kez okundu.

GENÇLİK PAKETİ İLE GENÇLER BAYRAMI ÇİFTE YAŞAYACAK

Haber: Elif KURTTAŞ

Üniversitelere yaşanan sorunların önemine değinen, gazetemize demeçte bulunan Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Genel Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak kadro sıkıntılarına, akademisyenlerin yaşadığı sorunlara söyleyerek “Herhangi bir kurumun ya da hükümetin ve muhalefetin kısaca tüm siyasilerin, gençlerin taleplerini göz ardı eden uygulamalardan kaçınmaları önemli bir gerekliliktir.” dedi.

Akademinin tümörü olarak tabir ettiğim 50/d sorunu akademi açısından önemli bir problem olduğunu ve hiçbir meslek kolunda başarılı olanın cezalandırılması gibi bir durumun yasal olarak mümkün olmadığını söyleyen Özkoçak,  50/d’li araştırma görevlileri doktora tezlerini sundukları gün üniversitelerden ilişiklerinin kesilmekte ve işsiz kalmakta olduklarını belirtti.

“EN BÜYÜK SAVURGANLIĞIN OKUMUŞ İNSANI OKUDUĞUNA PİŞMAN ETMEK”

 Havuz sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Özkoçak “Yetkililerin de üzerinde mutabık kaldığı hatta cumhurbaşkanlığı eylem planlarında yer alan Havuz Sistemi önerimiz bir an önce hayata geçmeli ve bu yetişmiş insan gücünün israfından vazgeçmeliyiz. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Sayın Erol Özvar’ın doktorasını bitirmiş 50d’li araştırma görevlileri için ek süre verileceği açıklaması güzel bir gelişme olup detayları konusunda ilave 2 ya da 3 yıl olma durumu netliğe kavuşmalıdır. Süre en az 3 yıl olmalı ve mevzuat değişikliği ile de Doktora sonrası işsizlik konuşulmamak üzere kapanmalıdır.” diyerek bu kapsamda en büyük savurganlığın okumuş insanı okuduğuna pişman etmek oluğunun altını çizdi.

“AKADEMİSYENLERİN ÇALIŞMA MOTİVASYONLARI YOK OLMAKTA”

Kamuoyunda YLSY’liler (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Amacıyla Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme) olarak bilinin 1416 sayılı kanun ile yurtdışına eğitime gönderilip geri gelen akademisyenlerin de önemli sorunlarının bulunmakta olduğunu ifade eden Genel Başkan Özkoçak “Kurumlar arası iletişimsizlik, eş durumu gibi başlıca nedenlerle devletimizin milyonlarca lira yatırım yapıp ülkemize kazandırdığı bu akademisyenlerin çalışma motivasyonları yok olmakta. Bu akademisyenlere eş durumunda kolaylık sağlanması gerekmekte. Yapılacak basit bir düzenleme ile her ikisi de YLSY kapsamında olan eşlerin aynı ya da birbirine yakın illerde çalışması sağlanabilir ve zorunlu hizmetleri devlet üniversitesinde çalışmaları şartıyla bir üniversiteden diğerine aktarılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“AKADEMİK VE İDARİ PERSONEL DIŞINDA EŞ DURUMU TAYİNİNDE SORUN YAŞAYAN KAMU GÖREVLİSİ YOK”

Üniversiteler dışında kamu kurumlarında çalışan personellerin eş durumu kolaylıkla olurken akademisyenlerin eş durumu tayinleri tamamen kendi uğraşları sonucu kadro bulmaları ve YÖK’ün de buna onay vermesi sonucu gerçekleştiğine değinen Özkoçak “Bu nedenle akademisyenlerin eş durumu tayinlerinin de eşleri bir yerde buluşturabilecek şekilde, çağa yakışır bir şekilde olması önemli bir gerekliliktir. Şunu biliyoruz ki Akademik ve İdari Personel dışında eş durumu tayininde sorun yaşayan başka bir kamu görevlisi grubu yoktur.” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİ AFFI OLDU BİTTEYE GETİRİLMEMELİ”

Öğrenci affının da kendisine ulaşan en önemli talepleri olduğunu kaydeden Özkoçak “Maddi ya da ailevi problemlerden dolayı okullarını istedikleri halde bitiremeyen birçok öğrencimiz bulunmakta. Geçmiş yıllarda da olduğu gibi terörle iltisaklı olanlar hariç olmak üzere kapsamlı bir öğrenci affının tekrar gündeme gelmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının son konuşmasında bundan bahsetmesi ve lisans ve lisansüstünü kapsayacak şekilde bir af çalışması hazırlığında olunduğunun ifade edilmesi güzel bir gelişmedir. Kapsam daha da genişletilmeli, gençlerin istekleri göz ardı edilmemeli ‘’oldu bittiye’’ getirilmeden komisyonda tartışılarak süre sınırlaması da olmadan yasalaşmalıdır. Ayrıca azami süre uygulaması da yeniden ele alınmalı, çağa ayak uyduran 209 Üniversitemizin tüm imkanlarından faydalanılacak bir sistemi, yasal mevzuatı da en kısa zamanda inşa etmeliyiz.” şeklinde ifade etti.

“ÜNİVERSİTEDE KADRO BULSALAR DAHİ SENETTEN DOLAYI ADIM ATAMAMALARINA NEDEN OLUYOR”

Zorunlu hizmet senet affı için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğinin altını çizen Özkoçak “35.madde ile görevlendirilmelerde kefalet senedi imzalanmakta ve eğitimini bitiren akademisyen kadrosunun olduğu yere dönüp çalışmaktadır. Bu durum normal gibi görünse de bazı durumlarda dönülen üniversitede bölüm olmaması, norm kadroya takılma ya da yıllarca kadro çıkmaması gibi nedenler akademisyenlerin başka üniversitede kadro bulsalar dahi senetten dolayı adım atamamalarına neden oluyor. Bu konu için de bir düzenleme gerekmektedir.” diyerek en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerektiğinin belirtti.

“BEDELLİ AFFINDA GENÇLERE DESTEK VERECEĞİZ”

Bedelli affı konusunda da gençlerin beklentilerinin yüksek olduğunun belirten Başkan Özkoçak “Özellikle bir gecede yaştan dolayı yüzbinlerce gencimiz bakaya-yoklama kaçağı olmuştur. Ücret konusunda gençlerin beklentileri var ve haklı isteklerinde makul bir rakamın çıkması da gerekmektedir. Komisyona geldiğinde bu durumu da yetkililere aktaracağız.” diyerek bu konuda gençlere destek vereceğini söyledi.

“65 BİN MAĞDUR AİLELERİ İLE BAYRAMI ÇİFTE YAŞAMALIDIR”

Yurt dışında okuyup ülkesine dönen öğrencilerin denklik konusunda problem yaşadığını ifade eden Özkoçak “Denklik konusunda da önemli problemler görüyoruz. Yurtdışı üniversitelerde okuyup ülkemize dönen Türk öğrenciler önemli engellerle karşılaşmakta. Zamanında ÖSYM kılavuzundaki bilgilere güvenerek giden öğrencilerimize dönüşlerinde önemli zorluklar çıkarıldığını görüyoruz.” dedi.

Denklik konusunda ciddi bir sorun olduğunun altını çizen Özkoçak “Geçen gün sosyal medyaya yansıyan Türkiye’de çalışan Suriyeli bir doktorun denklik almak için ve kendi ülkesinde çalışmak için uğraşan bir Türk doktorla dalga geçmesi konunun vahametini bizlere gösteriyor. Sunduğumuz tek cümlelik bir yasal düzenleme ile 65 bin mağdur aileleri ile bayramı çifte yaşamalıdır. Öğrenci Affı ile birlikte bu sorunun da çözüme kavuşacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“SİYASET KURUMU AKADEMİDEN ELİNİ ÇEKMEK İSTEMEMEKTEDİR”

YÖK Kararnameleri sonrasında YÖK’ün son 10 yılda 20 yıl geri gittiği dönemin baş mimarlarının kuruldan uzaklaştırıldığını söyleyen Genel Başkan Özkoçak “Geç kalınmış yerinde bir adımdı bu konu. ‘’İmza ile gelen imza ile gider’’ demek yerine maalesef bazı siyasiler bu konuyu siyasi malzeme yapmaya çalışmış hatta gelen bilgiye göre eski yönetimden birileri muhalefet partilerinden yardım dahi istemiştir. Bu da gösteriyor ki siyaset kurumu Akademiden elini çekmek istememektedir. Kısaca YÖK Başkanı Sayın Erol Özvar’ın dönemi yeni başlamaktadır. Bu tarz sorunların yaşanmaması için YÖK başkanı ekibi ile gelip ekibi ile gitmelidir.” ifadelerini kullanarak bu serbestlik verilmediği sürece sorunların daha kronik bir hal almakta olduğunu kaydetti.

“ŞİMDİ RESTORASYON ZAMANI”

Yeni dönemde onarmanın olacağını belirten Özkoçak “Yeni dönemi yani bu hafta itibari ile YÖK’te başlayacak olan dönemi Restorasyon Dönemi olarak nitelendiriyorum. Sayın Erol ÖZVAR’ın bunan sonra Restorasyon adımlarını yakından takip edecek ve komada olan Akademimiz için atacağı her olumlu adımda destek sunacağımızı onlarca kez dile getirdim. Evet. Şimdi Restorasyon Zamanı!.” dedi.

“GENÇLERİN MUTLULUĞU TOPLUMUN VE ÜLKEMİZİN MUTLULUĞU”

Gençlik Paketimizin ilgili maddeleri geçtiğinde aileleri ile birlikte yaklaşık 20 milyon vatandaşımıza çifte bayram yaşatalım diyen Özkoçak “Siyaset kurumu gereken adımları atacaktır. Biz de ilgili komisyonlarda süreci yakından takip edeceğiz. Gençler bizim geleceğimiz. Onların mutluluğu toplumun ve ülkemizin mutluluğu. Makul isteklerine çözüm aramak da hepimizin vazifesi.” diyerek “Unutmayalım başka Türkiye yok” dedi ve sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432