Öne Çıkanlar MİMARLAR 2temmuz1993 mersin Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

MEZİTLİ VE YENİŞEHİR’DE  OKUL YETERSİZLİĞİ GÜNDEMDE

HABER: ŞİRİN ALP

Artan nüfus yoğunluğuna paralel olarak okullarda sınıflardaki öğrenci sayısının da artmakta olduğunu belirten Özey, “ Kalabalık sınıflar öğrencilerin akademik gelişiminde ve öğretmen öğrenci iletişiminde aksaklıklara sebep olmaktadır. Nüfus yoğunluğu yüksek, okul sayısının yeterli olmadığı bölgelerde, sınıf mevcutlarının fazla olması ve sabahçı-öğlenci uygulamasının normal bir hale gelmesi beraberinde başka sorunları ortaya çıkarmıştır.” dedi.

SINIF MEVCUDU EĞİTİMDE ÖNEMLİ

Yapılan araştırmalara değinen Özey, “ Öğrenci sayısının az olduğu sınıflarda başarı ve öğrenmenin, öğrenci sayısı çok olan sınıflara göre daha yüksek olduğunu; öğretmenlerin daha iyi sınıf yönetimi sergilediklerini; öğretmenlerle aileler arasında daha yakın ilişkiler kurulduğunu; disiplin sorunlarının daha az görüldüğünü; okul yöneticilerinin akademik başarıyı attırmaya daha fazla vakit ayırdığını; okulu terk etme, dersten kaçma, sınıf tekrarı, akran zorbalığı gibi olayların daha az sıklıkta olduğunu göstermektedir.” şeklinde belirtti.

“OKULLARDA PERSONEL SAYISI YETERSİZ”

Okul sınıflardın da ki mevcuttun arttıkça sınıflar daha çabuk kirlendiğini ve sağlık ve temizlik sorunlarının artığını ifade eden Özey, “ Geçtiğimiz haftalarda Mersin’de görev yapan öğretmenler arasında yaptığımız ankette, öğretmenlerin yüzde 85’i okulundaki temizlik görevlisi sayısını yetersiz bulduğunu ifade etmiştir. Bu da kalabalık okullarla ilgili bir başka sorundur. Okullaşma oranını arttırmak, sınıf mevcutlarını en aza indirmek aslında bir eğitim politikası sorunudur ve büyük yatırımlar gerektirir. Bu durumun farkındayız. Ancak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için bu yatırımları yapmak zorundayız. Tabi burada mesele sadece okul yapmak değil, yapılan okulun ihtiyaçları karşılaması da önemlidir. Okullarda öğrencilerin oyun oynayıp stres atacağı, çeşitli etkinliklere katılacağı, arkadaşlarıyla sohbet edeceği, yeri geldiğinde dinlenme imkânı sağlayacağı alanlara da ihtiyaç vardır.” açıklamasını yaptı.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ”

Norm Kadro Yönetmeliği’nde bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 30 olarak belirlendiğine dikkat çeken Özey, “ Ancak Mersin’de özellikle Mezitli ve Yenişehir bölgelerinde okullaşma oranının artan nüfusa oranla düşük kaldığı görülmektedir. Bazı aileler daha nitelikli eğitim için ekonomik koşullarını zorlayarak çocuklarını özel okula gönderme kararı almıştır. Gücü yetenin çocuğunu özel okula, gücü yetmeyenin ise mecburen 40-45 kişilik devlet okuluna gönderdiği bu durum ekonomik düzeyi yüksek ve nispeten daha düşük aileler arasında eğitimde fırsat eşitsizliğine sebep olmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

“OKUL SAYISI ARTIRALIM”

Mezitli ilçesinde yer alan Tece bölgesinde hızlı bir yapılaşma ve nüfus artışı olduğuna dikkat çeken Özey , “ Buna rağmen hala bir anaokulu ve lise yok. Bu bölgeye son zamanlarda gelen yabancı uyruklu ailelere Rus nüfusu da eklenince ihtiyaç daha da artmıştır. Mersin’de yapılması planlanan okulların öncelikle yoğun göç alan Mezitli ve Yenişehir’e yapılması, böylelikle sınıf mevcutlarının azaltılıp tüm okullarda tam gün eğitime geçilmesi gerekmektedir. Yetkilileri çok geç olmadan Mersin’de okul sayısını arttırma seferberliğine davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291