banner214
Öne Çıkanlar mersin Nuriye turkcell VALİ mtb

MMO : “ÜNİVERSİTELERDEN MEZUN OLAN YÜZBİNLERCE GENÇ İŞSİZ”

Mersin Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yücesoy  “Kaliteli bir mühendislik eğitimi almak, YKS sınavını geçerek seçtiği bölüme yerleşen her gencimizin hakkıdır.ve bu ülkemizin kalkınmasının en önemli şartıdır. Öncelikle Odamızın kapsadığı Makina, Endüstri, İşletme, Uçak, Havacılık ve Uzay, Mekatronik, Enerji Sistemleri, Otomotiv, İmalat, Sanayi ve diğer mühendislik bölümlerini kazanan gençlerimizi kutluyoruz ve başarılar diliyoruz.” Dedi.

Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi üniversitelere tercih yaparak Makine Mühendisleri bölümünü seçen öğrencilere destek olmak amacıyla basın açıklaması yaptı. Eğitim-öğretim; temel bilimlerden başlanarak teknik bilginin üretime kadar uzandığı bir süreci olduğunu ifade eden Mersin Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yücesoy,“Özgür düşüncenin hakim olması gereken akademik ortamlarda, çeşitli tartışma ve üretim süreçlerinden geçerek üretilen bilginin, toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmasına hizmet etmelidir. Sınavlarda başarı gösteren meslektaş adaylarımızı üniversite yerleştirme sınavlarından sonra da yoğun günler beklerken, meslektaşlarımızı ve kamuoyunu bazı konularda bilgilendirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“EĞİTİMDE AĞIR SORUNLARIN YAŞANDIĞI ALANLAR ÜNİVERSİTELEDİR.”

Eğitimde ağır sorunların yaşandığı alanların başında Üniversitelerin geldiğine dikkat çeken Başkan Yücesoy, şunları söyledi; “Üniversitelerin Günümüzde eğitimdeki sorunların en ağır biçimlerinin yaşandığı alanlardan biri üniversitelerdir. Üniversitelerde eğitime ayrılan kaynak yetersizliği, öğrenim ve barınma koşulları gibi ciddi ve yerleşik hale gelmiş sorunlar bulunmaktadır. Teori-pratik uyuşmazlığı, öğretim elemanı eksikliği, laboratuvarların olmayışı, deneysel malzeme eksikliği, bilimsel çalışmaların geri plana atılması vb. bir dizi olgu üniversitelerdeki mevcut eğitim-öğretimi tartışılır hale getirmiştir. Her ilde bir üniversite, her ilçede bir meslek yüksekokulu yaklaşımı ile akademik kadrolar ve fiziksel koşulların yeterli olup olmadığı umursanmadan açılan üniversite/fakülte/bölümler ile yükseköğretimin niteliğinde ciddi düşüşler olmuştur. Ülkemizde üniversitelere ayrılan toplam kamu kaynağı artmadığına göre, yeni açılan üniversitelere ayrılan kaynaklar, ülkenin köklü üniversitelerinden eksiltilmektedir. “

“ÜNİVERSİTELERDEN MEZUN OLAN YÜZBİNLERCE GENÇ İŞSİZ”

Üniversitelerden mezun olan yüz binlerce gencin işsizlikle karşı karşıya kaldığını kaydeden Başkan Yücesoy “Planlı bir istihdam politikasının bulunmadığı, sanayisizleşme ve fason üretimin günden güne etkisini daha fazla gösterdiği ülkemizde üniversitelerden mezun olan yüz binlerce genç ya işsizlikle karşı karşıya kalmış ya da meslekleri ile ilgisiz işlerde çalışmak zorunda bırakılmıştır. Mühendislik bölüm ve fakültelerinin gerçek bir gereksinime dayanmayan aşırı artışı işsiz mühendis sayısını artırmakta, çok düşük ücretler, güvencesiz çalışma ve meslek dışı alanlarda çalışmayı yaygınlaştırmaktadır. Bugün ülkemiz gençlerinin en büyük sorunu geleceksizliktir.” Diye konuştu.

“LİYAKAT ORTADAN KALMIŞ. KİŞİYE ÖZEL KADROLAR AÇILIYOR”

“Yine bu dönemde liyakat tamamıyla ortadan kalkmış, yıllardır akademik kadro açılması için bekletilen akademisyenler varken, makina mühendisliği bölümü ile alakası olmayan, akademik yeterliliğin dikkate alınmadığı kişiye özel nitelikte kadrolar açılmaktadır.” diyen Başkan Yücesoy, Mersin Üniversitesi ile ilgili yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Başkan Yücesoy, “Örneğin Mersin Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde son dönemlerde açılan kadrolara Makina Mühendislerinin başvuru yapmasının dahi engellendiği bir ortam oluşmuştur. Makina Mühendisliği Bölümüne mekanik anabilim dalına açılan kadrolara Makina Mühendisleri yerine Biyosistem Mühendisliği, Tarım Makinaları ve Tarımsal Mekanizasyon gibi ziraat konularında çalışmış olan kişilerin başvurması istenmiştir. Neticede; Makina Mühendisliğinin Mekanik ve Enerji anabilim dallarının yönetimi, ziraat fakültesi mezunlarına teslim edilmiştir” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231