Öne Çıkanlar aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber mersin MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

“ÖĞRENCİLER VAKIFLARA TEŞVİK EDİLİYOR”

Haber: Mikail PELİT

Eğitim-Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Sinan Muşlu, Üniversitelerin açılmasıyla birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda yer bulamayan üniversite öğrencilerinin, konut kiralarındaki artış ve yurtların pahalılığı nedeniyle barınamayan öğrencilere ilişkin açıklamada bulundu. Muşlu öğrencilerin barınma sorunuyla ilgili olarak “Sekiz milyonun üzerindeki üniversite öğrencisine Devlet 773 yurt ayırırken biraz daha desteklenen, teşvik edilen yakın vakıf ve derneklerin yurt sayısı 4 bin 500’lere yakın” olduğunu savundu

Mersin Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sonrası yaşananlara ilişkin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal, Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Sinan Muşlu, Tüm-Bel Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, Kültür-Sanat Sen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ahmet Rıza Evci, Büro Emekçileri Sendikası (BES) MYK üyesi Özer Avanaş, Yapı-Yol Sen MYK üyesi İlksen Temizkan ve Tarım Orkam Sen Genel Sekreteri Gazi Düz katıldı. Toplantının yapıldığı salona, “İnsanca bir yaşam demokratik toplu sözleşme için mücadeleyi büyütüyoruz” pankartı asıldı.

“YURT SORUNU TÜRKİYE GENELİNDE CİDDİ BİR SORUN”

Mersin’de yaşanan yurt sorunuyla ilgili çözüm önerilerini sıralayan Eğitim-Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Sinan Muşlu, Mersin özeline ilişkin son hali itibariyle sayısal verilerin elinde olmadığını ifade ederek “Ancak yurt sorunu hem Türkiye genelinde hem de Mersin ilinde ciddi bir sorun. Kapasite ihtiyacının çok altında resmi devlet yurtları var. Ama ağırlıklı olarak çeşitli vakıf ve derneklere ait özel yurtlar var. Şimdi tabii bu özel yurtların yurtlara doğru bir yönlendirme durumu söz konusu” diye konuştu.

Muşlu, kentteki atıl kamu binalarına dikkat çekerek, “Eski devlet hastanesi, eski adliye binası boş bir şekilde duruyor. Şehir içlerindeki bu binalar atıl durumda. Neden yurt yapılmıyor? İktidar, bir karar çıkarması durumunda bu binalar yurda dönüştürülür” dedi.

Muşlu konuşmasına şöyle devam etti: “ Doğal olarak devlet yurtlarında yer bulamayan öğrencilerin yurt arayışları dönüp dolaşıp bu vakıf ve derneklere ait yurtlarla sonuçlanıyor. Kiraya çıkmak istense maalesef kira fiyatlarında bir denetim söz konusu değil. İktidarın özellikle bu konuda kira fiyatlarını denetlememesinden kaynaklı olarak da üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayacağı ilan edildiği andan itibaren neredeyse yüzde yüze varan kira artışları söz konusu. Şimdi Mersin'de boş kamu binası yok mu? Var değil mi? Tıp fakültesi eski Tıp Fakültesi gözümüzün önünde. Eski devlet hastanesi gözümüzün önünde. İşte eski adliye binaları gözümüzün önünde. Yani siz bu şehirlerin dışına yirmi kilometre dışına şehir hastaneleri yaptınız. şehirlerin içerisindeki hastaneler boş duruyor. Atıl durumda. Niye yurt yapmıyorsunuz bunları? Iktidarın elinde. Bir karar açıklaması yeterlidir. Eski hastane binaları yurda çevrilmeye en elverişli binalardır. Tüm illerde şehir hastanelerinin yapıldığı tüm illerde boşaltılan eski hastane binaları hızla yurda çevrilebilir. Bu çok acil bir çözümdür. Ayrıca farklı kamu binaları hızla tadilattan geçirilerek yurda elverişli hale getirilebilinir.”

“ÖĞRENCİLER VAKIFLARA TEŞVİK EDİLİYOR”

Muşlu, Türkiye çapında yedi yüz yetmiş üç tane resmi öğrenci yurdunun olduğunu söyledi. Türkiye genelinde 773 tane devlete ait yurt binasının bulunduğunu, 4 bin 500’e yakın yurdun da vakıf ve derneklere ait yurtların olduğu bilgisi paylaşan Muşlu, “Farkı görüyor musunuz? Sekiz milyonun üzerindeki üniversite öğrencisine bu devletin ayırmış olduğu yurt sayısı 773. Ama devlet 773 yurt ayırırken biraz daha desteklenen, teşvik edilen yakın vakıf ve derneklerin yurt sayısı 4 bin 500’lere yakın. Bu oranlamayı Mersin'e de yapabilirsiniz. Yani Mersin'in resmi rakamları şu anda elimde olmasa da bu oranlamayı Mersin'e de indirgeyebilirsiniz. Biz gittiğimiz yerlerde
” diyerek, öğrencilerin özel yurtlara teşvik edildiğini ileri sürdü.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291