Öne Çıkanlar AHMETDAVUTOĞLU gündem yenişehir erdemli mezitli

Bu haber kez okundu.

“OKUL MÜDÜRÜ DERHAL GÖREVDEN ALINMALI”

Haber: Elif KURTTAŞ

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaşanan kız ve erkek öğrencilerin ayrı oturtulması için yazı çıkaran okul müdürünün, çocuk ve gençlere yönelik açık bir baskı ve dayatma haline gelindiğini vurgulayan Eğitim Sen Mersin Şubesi Yürütme Kurulu adına Şube Başkanı Mahmut Sümbül “Toplumsal yaşamın farklı alanlarında olduğu gibi, eğitim sisteminde ve okullarda iktidarın kendi dünya görüşüne uygun bir nesil yetiştirme yönündeki uygulamalar, baskı ve dayatma haline gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

CİNSİYETÇİ AYRIM

Basında çıkan haberlere değinen Sümbül “Öğretmenlere gönderilen yazıda “Değerli öğretmen arkadaşlarımız 22.03.2022 tarihi itibari ile tüm sınıflardaki oturma düzeninin değiştirilmesi ve erkek öğrenciler ile erkek, kız öğrenciler ile kız öğrencilerin denk geleceği şekilde bir düzen oluşturması gerekmektedir” şeklinde cinsiyet ayrımcı ifadeler kullanılmıştır.” diye belirtti.

“LAİK EĞİTİME MEYDAN OKUMAK ANLAMINA GELDİĞİ AÇIKTIR”

Osmangazi’de yaşanan bu örneğin ilk olmadığı söyleyen Sümbül  “Okul müdürünün, yetkisini ve haddini aşarak kız ve erkek öğrencileri cinsiyetçi bakış açısıyla ayrı sıralarda oturtmak istemesi, iktidar ve yandaşları tarafından sık sık gündeme getirilen karma eğitim karşıtlığının tipik bir sonucudur. Bu çağ dışı zihniyetin kız ve erkek öğrencileri ayrı sıralarda, ayrı sınıflarda, daha sonra ayrı ayrı okullarda okutulması fikrinin somut bir yansıması olduğu açıktır. Eğitim biliminin en temel ilkeleri ile çelişen böylesine çarpık ve hastalıklı bir yaklaşımın laik eğitime meydan okumak anlamına geldiği açıktır.” ifadelerini kullandı.

“KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Cinsiyet ayrımını kabul etmediklerinin altını çizen Sümbül “Çocukların eğitiminden ve kişisel gelişiminden endişe duyan hiç kimsenin, ileriki yaşlarda çocuklarda farklı kişilik sorunları ortaya çıkarma ihtimali taşıyan böylesine cinsiyetçi ve ayrımcı bir uygulamayı kabul etmesi mümkün değildir. Bu tür uygulamaların asıl hedefi karma eğitimdir ve çocukların gelişimi açısından son derece tehlikeli bir durumdur. Kız ve erkek çocuklarının ayrı sıralarda ve sınıflarda, hatta ayrı okullarda eğitim görmesi gerektiğini savunanlar, okulların çocukların sağlıklı gelişimi açısından aynı zamanda önemli sosyalleşme mekânları olduğu gerçeğini yok saymaktadır.” şeklinde konuştu.

Laik eğitimin önemli göstergelerinden birinin karma eğitim olduğunu vurgulayan Sümbül “Karma eğitimle öğretim, kız-erkek öğrencilerin aynı ortamda öğretim görmesiyle birlikte sağlıklı oluşabilmekte, kadın erkek eşitliğini yaşama geçirmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu şekilde daha dengeli kişilikler oluşmakta, farklı cinslerin birbirine ve farklılıklarına saygı göstermesi eğitim süreci içinde öğretilebilmektedir.” diye ifade edildi.

Öğrencilerin sosyalleşmesi gerektiğini ifade eden Sümbül “Erkek ve kız öğrencilerin karma eğitimine dinsel ve cinsiyetçi gerekçelerle karşı çıkmak ve tek cinse dayalı eğitimi savunmak, okulların sadece öğrenme değil, aynı zamanda çocuklar ve gençler için sosyalleşme mekânları olduğu gerçeğinin göz ardı edilmesi, öğrencilerin cinsiyetlerine göre ayrıştırılması birbirinden açıkça tecrit edilmesi anlamına gelmektedir.” diye belirtti.

“OKUL MÜDÜRÜ DERHAL GÖREVDEN ALINMALI”

Ayrımcı ve cinsiyetçi bir anlayışa sahip kişilerin okul yöneticisi olarak görev yapıyor olmasının çocukların geleceği açısından en büyük tehditlerden biri olduğunu vurgulayan Sümbül “Çocuklarımızın cinsiyetleri üzerinden yasal yetkilerini de aşarak suç işleyen bu okul müdürü derhal görevden alınmalı, böylesine çağ dışı zihniyete sahip birisinin idarecilik ya da öğretmenlik yapmasına kesinlikle izin verilmemelidir.”  şeklinde ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.