banner417
Öne Çıkanlar koc muz sera imece usulü RecepTayyipErdoğan NATO Müttefik mesaj mersinli genç yetenek

Bu haber kez okundu.

OKULLAŞMA ORANI AZALIYOR  “BELEDİYEDİLERİN KAPASİTELERİ ARTTIRILMALI”

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin önemli bir kısmı meslek eğitim merkezlerine dönüştürülmeye çalışıldığı, böylece dışarıda okuldan uzakta olan çocuk işçilerin ya da yetişkinlerin hem bir gün okula gelip diğer günlerde meslekte çalışarak diplomalarını almalı gibi bir proje başlatılmış olduğunu ifade eden Eğitim Sen Mersin Şubesi Başkanı Mahmut Sümbül “Bu proje sendikamız tarafından da öğrencilerin emeğinin sömürülmesi okullardaki okullaşma oranının düşürüleceğine dair kaygılar nedeniyle tepki gösterdiği bir projeydi. Binlerce kişiyi bu şekilde kayıt ettirildiler.” dedi.

“OKULLAŞMANIN ORANI AZALIYOR”

Öğrencileri okullarından uzaklaşmalarının sağlandığını kaydeden Sümbül “Bir süre sonra Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki öğrenciler de kayıtlarını okullardan alıp buralarda, yani daha önce dört gün okula gelip bir gün işe gidiyorken şimdi öğrenciler kayıtlarını aldılar. Böylece dört gün okula gelen öğrenci bir gün okula gelmeye başladı. Okullaşma oranını arttıracağım derken tam tersi öğrencileri okullardan uzaklaştırarak yetişkinleri değil, çalışanlara değil, öğrencileri okullardan uzaklaştırarak ucuz iş gücü sağladı.” dedi.

“FİRMALARA DEVLET PARA ÖDÜYOR”

 Kayıt yaptıran firmalara devletin belli bir miktar para ödediğini ifade eden Mahmut Sümbül “Birçok firma kendi ailesini, çevresini bu şekilde kaydederek devletten bu paraları almaya başladı. Biz bu konuda uyardık. Bakın bu yanlış bir sistem, eksik bir sistem.” diyerek bu yüzden iş kazalarının çok fazla olduğunu belirtti.

“ALTERNATİFİ OLARAK ÖĞRENCİLERİN UCUZ İŞ GÜCÜNDEN FAYDALANILIYOR”

Öğrencilerin sömürü unsuru olarak kullanıldığını belirten Başkan Sümbül “Bir piyasada ekmek için kullanılan temel malzemeler un, maya, enerji ve benzeri şeylerde çok yüksek zam oranları var. Bunlar ekmeğe, bize zam olarak soframıza geliyor. Hükümet bunu ortadan kaldırmak için elektrik fiyatlarını düşüreceğine ya da bu işletmelerin üretimi artırarak, diğer girdi fiyatlarını düşürerek ekmeğimizi daha ucuz almamızı sağlayacak önlemler almak yerine bunun alternatifi olarak öğrencilerin ucuz iş gücünden faydalanarak bu ekmeği elde etme gibi bir açıklama yapıyor. Burada öğrencinin emeğini sömürme gibi bir durum söz konusu.” şeklinde ifade eti.

ÖĞRENCİLERİN GÜVENCELERİ NE OLACAK?

Öğrencilerin çalışma koşullarının ne denli olacağına değinen Sümbül “Öyle bir durumda öğrenciler ne kadar çalışacak? Güvenceleri ne olacak? İş güvenliğinde hangi önlemler alınacak? Çünkü ekmeği siz meslek liselerinde ürettiğinizde aynı zamanda fırıncıları, bu konuda çalışan bütün herkesi mağdur etmiş olacaksınız. Tabii onların ekmeğini de küçültmüş olacaksınız. Onların olanaklarını geliştirip ekmeği daha ucuza mal etmelerini sağlamak yerine böyle bir kurnazlıkla yapılıyor. Bu zaten şu ana kadar geliştirilen ve benim başlangıçta dile getirdiğim projenin bir devamı. Bugün ekmekte böyle örnek veriliyor. Yarın hangi konuda sıkışılırsa benzer bir açıklama yapılacak. Buradaki temel amaç işverenlere, patronlara ucuz iş gücüyle işçi sağlamak ve böylece bu emek üzerinden üretimi arttırarak bir tekelleşme oluşturmak.” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYELERN KAPASİTELERİ ARTTIRILMALI”

Belediyelerin olanaklarının arttırılması gerektiğini kaydeden Başkan Sümbül “Daha ucuz elektrik verilmeli. Mesela Mersin'de ekmek fabrikası var. Belediyenin bu konuda yaptığı şey gerçekten çok değerli ve kapasitesi arttırılabilir. Askıda ucuz gıda, ucuz yemek sağlayarak sosyal belediyecilik görevi yerine getirilmeye çalışılıyor.” dedi.

“SEÇİMLERE YÖNELİK BİR HAMLE”

Bu işin belediyeleri üzerinden yapılmasını seçimlere yönelik bir hamle olduğunu söyleyen Başkan Sümbül “Bu bir göz boyama. İstanbul büyükşehir Belediyesi gibi Mersin Büyükşehir Belediyesi gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi gibi bu işi iyi yapan belediyelerin, yaptığını önemsizleştirmek ve Türkiye'nin her tarafında bunun yapıldığını göstermek için yapılan bir uygulama.” Olduğunu belirtti.

Sosyal ve hukuk devleti anlamında hükümetler sorumluluğunu yerine getirdiğinde belediyelerin kendi üzerine düşen işi yapacağını kaydeden Sümbül “Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevi, eğitim öğretim faaliyetleridir. Milli Eğitim ticaretin kuruluşu değildir. İnsanın geleceğine yatırım yapmalıdır. İnsanı ön plana çıkarmalıdır.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN YERİ OKULDUR”

Yoğun bir işsizliğin var olduğunu kaydeden Sümbül “Öğrencilerin yeri okuldur. Öğrencilerin yeri kitaplardır. Bir gün okula giderek değil, dört gün okula giderek ve gerçekten geleceğe dair kendini daha güçlü yetiştiren, geleceğini şekillendirmeye çalışan bir faaliyet içerisindeyken öğrencileri şimdiden sektörün ucuz iş gücü sömürü kaynağı haline getiriyorlar. Bunun yerine yerel yönetimlere daha fazla kaynak verilmeli.” şeklinde ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432