banner214
Öne Çıkanlar mersin belediye baskan Sinan Koç 2021 mhp

TESİSLER ÇÜRÜMESİN YURT YAPILSIN     

Haber: Gizem TOKKUZUN

Mersin Mezitli ilçesinde sahilde bulunan ve yıllardır atıl vaziyette resmen kaderine terk edilmiş olan İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri ve eski Devlet Hastanesi’nin ise, neden öğrenci yurduna dönüştürülmediği merak konusu oldu. Küçük yaşlardan bu yana hayal ettikleri üniversitelerde okumak için yıllarca çalışan ve hayallerini kuran öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarındaki kontenjan yetersizliği, fahiş ev fiyatları, apart ve özel yurt kiraları derken, büyük bir barınma sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Yaşanılan bu sorunlar karşısında öğrenciler ‘Hayaller evsiz kaldı’ siteminde bulunuyor.

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanamayan üniversite öğrencileri, konut kiralarındaki artış ve yurtların pahalılığı nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle yüz yüze geldi. 36 bin 993 metrekare büyüklükteki arsa ve üzerinde bulunan 4 blok bina, sosyal tesis, kültür merkezi, personel binası, idari bina, trafo ve hidrofor binasının bulunduğu tesisin neden yurt olmadığı halen atıl durumda bekletildiği Sivil Toplum Örgütleri tarafından tartışılıyor. Bu alanın rant kapısı değil, toplumsal olarak kamunun yararına tekrardan kazandırılması gerektiğini altını çizen öğrenciler ise, birilerine rant olmasın çağrısında bulundu.

EL BİRLİĞİYLE YURT YAPILMALI

Mezitli ilçesinde sahilde bulunan İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri ve eski Devlet Hastanesi’nin neden öğrenci yurduna dönüştürülmediği merak konusu oldu.  20 yıldan bu yana atıl durumda olan resmen kaderine terk edilerek çürümeye terk edilen tesisler valilik, yerel yönetimler, belediyeler, ve Sivil Toplum Kuruluşlarının el birliğiyle yeniden hayat bulması bekleniyor.

“HAYALLER EVSİZ KALDI”

Son zamanlarda konut kiralarındaki fahiş ücret artışları sıkça gündeme geliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanamayan üniversite öğrencileri, konut kiralarındaki artış ve yurtların pahalılığı nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle yüz yüze geldi. Tüm bu koşulları protesto eden öğrenciler ise atıl durumda olan lojman ve tesislerin neden yurtlara dönüştürülmediği sorusunu yetkililere yöneltiyor.

Küçük yaşlardan bu yana hayal ettikleri üniversitelerde okumak için yıllarca çalışan ve hayallerini gerçekleştiren gençler, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarındaki kontenjan yetersizliği, fahiş ev fiyatları, apart ve özel yurt kiraları derken büyük bir barınma sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Yaşanılan bu sorunlar karşısında öğrenciler ‘Hayaller evsiz kaldı’ siteminde bulundu.

ATIL DURUMDA OLAN TESİSLER YURDA DÖNÜŞTÜRLSÜN

Yaşadığı şehrin dışındaki bir üniversiteyi kazanan ve başvurduğu KYK yurtlarına yerleşemeyen binlerce öğrenci Covid-19 salgını sürecinde büyük oranda zamlanan özel yurt, apart veya ev kiraları nedeniyle zor günler geçiriyor. Normalleşmeyle birlikte üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasıyla yurt sıkıntısı çeken öğrenciler, 37 dönümlük İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Eğitim Birliği Başkanlığı Tesisleri’nin 20 yıldan beri anlamsız bir şekilde, yöneticilerin ve siyasilerin kişisel ihtiraslarına kurban ediliyor iddiasında bulundu. Yurt yapılması için çağrıda bulunan öğrenciler yerel yönetimlere, valiliğe ve STK’lara seslendi. Öğrenciler, Mersin Mezitli ilçesinde denize sıfır alanda bulunan ve yıllardır atıl vaziyette olan İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri’nin yerel yönetimler, Valilik ve STK’ların el birliğiyle yurda dönüştürülmesini istedi.

“ÂTIL DURUMDAKİ TESİSLER ÇAĞDAŞ YURTLARA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR”

Yaşanan yurt sorunuyla ilgili çözüm önerilerini de sıralayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Mersin’de alınacak bir dizi önlemle öğrencilerin barınma sorununun çözülebileceğini ifade etti. Başkan Tarhan şöyle konuştu. “Mezitli’de atıl durumda çürümeye terkedilmiş İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri küçük dokunuşlarla çağdaş bir yurt kompleksine dönüştürülebilir. Diğer taraftan hayırseverlere belediyemizce sağlanacak kolaylıklarla özellikle yurt yapımı desteğini amaçladık. Belediyemiz ile yurt yapılabilmesi için yer gösterme, kaynak sağlama gibi iş birlikleri yapılabilir. Öğrencilerimizi, 21. Yüzyılda böylesi basit hamlelerle çözülebilecek bir sorunla baş başa bırakarak bir ülkenin geleceğini tehlikeye atmamalıyız”

“KÖTÜ AMAÇLI İNSANLARIN İNSAFINA GENÇLER BIRAKILMAMALIDIR”

Mersin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Şube Başkanı Mahmut Sümbül pandemi koşulları ve yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle özellikle eğitim alanında büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Uzun bir aradan sonra eğitime başlayacak olan üniversitelilerin bu kez de yurt sorunu nedeniyle geleceklerini tehlikeye atmalarına izin vermeyeceklerini ifade eden Sümbül  “Devletin bir an önce yurt sorununu çözüp öğrencilerimizi tarikatların, cemaatlerin, özel yurtları ya da bu işi para tuzağına çeviren kötü amaçlı insanların insafına gençler bırakılmamalıdır. Bizler Mersin'deki yetkilileri bu konuda sorumluluğa davet ediyoruz.” dedi

“TEPKİLERİNİ DOĞRU ANLAYIP ÇÖZÜM ÜRETMEK GEREKİYOR”

Yetkililerin, yurt bulamadıklarından dolayı tepkilerini dile getiren öğrenci ve yakınlarının dertlerinin anlaşılması ve doğru bir çözümün üretilmesi gerektiğinin altını çizen Sümbül sözlerine şu şekilde devam etti: “Öğrencilere destek için gelenleri öğrenci değilmişte farklı amaçlarlar için geliyormuş gibi değerlendirildiğinde gerçekten olay bağlamından saptırılıyor. Öğrencileri ve öğrencilerden yana kaygısı olan insanların bu tepkilerini doğru anlayıp çözüm üretmek gerekiyor. Burada öğrencileri gözaltına almak ya da öğrencilere destek için gelen insanların zarar görmesini sağlamak yerine taleplerini doğru anlayıp bunun gereklerini yerine getirmek gerekiyor.”

Mersin Mezitli ilçesinde sahilde bulunan ve yıllardır atıl vaziyette olan İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri kaderine terk edilmiş ve çürümeye bırakılmış durumda. Atıl durumda bulunan bu tesisin öğrenci yurduna dönüşmesi için gerekenin yapılmaması, Mersin’deki öğrencilerin barınma sorunun her geçen gün artmasına zemin hazırlayan unsurlar arsında yerini alıyor.

Mersin Mezitli ilçesinde 36 bin 993 metrekare büyüklükteki denize sıfır arsa ve üzerinde bulunan 4 blok bina, sosyal tesis, kültür merkezi, personel binası, idari bina, trafo ve hidrofor binasının bulunduğu İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri kampından geriye hayalet binalar kaldı. 20 yıldır âtıl durumda olan İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri kampı için yetkililere seslenen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan bu alanın rant kapısı değil, toplumsal olarak kamunun yararına tekrardan kazandırılması gerektiğini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233