Öne Çıkanlar içel taksi genc asayiş mersin pazartesi imecehaber imecegazetesi tarım gıda tarım bakanı TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI

YAŞAMSAL RİSK ‘‘HEYET RAPORU’’ 

Mersin Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği, (METODER) Türk Tabipler Birliği Mersin Tabip Odası  ve  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası  (Eğitim Sen)  tarafından yapılan açıklamalarda Akdeniz Anemisi olarak bilinen Talasemi ve Orak Hücre Anemisi, Hemofili gibi  kronik hastalıklara sahip çocukların okula gidilmesi halinde hastalık kapmasına neden olabileceği görüşü hakim oldu. Akdeniz Anemisi Derneği Başkanı Dr. Ali Tamam veli ve öğrencilerin dikkatli olmalarını istedi.

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Mersin Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastaları Derneği (METODER) Başkanı Doktor Ali Tamam okulların 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında kronik hastalıklara sahip çocukların evde eğitim için heyet raporunun istenmesi  üzerine  çocukların poliklinik poliklinik gezdirilmesi  Covid19 riskine maruz bırakılması anlamına geldiğini savundu.

 “KAĞIT ÜZERİNDE İDEAL, UYGULAMADA YETERSİZ…”

Okul idareleri tarafından kronik hastalığı olan öğrencilerden heyet raporu istenmesine  tepki gösteren METODER Başkanı Dr. Tamam şöyle konuştu. Bu durumda kronik hastalıklara sahip bireylere yapılan kağıt üzerinde ideal, uygulamada yetersiz, engelli hakları yönünden de ciddi bir eksiklik yarattığını söyledi. Sağlık açısından da ciddi tehlike yarattığına dikkat çeken, Dr. Ali Tamam;  bu süreçte yerel yönetimlerin de okullara ve öğrencilere gerekli desteği vereceği konusunda beklenti içerisinde olduklarını ifade etti.

“ÇELİŞKİLİ UYGULAMA RİSK OLUŞTURUYOR”

METODER Başkanı Dr. Ali Tamam Bakanlık  tarafından yapılan açıklamalarda ‘‘ Akdeniz Anemisi olarak bilinen Talasemi ve Orak Hücre Anemisi, Hemofili gibi  kronik hastalıklara sahip hastaların e-Nabız Sisteminden alacakları belge ile okul müdürlüklerine başvurabilecek. Bu öğrencilerin eğitim faaliyetlerini sürdürmeleri yönünde il-ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince gerekli tedbirler alınacak’’  denildiğini belirten, Dr. Tamam, özellikle en ufak bir enfeksiyon hastalığının bile yaşamsal risk oluşturabileceğini, bundan dolayı Akdeniz Anemisi gibi kan hastalıklarına sahip olan çocukların evde eğitim almaları gerektiğini ve bu hususta heyet raporunun şart koşulmasının ise öğrencilerin Covid-19 kapmalarına neden olabileceğini ileri sürdü.

Hastanelere bağımlı ve her türlü enfeksiyon hastalığında yaşamsal risk taşıyan başta Talasemi ve Orak Hücre Anemisi, Hemofili hastaları gibi bağışıklığı düşük enfeksiyonlara açık hastalar için yeni bir ek rapor istemeksizin e-nabız ve hastane kayıtlarının esas alınmasını ve pandemi sürecinde çocukların riske edilmemesini talep eden METODER Başkanı Tamam okullarda alınan önlemlerin somut örneklerle bilgilendirilmelerini ifade etti.

“HASTANE TEHTİT OLUŞTURUR”

Kronik hastalığı olan öğrencilerin uzaktan eğitim görmeleri gerektiğini ve bunun için heyet raporunun şart koşulmaması gerektiğinin altını çizen Eğitim-Sen Şube Başkanı Mahmut Sümbül “Bu çeşit kronik hastalıkları olanların bağışıklık sistemleri çok düşük olan hastalar sağlık sisteminde mevcut olup tekrardan heyet raporu almamaları gerekiyor. Bu süreçte hastaneye gitmeleri sağlıkları açısından risk taşımaktadır. E-nabızdaki belgenin yeterli olması gerekmektedir.  Biz bu hafta Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşüp bu tip hastalıklara sahip olan öğrencilere dair tedirginliklerimizi ve çekincelerimizi ortaya koyacağız. Bunun bakanlık nezdinde etki yaratması içinde müdürlükten destek isteyeceğiz. Bu öğrencilerin bu süreçte hastaneye gidip heyet raporu almak için kendilerini tehlikeye atmamaları gerekiyor. E-nabız sisteminde bu hastalıkları olan öğrencilerin bilgileri mevcut gerekliyse oradan alınsın.” dedi.

“HEYET RAPORU YANLIŞ TUTUMDUR”

“Kronik hastalığı olan öğrencilerin hastaneye gitmemeleri gerekiyor E-nabız sisteminde bu öğrencilerin tüm bilgileri var.” Diyerek tepkilerini dile getiren Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen “ Ayrıca bu öğrenciler doğuştan hastalardır. Yeni değil; bunun için her seferinde hastaneye gidip heyet raporu alınamaz. Çünkü hastaneye gönderilmesi riskli ortama sürüklenmesi demektir. Bu heyet raporunun şart koşulması kesinlikle yanlış bir tutumdur. Okul idarelerinin ve Milli Eğitim Müdürünün bu konuyla alakalı önlem alması gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291