banner165

Her evde internet bağlantısı var mıdır?

Her çocuğun bilgisayara, tablete ya da akıllı telefona ulaşma imkânı var mıdır?

Canlı derslere katılım sağlayabilen öğrencilerin tüm öğrencilere oranı nedir?

Canlı ders süresince harcanan internet ücretli midir?

Liselerde uzaktan eğitim sürecinde derslere katılamayan öğrenciler ile derslere katılım sağlayabilen öğrenciler aynı sınavlarla mı değerlendirilecekler?

Uzaktan eğitim ile öğrenciler üniversite sınavına eşit şartlarda hazırlanabiliyor mu?

Özel okulların öğrencileri ile devlet okullarında okuyan öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi ve aldıkları uzaktan eğitimin niteliği eşit midir?

Kaçırılan online dersler nasıl telafi edilebilir?

Yüz yüze eğitim döneminde yaşanan eğitimde fırsat eşitsizlikleri uzaktan eğitim sürecinde daha da belirginleşmiş midir?

Cevabını aradığımız daha nice sorular…

Fırsat eşitliği ve eğitimde fırsat eşitliği kavramlarını çokça duymuşsunuzdur. Salgın hastalık öncesi dönemde üzerinde çok düşünmemiş ve ilginizi çekmemiş olabilir. Yaşadığımız süreç bizleri öyle bir noktaya getirdi ki bu kavramların önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Fırsat eşitliği, bireylerin hayata eş imkanlarla başlaması ve mevcut fırsatlardan herkesin eşit derecede faydalanması gerektiğini belirten bir kavramdır. Devletlerin her vatandaşına eşit hak ve imkanları sunduğu, herkesin eşit koşullarda yaşama başladığı bir sürecin, kişinin ilerleme gücü ve yetenekleri doğrultusunda farklılaşabilmesi esasına dayanır.

Eğitimde fırsat eşitliği, bireylerin kökenlerine veya cinsiyetlerine bakılmaksızın eğitim hizmetlerinden eşit ölçüde faydalanabilmesidir. Devletlerin her vatandaşı için eğitim imkanlarını ulaşılabilir hale getirmesi gerekmektedir.

Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilgili maddelerine göre devletler, ilköğretimi herkes için zorunlu ve parasız hale getirmekle sorumludurlar. Her çocuğun eğitime erişim hakkı vardır. Ayrıca, ortaöğretimin, mesleki eğitimi de içerecek şekilde, tüm öğrencilere açık olması, ihtiyaç halinde mali destek sunulması ve parasız kılınması da diğer önlemler arasındadır. Öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda yükseköğretime de devam etmesi gerektiği belirtilmektedir.

Covid 19 nedeniyle yaklaşık 1 senedir okullarından uzak olan öğrencilerimiz için eğitime erişim eşit ölçülerde sağlanabilmiş midir?

Aynı sözleşmede çocukların kişiliğinin, zihinsel ve bedensel yeteneklerinin mümkün olduğunca geliştirilmesi gerektiği de vurgulanır. Mevcut şartlarda çocukların eşit miktarda gelişim göstermesi mümkün müdür?

Salgın hastalık öncesi dönemde de her öğrencinin eğitimden eşit ölçüde faydalanabildiği konusunda tartışmalar yapılmaktaydı. Ülkemizin her köşesinde öğrencilerin eğitime erişim sağlayabilme şartları ve aldıkları eğitimlerin niteliği de eşit değildi. Fırsat eşitsizliğinin temel nedenlerine bakacak olursak: ekonomik nedenler, coğrafi nedenler, toplumsal nedenler, siyasal nedenler, bireysel ve ailesel nedenler olarak belirtilebilir.

Özellikle ailelerin sosyoekonomik düzeylerinde görülen farklılıklar nedeniyle yaşanılan eğitimde fırsat eşitsizlikleri, uzaktan eğitim sürecinde daha da belirginleşmiştir. Eşitsizliğin artmasındaki en büyük neden, uzaktan eğitim sürecinden faydalanabilmek için adeta şart koşulan tablet, bilgisayar, akıllı telefon gibi araçlara ve internet bağlantısına her ailenin sahip olamamasıdır. Yapılan araştırmalarda uzaktan eğitim kapsamında bulunan 18 milyon öğrencinin 10 milyondan fazlasının uzaktan eğitime erişemediği tespit edilmiştir. Erişim sağlayan öğrencilerin çoğunun akıllı telefonlardan katılım yaptığı belirlenmiştir. Ancak akıllı telefonlardan yapılan katılımının verimliliğinin düşük olduğu ve öğrencilerin ders esnasında gelen aramalar nedeniyle dersten kopmalar yaşadığı ayrıca ekrana yansıtılan görüntüleri de göremediği vurgulamıştır. Aile içerisinde birden fazla öğrenci olması durumunda evde bulunan akıllı telefondan ise ancak bir kardeşin faydalanabildiği diğerlerinin faydalanamadığı gözlenmiştir. Dar gelirli ailelerin evlerinde öğrencilere ait farklı bir odanın olmaması uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin dikkatlerini toplamakta zorlanmasına neden olmuştur

Diğer bir konu ise sınav odaklı eğitim sistemimizde sınavlara hazırlanan öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde yeterli desteği alamadan sınavlara girecek olmalarıdır. Özel okulların ve özel kursların alt yapılarını geliştirerek eğitim faaliyetlerini uzaktan ya da yüz yüze, aralıksız sürdürdüğü bu dönemde öğrenciler arasındaki eşitsizlik daha da artmıştır. Bu açıdan değerlendirildiğinde varlıklı ailelerin çocuklarının eğitim fırsatlarından daha çok yararlandığı görülmektedir.

Çocuklarımızın eşit şartlarda hayata başlamaları ve yetenekleri doğrultusunda gelişim göstermeleri ülkemiz için büyük kazanç sağlayacaktır. Düşük eğitimli olan ve düşük ücretle geçinen bir ailenin çocuğunun eğitimde fırsat eşitliği sayesinde üst düzey eğitim alabilmesinin imkanlarını sağlamak devletlerin görevidir. Yapılan bir araştırmada, ebeveynleri ilkokul seviyesinde eğitim almış çocuklardan sadece %3’ü üniversite mezunu olabilirken, ebeveynleri üniversite mezunu olan çocuklarda bu oran %72 seviyesinde görülmüştür. Çocuklarımıza kendi geleceklerini belirleme imkânı sunabilmek için eğitimde fırsat eşitliğinin azami ölçüde sağlanabilmesi gereklidir.

Eğitimde fırsat eşitliğinin geliştirilerek sosyal adaletin sağlanabilmesi için, eğitime yapılacak yatırımlara öncelik verilmesi, okulların öğretim koşullarının iyileştirilmesi ayrıca devlet okulları ile ve özel okullar arasında gözlenen farklılıkların giderilmesi gerekmektedir. Uzaktan eğitim sürecinde ise her öğrencinin çevrimiçi eğitime erişim sağlayabileceği donanımların devlet tarafından temini sağlanmalıdır. İyi yetiştirilmiş bireylerin ülkemizin geleceğinde önemli roller üstleneceğini bilerek yatırımların çocuklarımızın eğitimine yapılması gerektiğini vurgulamak isterim.

                                                                                                                            

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şule ERBAKAN 2 ay önce

Yaşadıklarımızı ve hissettiklerimizi ne de güzel dile getirmişsiniz Barış Bey, kaleminize, yüreğinize sağlık..Belirttiğiniz uzaktan eğitim erişim imkânı olmayan öğrenci sayısı (18 milyonda 10 milyon küsür ) bile o kadar birebir doğru ki, òrneğin benim sınıf mevcudum 39, canlı derse katılım 12 ile 18 öğrenci arası..Ortalama 15 desek 24 kişi kayıp

Avatar
Barış EROĞLU 2 ay önce

Teşekkür ederim Öğretmenim.
Çeşitli kaynaklardan alınan verilere göre katılımın %15-20 arasında olduğu belirtiliyor.

banner198

banner209

banner211