banner165
Öne Çıkanlar ŞEYHÜLİSLAM OLMAK İSTİYOR! KALP SAĞLIĞI HAFTASI Başkan Tuna ERDOĞAN Arpaçsakar

Bu haber kez okundu.

AKİB İHRACATINDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR

AKİB rakamlarını değerlendiren Arslan, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2017 yılı Ağustos ayı rakamlarının 837 milyon dolardan 910 milyon dolara yükseldiği, geçen sene Ağustos ayına oranla % 9 oranında bir artış olduğu görülmektedir. 2016 ve 2017’nin ilk 8 ayını değerlendirdiğimizde ise; 2017 yılı ilk 8 ayında 6 milyar 422 milyon dolar olan ihracatımızın 2017 yılı ilk 8 ayında 7 milyar 792 milyon dolara yükseldiği ve % 21 oranında arttığı gözlenebilir” dedi.

“TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ % 7,3”

AKİB’in 2017 yılı Ağustos ayında,  7 milyar 792 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 5. büyük genel sekreterlik konumunda olduğunu kaydeden Arslan, Türkiye ihracatının % 7,3’lük kısmının AKİB kanalıyla yapıldığına dikkat çekti.

Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Arslan, 2017 yılının Ağustos ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Adana’nın 10., Kayseri’nin 12., Hatay’ın 13., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 30. sırada olduğunu belirtti.

Arslan, AKİB’in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2017 yılının Ağustos ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Devletler, Mısır ve Suriye olduğunu açıkladı.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller: 2017 yılı Ağustos ayı su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye ihracatı, 2017 yılı Ağustos ayına  kıyasla, % 21 oranında artarak 211 milyon 297 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu yükselişte Katar’a yapılan yoğun sevkiyatlar ile Irak’a kanatlı ürünleri ihracatındaki artış etkili oldu.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Ağustos ayında 33 milyon dolar su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı gerçekleştirdi. 2016 yılı Ağustos ayına kıyasla sektör ihracatında  % 28 oranında bir artış yaşandı. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Ağustos ayı değer bazında ihracatında kümes hayvanları etleri % 26’lık pay ile ilk sırada, % 25 ile süt tozu ikinci, % 18 ile yumurtalar ise üçüncü sırada yer aldı.

Akdeniz Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Ağustos ayı ihracatı değer bazında ülkelere göre Irak’ın  % 48’lik pay ile ilk sırada, Cezayir’in % 8 ile ikinci, Suriye’nin ise % 7,5 ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Ağustos ayı değer bazında ihracatı il bazında incelendiğinde; Mersin % 41 ile ilk sırada, Adana % 28 ile ikinci sırada Konya ise  % 10 ile üçüncü sırada yer aldı. Demir ve Demir Dışı Metaller: Türkiye Demir ve Demir dışı Metaller – Çelik sektörü 2017 yılı Ağustos ayı ihracatı, % 4,76 oranında artışla 1 milyar 397 milyon dolardan 1 milyar 464 milyon dolara yükseldi ve Ağustos ayı Türkiye toplam ihracatından  % 11,7’lik pay aldı. Akdeniz ihracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin, demir ve demir dışı metaller – çelik sektörü ihracatı ise 2017 yılı Ağustos ayında, % 18,4 oranında artış kaydederek 96,2 milyon dolardan 113,9 milyon dolara ulaştı. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Ağustos 2017 döneminde yaşanan artış, özellikle Lübnan’a gerçekleştirilen ihracatın % 312, Yunanistan’a gerçekleştirilen ihracatın % 271 ve Bulgaristan’a gerçekleştirilen ihracatın % 215 oranında artmasından kaynaklandı. Ürün gruplarında ise demir çelik yassı kaplamada 8,8 milyon dolarlık, demir çelik boruda ise 8,1 milyon dolarlık ihracat artışı dikkat çekti. Böylece demir ve demir dışı metaller – çelik sektörünün Türkiye’deki toplam sektör ihracatındaki payı % 7,7 oldu.

DIŞ METALLERDE ARTIŞ

Sektörün Ocak - Ağustos dönemi ihracat rakamlarında Türkiye genelinde % 20 oranında bir artış yaşandığı ve ihracatın 11 milyar 858 milyon dolar olduğu görüldü. Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin demir ve demir dışı metaller - çelik sektörü Ocak – Ağustos dönemi ihracatında ise % 69,7 oranında bir artış oldu ve 1 miyar 237 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri: Türkiye ihracatının üzerinde artış rakamlarına ulaşan Kimya sektörü, Ağustos ayında da ihracata en çok katkı sağlayan üçüncü sektör konumunu sürdürdü.

SEKTÖREL BAZDA RAKAMLAR 

Ağustos ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 21 oranında artış ile 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Ağustos ayı sektörel bazda ihracatta kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 296 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı Ağustos ayında bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla % 12 arttı ve Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatındaki payı % 20 oldu. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu her dönem olduğu gibi Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar Ve Ürünler olurken, bu ürün grubunu Plastikler Ve Mamulleri ile Anorganik Kimyasallar izledi. Yine bu dönemde Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Malta Mısır ve Cebeli Tarık oldu. KKTC, Irak, İspanya, Almanya ve Yunanistan ise ilk 10'daki diğer ülkeler olarak sıralandı.

MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Birliği de Ağustos ayında % 1 ve Ocak-Ağustos döneminde % 8 artış yakalayarak, ilk 8 aylık ihracatını 387 milyon 651 bin dolara taşıdı. Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, Ağustos ayında % 6,3 ve Ocak-Ağustos döneminde % 6,1 oranında artış göstererek 2 milyar 876 milyon 393 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Birliği’nden Ağustos ayında ve ilk 8 ayda en fazla ihracat Irak’a gerçekleştirilirken, ilk 10 ülke içerisinde ihracatımızı en çok artırdığımız ülke ise Ağustos ayında Almanya, ilk 8 ayda ise ABD, Suudi Arabistan ve Almanya oldu.

HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON

Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2017 yılı Ağustos ayı ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine oranla % 4,59 oranında bir artış ile 1,60 milyar dolardan 1,67 milyar dolara ulaştı ve Ağustos ayı Türkiye toplam ihracatından  % 13,5’lik bir pay aldı. Akdeniz ihracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ise 2017 yılı Ağustos ayında 2016 yılı aynı dönemine oranla, % 0,02 oranında bir artış ile 33,34 milyon dolardan 33,35 milyon dolara yükseldi. Bu dönemdeki ihracata ülke bazında bakıldığında, en büyük artışın 5,3 milyon dolar ile İspanya’ya gerçekleştirilen ihracatta yaşandığı görüldü.

İhracat rakamlarına il bazında bakıldığında ise üyelerimizden en çok ihracat artışının 3,3 milyon dolar ile Adana’da bulunan firmalarımız tarafından gerçekleştirildiği dikkat çekerken, Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Ağustos ayında Türkiye’deki toplam sektör ihracatındaki payı % 2 oldu. Sektörün Ocak - Ağustos dönemi ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye genelinde % 1,78 oranında bir düşüş yaşandığı ve ihracatın 11,3 milyar dolar olduğu görüldü. Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin hazır giyim ve konfeksiyon sektörü Ocak – Ağustos dönemi ihracatında ise % 25 oranında bir düşüş oldu ve ihracat 247 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

TEKSTİL VE HAMMADDELERİ

 2017 yılı Ağustos ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına istinaden Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatı 2016 yılının aynı dönemine göre % 1,9 artış gösterdi ve 5,2 Milyar dolar seviyesine ulaştı. Sektörün Ağustos ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı % 5 oldu. Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği olarak 2017 yılı Ağustos ayında 70 Milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirilirken, geçtiğimiz yıl aynı dönemine göre beklenenden % 2 daha az artış kaydedildi. 2017 yılı Ocak-Ağustos döneminde de 583 Milyon dolar ihracat rakamına ulaşıldı. Dokuma kumaş ihracatını sırasıyla örme kumaş ve pamuk ipliği izledi. Ağustos ayında en büyük üç pazar İtalya, Bulgaristan ve İspanya olarak kayda geçti.

HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ

 2017 yılı Ağustos dönemi sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı 542 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payı ise % 4,3 oldu. Bir önceki eş dönemle kıyaslandığında sektördeki yıllık ihracat artışı % 0,4 civarında gerçekleşti. Ülkelere göre incelendiğinde, Ağustos döneminde Irak 138 milyon dolarlık ihracat değeri ve % 25’lik pay değeri ile ilk sırada yer aldı. Bunu % 8 ve % 5’lik pay değerleri ile Suriye ve Birleşik Devletler takip etti. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Ağustos döneminde sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; % 5 oranında azalarak 89 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. Ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payı % 16 olarak gerçekleşti. Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Ağustos ayı değer bazındaki ihracatı ürün gruplarına göre incelendiğinde, 89 milyon  dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünleri 28,9 milyon dolarlık değeri ve % 32’lik payı ile ilk sırada yer aldı. Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracat, 12 milyon dolar ile “tatlı bisküvi ve gofretler”e ait. 

Ülkelere göre incelendiğinde ise, 2017 yılı Ağustos ayında Suriye, % 21’lik payı ye 18 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından 17 milyon dolarlık ihracat değeri ile Irak geldi. 

YAŞ MEYVE SEBZE

Türkiye geneli Yaş meyve ve sebze ihracatı, Ağustos ayında ise bir önceki yılın aynı ayına kıyasla miktarda % 8, değerde % 20 oranında artış göstererek 101,2 milyon dolar olarak gerçekleşti. Alt ürün grupları bazında incelendiğinde Türkiye geneli taze meyve ihracatında miktarda % 35, değerde % 42 oranında artış yaşanmış olup 80,9 milyon dolar olarak; taze sebze ihracatında miktarda % 21, değerde ise % 18 oranında düşüş yaşanmış olup 17,5 milyon dolar olarak; narenciye ihracatında ise miktarda % 31 ve değerde % 56 oranında düşüş yaşanmış olup 2,2 milyon dolar olarak gerçekleşti. Narenciyenin yaklaşık % 70’inin üretildiği Çukurova bölgesinde geçtiğimiz aylarda yaşanan aşırı sıcak ve poyrazların olumsuz sonuçları narenciye ihracatına da yansıdı. Türkiye genelinde en çok ihraç edilen ürünler sırası ile üzüm, incir, şeftali, domates ve armut iken, en çok ihracat yaptığımız ülkeler, Rusya, Almanya, Suudi Arabistan, Irak ve Ukrayna oldu.

Türkiye geneli Yaş meyve ve sebze ihracatı, Ocak-Ağustos 2017 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda % 16, değerde % 11 oranında artış göstererek 1,17 milyar dolar olarak gerçekleşti. Alt ürün grupları bazında incelendiğinde Türkiye geneli narenciye ihracatında miktarda % 4 artış, değerde % 6 düşüş yaşanmış olup 299,9 milyon dolar olarak; taze sebze ihracatında miktarda % 25, değerde ise % 23 oranında artış yaşanmış olup 395 milyon dolar olarak; taze meyve ihracatında ise miktarda % 18, değerde % 16 oranında artış yaşanmış olup 460,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Ağustos 2017 döneminde Türkiye genelinde en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla domates, kiraz-vişne, limon, biber, mandalina, portakal olurken, en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, Irak, Romanya, Beyaz Rusya ve Suudi Arabistan oldu. Yılın ilk sekiz aylık döneminde Birliğimiz kanalı ile yapılan yaş meyve sebze ihracatı 481,4 milyon dolar ile tüm ihracatçı birlikleri arasında % 41’lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik odu./HABER MERKEZİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188