banner417
Öne Çıkanlar nazım imar ihrac narenciye agac bahce asayiş yangın imecehaber imecegazetesi carsamba 35 yıllık mağduriyet sürüyor! taciz

Bu haber kez okundu.

ELEKTRİKTE KDV İNDİRİMİ  YÜZDE 18’DEN, YÜZDE 8 DÜŞÜRÜLDÜ  ATAR: ENERJİDE KAMUSAL YÖNETİME GEÇİLMELİ

HABER: FIRAT TATLI

Yeni düzenleme ile ilgili gazetemize konuşan TMMOB Mersin İl Kordinasyon Kurulu Sekreteri ve Elektrik Mühendisi Seyfettin Atar; “1 Mart tarih itibariyle yeni bir tarifeye geçiliyor. 1 Mart'tan itibaren meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV'si yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülüyor. Ama bizim talebimiz bunun hala yüksek olduğudur. KDV'nin tamamen kaldırılması, hatta tamamen kaldırılamayacaksa gıdada uygulanan yüzde 1 kademeyi biz talep etmiştik. Yapılan bu düzenlemenin bir çözüm olmadığı görülecektir.” ifadelerini kullandı.

“ELEKTRİK SIKINTISI DEVAM EDECEK”

Sürekli olarak elektirikte değişen tarife ve kademelere değinen Atar; “ Şimdi diğer taraftan meskenlerdeki düşük tarife sınırı günlük biliyorsunuz ilk başta bir Ocak itibariyle 5, Şubat'ta 7 aldılar, şimdi de günlük 8 kilovat olarak düzenlediler. Aylık olarak şuanda bu 240’a yükseltilmiş durumda. Ticarethanelere baktığımızda günlük 30 kilovat kademe uygulandı. Aylık olarak 30 ile çarptığınızda 900 kilovat sınırı koydular. Bir de burada ek olarak aylık 900 kilovat altında olanlara yüzde 125’lik bir zam oranlarında bunlara yüzde 25 indirim yaptılar. Yani bu şu oluyor sene itibariyle olan zam yüzde 100 düşürüldü demek. Bu düzenlemeyle beraber elektrik krizinin düzeleceğini düşünüyorlar ama maalesef insanların elektrik sıkıntısı devam edecek.” açıklamasını yaptı.

Dört kişilik bir ailenin asgari geliri ve enerji tüketimine dikkat çeken Atar; “ Fiyatlar mevcut asgari ücrete baktığınızdaki normal dört kişilik bir ailede gelirin dörtte biri sadece elektrik faturasına ödeniyor. Bu nominal yaşam süreci içerisinde mümkün değil. Biz yine de söylüyoruz. Bu zamların tamamen geri çekilmesi, KDV'nin kesinlikle yüzde sıfıra ya da gıda da olduğu gibi yüzde 1’e gelmesi gerekiyor.” dedi.

“ZAMLARIN TAMAMI GERİ ÇEKİLMELİ”

Genel olarak yapılacak bir düzenlemede yapılan zamların geri çekilmesi gerektiğini söyleyen Atar; “ Sene itibariyle yapılan zamların tamamının geri çekilmesini talep ediyoruz. Bakın burada ticarethanelerde gelen faturalara bir kademe uygulaması geldi. Ama şu unutuluyor ticarethanelerin kademe uygulaması yaptığı işe göre değişir. Mesela ufak bir ticarethane vardır. Yaptığın işte elektrik tüketimi çok fazladır. Atıyorum bir kasabı düşünün. Her tarafı dolaptır. Ama küçük elektrik tüketimi az olan bir işletmede bazıları bu faturalarla baş edecek bazıları edemeyecek. Yani alınan bu kararlar çözüm değil sorunun devam ettiğinin göstergesidir. İnsanların, toplumun bu durumla ilgili tabii ki talepleri devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

“KADEME UYGULAMASI YENİ BİR UYGULAMA DEĞİL”

Kademe uygulamasının verimlilik açısından düşünüldüğünde enerjiyi israf etmeme kapsamında ya da en iyi enerji kaynağı enerjiyi verimli kullanmaktır diyen Atar; “ Kademe uygulaması yeni gelmiş bir uygulama yada süreç değil. Kademe uygulaması 2002-2003 yıllarında TEDAŞ’ın özeleştirilmeden önce uygulanan bir kuraldı. O zamanlar vardı mesela 2003 yılında da vardı. O zamanlar bir kişinin,2002 yıllında kişi başına düşen net tüketim bin 479 kilovattır. 2003 yılında kişi başına düşen net tüketim bin 581 kilovattır.  O tarihlerde bir konutta ortalama aylık enerji tüketimi baz olarak bu hesaplama kişi başı tüketimine göre 150 kilovat saat bulmuşlar aylık. Ama şu anda teknolojinin gelişimiyle ve teknolojiyi bizim kullanmamızla beraber 2020 yılında kişi başına düşen net tüketim 3 bin 142 kilovat olarak hesaplanıyor.” ifadelerine yer verdi.

“ENERJİ TÜKETİMİ BİR İHTİYAÇTIR BİR ZORUNLULUKTUR”

Atar şöyle devam etti; “ Yani bu ne demek oluyor şu anda 1 Mart itibariyle 240 kilovat yükseltilen aylık tüketim aslında nominal ve şu anda kullanılan enerji tüketimine göre 300 kilovat olması da zorunda. İnsanların yaşam, süreçleri içerisindeki enerji tüketimi bir ihtiyaçtır bir zorunluluktur. Bu kapsamda yine orada yanlış bir uygulama var. Ama ben şaşırmaktayım Ocak, Şubat, Mart diyerek deneme yanılma metotlarıyla değil, bunun analizi, bilimsel verilere dayalı, geçmişte yapılan uygulamalar ve güncel tüketim oranlarının baz alınarak yapılması gereken hesaplamalarla bunları tespit edilmesi gerekiyor. Bu hesaplamalar da yapıldığında zaten bu kotanın 300 kilovat saat olması gerekiyor. Ama maalesef 1 Mart'tan itibaren yine altında 240 kilovat kaldı.” dedi.

“DIŞA BAĞIMLIYIZ”

Ama temel sorunun elektriğin özel sektör özelleştirme kapsamında bu sonuçların yaşandığını fiyatların yükseldiğini ifade eden Atar; “ Özelleştirmeler sonucunda çıkan bu tür sorun olumsuz sonuçları elektrik fiyatlarının yükselmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bizim enerji tüketimimizde, enerji üretimimizde, dışa bağımlılığımız hatta yüzde 50 dışa bağımlılığımız ve bunun döviz üzerinden dışa bağımlı olmamız ve dövizin küresel dünya ekonomisinde müthiş yükselmesi bizim enerji maliyetlerimizi artıran en önemli etkenlerdir.” açıklamasını yaptı.

 “ÖZELLEŞTİRMELER BİTİRİLMELİ”

Temelde enerjinin dolar kuru üzerinden olmasından kaynaklı maliyetin artığını ve bunun nasıl çözüme kavuşacağına dikkat çeken  Atar; “ Biz ivedilikle tekrardan enerji alanında kamusal yönetime geçilmeli, dışa bağımlılıklarımız azaltılmalı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneşimiz, suyumuz, rüzgarımız var. Bu potansiyeller öncelikle ön plana çıkartılmalı. Bakınız şu anda özelleştirme kapsamında neden doğal gaz çevrim santralleri kullanılıyor.  Maliyeti düşük olan bir tesis doğal gaz çevirim santralleri. O yüzden insanlar genelde doğal gaz çevirim tarzları, yatırımcı genelde doğal gaz çevrim santrallerine yöneldiler. Bundan dolayı bunların ivedilikle kamusallaştırılması BEDAŞ döneminde olduğu gibi enerji politikaları kamusal olmalı ve özelleştirmeler tamamen bitirilmeli.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432