banner417
Öne Çıkanlar mersin kırmızı alarm koronavirüs covid covid19 pandemi kısıtlama twitter instagram facebook mersin Sinan Koç belediye baskan mezitli

Bu haber kez okundu.

GÜNEŞ ENERJİSİ 1.3 MİLYAR TON PETROLE EŞDEĞER

Haber: Mikail PELİT

Türkiye’nin yılda ortalama 1311 kWh/m2 ışın aldığını dile getiren Yücesoy, “Ülkemizde, güneş enerjisinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasını sağlayacak uygulamaları tanıtmak, yerli ve yeni teknolojilerin ülkemizde üretimini ve kullanılmasını sağlamak olmuştur.” dedi

“1 YILDA 1.100 KWH DEĞERİNDE GÜNEŞ ENERJİSİ ELDE EDİLEBİLİR”

Türkiye yılın 114 günü güneş enerjisi üretme yetisine sahip bir ülke olduğunu belirten Yücesoy, Bu yüzden güneş enerjisi üzerine yoğunlaşan yatırımlar arttırılmalıdır. Yatırımların artması ile birlikte 1 yılda ortalama 1.100 kWh değerinde güneş enerjisi elde edilebilir. Ülkemizde birincil enerji arzı içinde fosil kaynakların payı yüzde 83,5, yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 16,5; ithal kaynakların payı yüzde 69, yerli kaynakların payı ise yüzde 31’dir. 2002-2019 döneminde birincil enerji talebi yüzde 87,3, enerji girdileri ithalatı yüzde 102,4 oranında artarken, yerli enerji arzı yüzde 83,6 artışla talep ve ithalattaki artışın gerisinde kalmıştır.” şeklinde konuştu.

“50 KAT FAZLA ENERJİ SAĞLAYABİLİR”

Güneş enerjisinin dünyanın ihtiyacından 50 kat fazla enerji sağlayabileceğini dile getiren Yücesoy, “2020 yılındaki verilere göre ülkemizde elektrik üretimimizin enerji çeşidine göre dağılımı yüzde 31,8’ü hidrolik enerji, yüzde 27,2’si doğalgaz, yüzde 20,3’ü kömür ve linyit, yüzde 8,9’i rüzgâr, yüzde 6,8’si güneş, yüzde 1,7’sı jeotermal ve yüzde 3,3’si ise diğer kaynaklar şeklindedir. Güneş enerji üretim sistemlerinin maliyetleri düşerken teknik potansiyelleri artan güneş enerjisi, dünyanın ihtiyacından 50 kat fazla enerji sağlayabilir ve küresel enerji ihtiyacı fosil yakıtlara ihtiyaç duyulmadan tamamen yenilenebilir enerjiyle karşılanabilir.” ifadelerini kullandı.

“SÜREKSİZ VE İTHAL ENERJİ KAYNAKLARI”

Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlılığının giderek arttığını kaydeden Yücesoy, “Yıllardır izlenen ulusal ve kamusal çıkarları gözetmeyen, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını yeterince değerlendirmeyen, dışa bağımlı enerji politikalarının olumsuz sonuçlarıyla karşı karşıyadır. Enerji sektörü günlük ve kısa vadeli politikalarla dışa bağımlı kılınmakta; pahalı, süreksiz ve ithal enerji kaynakları kullanılmaktadır. Enerjide dışa bağımlılığımızın azaltılması, yurt dışına kaynak aktaran nükleer santrallerle değil, yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı da amaçlayan, çeşitlendirilmiş ancak bütünlüklü, uzun, verimli ve kalıcı ulusal enerji politikalarının yürürlüğe sokulması ve devam ettirilmesi ile mümkündür.” diye konuştu.

“ODAMIZIN SORUMLULUKLARI ARASINDADIR”

Yücesoy son olarak TMMOB Makina Mühendisleri Odası, ülke kaynaklarının ve teknolojinin, halkın ve ülkenin çıkarları doğrultusunda kullanımını savunduğunu dile getirerek, “Mesleğimizle ilgili alanlarda meydana gelen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin, yeni uygulamaların tanıtılmasının yanı sıra, altyapıdaki ve yasalardaki sorunlarıyla birlikte ele alınması odamızın sorumlulukları arasındadır.” Dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432