Öne Çıkanlar imecehaber imecegazetesi CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber tarsus mersin carsamba özelhaber SOMA

Bu haber kez okundu.

HER 100 İLACIN 15’İ YOK  “REVİZYON YAPILMASI GEREKİYOR”

Eczacılar ilaç sıkıntısıyla baş başa kalıyor. Piyasada her 100 ilacın 15’i yok. Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik şartlardan dolayı artık yerli ilaç, ithal ilaç fark etmeksizin ürün bulanamıyor. Ambalaj maliyetleri, şişe maliyetleri, kağıt maliyetlerinin artmasından kaynaklı firmalar tedarik edemiyor. Her şeye zam yapıldığını ifade eden Eczacılar Odası Başkanı Özgün Sağır, tansiyon ilacı, şeker ilacı ve parkinson ilacının hiç bulanamadığını söyleyerek çocuk ilaçlarının da olmadığını ifade etti.

HABER: ELİF KURTTAŞ

Her geçen gün enflasyonun artması ilaç piyasasını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Vatandaşların mağduriyeti yaşanırken eczacıların ise kar oranı düşerek kurdan etkileniyor.

2021’in eylül ayından itibaren ciddi bir şekilde ilaç yokluğunun yaşandığını belirten Başkan Sağır “Bundaki en büyük etkenlerden biri de ilacın belirlendiği Euro kuruydu. Tabii ilaç fiyat kararnamesi gereği bu Euro kuru Şubat 2022’de güncellendi. Fakat bizim Euro fiyat kararnamesi şunu söylüyor. Diyor ki bir önceki yılın Euro ortalamasının yüzde 60’ı temel alınır diyor.” dedi.

Bu yıl için belirlenen ilaçtaki Euro kurunun 6.29 olduğunu ve şu anda 16-15 seviyelerinde gidip geldiğini söyleyen Özgür Sağır “Bu da sizin girdi maliyetlerinizin iki buçuk kat daha fazla olması demek. Girdi maliyetleriniz iki buçuk kat fazlayken hazır ürünü piyasaya sunduğunuzda maliyetinizin iki buçuk katı oranında daha az fiyatla sunuyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

“GÜNLÜK EN AZ BİN TANE PİYASAYA ARZ ETMENİZ GEREKİYOR”

Sürdürülebilir bir durum olmadığının altını çizen Sağır “Bizim özellikle Şubat’tan önceki süreçte yüzde 45’e varan bir ilaç yokluğumuz vardı. Şu an ilacın yokluğu yüzde 15 yani 100 ilacın 15’i yok.  Kullanmanız ya piyasada arz talep dengesine göre baktığınızda bir üründen günlük en az bin tane piyasaya arz etmeniz gerekiyor. Çünkü böyle bir hasta popülasyonu var. Ama bugün hala şunu yaşıyoruz. Bin tane yerine 10 ile 20  tane arz ediliyor. Biz bunları da yok sayıyoruz. O yüzden yüzde 15 rakamını bu bahsettiğim ilaçlarla kattığımız durumda bu yüzde 30-35 bantlarına çıkıyor.” diye belirtti.

GERİYE KALAN 990 HASTA NE OLACAK?

Piyasa da ilaç yokluğu olduğunu söyleyen Sağır “Şöyle düşünmek gerek yani tamam ilaç sahada var deniyor doğru 10 tane var. İyi de 10 tane hastanın işini görürken geriye kalan 990 hastanın işini ben göremiyorsam ya da 990 kişiyi ilacıyla buluşturamıyorsam bu yokluktur. O yüzden az önce bahsettim gibi piyasada yüzde 15 kısım yoktur.” diye söyledi.

Her yıl ilaç yokluğunun yaşandığını söyleyen Sağır “Geçmiş dönemlerde biz bunu yaşadığımızda özellikle ithal ilaçlarda ya da tamamıyla dışa bağlı olan ilaçlar da çok fazla yaşanırdı. Ama 2021 ilaç krizi için konuşuyorum bu kriz hepsinden farklıydı. Çünkü ülkenin içerisindeki ekonomik şartlardan dolayı artık yerli ilaç, ithal ilaç fark etmeksizin ürün bulamıyoruz. En basiti şöyle, biz o dönemde ağırlıklı olarak çocuk ilaçlarını bulamıyoruz demiştik. Çünkü ambalaj maliyetleri, şişe maliyetleri, kağıt maliyetleri o kadar çok artmıştı ki firmalar bunu tedarik edemiyorlar ve bugün öğrendiğim kadarıyla Paşabahçe şişeleri yine yaklaşık yüzde 100 oranında bir zam yapacakmış. Bu şu anlama gelecek. O üreticinin yine bu şişeyi pahalı almasından kaynaklı sahaya bu ürünün arzıyla ilgili sorun yaşayacağız anlamına gelecek.” diyerek açıkladı.

“BİR ORANLAMA YAPACAKSAK SON EURO KURU ÜZERİNDEN BİR GÜNCELLEME YAPSALARDI”

İlaç kurunun bu yıl 6.29 olarak belirlendiğini vurgulayan Özgün Sağır “6.29 belirlenen bu Euro’nun 2021 yılında kapanışı 15-16 aralığındaydı. Euro 15.36 ile yılı kapattı. Yani bari bir oranlama yapacaksak son Euro kuru üzerinden bir güncelleme yapsalardı. Eğer 15.36’dan bir güncelleme olsaydı bu Euro kuru şu an 9 civarında olacaktı. Ama az önce dediğimiz gibi 6.29 gibi bir seviyede kaldı ve bu ilaçların bulunabilirliğiyle ilgili sıkıntı hala ciddi bir şekilde yaşanıyor.” şeklinde ifade etti.

Çokça kullanılan ve ucuz olduğu bilinen kalp ilaçlarının olmadığını ifade eden Sağır “Tansiyon ilaçları, kalp ilaçları yok. Şu an mesela birkaç tane bu konuda söylediğim ürün hiç yok. B vitamini ampulü yok. Piyasada bunun yanında ithal, kanser, diyabet hastası ilaçlarda sıkıntı.” ifade etti.

“İLAÇ YA VAR YA DA YOK”

Artık şans eseri bir ürünün ya var ya da yok seviyesinde olduğunu söyleyen Başkan Sağır “Yani biz yok olarak saydığımız şey zaten tümden yok olarak sayıyoruz. Mesela dün enflasyon açıklandı. TÜİK rakamlarından konuşalım. Yüzde 61 olarak açıkladı. Baktığımız zaman önceki dönem Euro kuru 4.57’ydi. Bu yıl 6.29 yapıldı. Bu oran kaç yüzde 37’dir. Bir defa her şeyi geçiyorum. Enflasyon bazında bile baksanız yüzde 24’lük bir iyileştirmeye ihtiyaç var olduğu görülüyor.” dedi.

Bugünün Türkiye'sinde her geçen gün enflasyonun artacağının vurgusunu yapan Sağır “Şişe maliyeti artacak, kâğıt maliyeti artacak, hepsini geçiyorum dışarıdan getirdiğiniz etken maddeyi 15 Euro’dan getireceksiniz ülkenize. Bu ülkede bu ilacı işleyeceksiniz. İşçilik koyacaksınız, karınızı koyacaksınız, KDV verginizi koyacaksınız, personel masraflarınızı koyacaksınız ve ürünü nihai bir sonuca getireceksiniz.” şeklinde ifade etti.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”

Ürünü satarken Euro kuru 6.29 olarak hesaplanıyor diyen Sağır “Yani bu ticari olarak hangi açıdan bakarsanız bakın, hangi sektör için bakarsanız bakın, sürdürülebilir değildir. Güncelleme olarak sadece senede bir kere mi yapılıyor? Senede bir kez yapılıyor o da bir önceki yılın Euro kuru baz alınarak Şubat ayında gerçekleşir. Çünkü ilaç fiyat kararnamesi diyor ki içinde girilen yılın ilk 45 günü içerisinde değerlendirme yapılır. Zaten bu yılki açıklamayı da 14 Şubat tarihinde yaptılar. 19 Şubat itibariyle de bu rakamlar yansıdı.” diye belirtti.

“VATANDAŞA YANSIMASI BÜYÜK”

Vatandaşa ilaç piyasasının yansımasının çok yüksek olduğunu ifade eden Sağır “Burada ödeme merkezi olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilaçla ilgili iki paydaş var. Birincisi Sağlık Bakanlığı bu işin koordinatörü, izin veren yeri, ruhsat veren veri ve fiyatını belirleyen ama Türkiye'de artık tek bir tane alıcı var Sosyal Güvenlik Kurumu. O yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bu alımla ilgili kısımda revizyonlar yapması gerekiyor. Bakın bu ilaç fiyatlarındaki değişiklikten sonra vatandaşın ödediği ilaç fiyat farkları çok arttı. Bakın katılım payları demiyorum. Katılım paylarının artması zaten normal çünkü ilacın fiyatı arttığı için katılım payı yüzde 20 ya da yüzde 10 dediğimiz bir şeydi.” şeklinde konuştu.

“REVİZYON YAPILMASI GEREKİYOR”

Fiyat farkının arttığını belirten Sağır “Fiyat farkı devletin ben bundan daha fazlasını ödemeyeceğim dediği kısım için vatandaşın ödediği bölüm ve bu fiyat farkları arttı. Yani bugün vatandaş reçetesiyle bir şurubu aldığında, kullanılan klasik ağrı kesici şurubu aldığında 21 ile 23 arasında bir fark ödüyor. Bu sadece bir kutu ilaç için ödenen fark. O yüzden sadece Sağlık Bakanlığı boyutları değil, Sosyal Güvenlik Kurumu boyutunda da mutlaka bu ürünlerin fiyatlarının ödemesiyle ilgili revizyon yapılması gerekiyor.” diyerek bu durumun vatandaşa yansımasının çok daha fazla olduğunu ifade etti.

İLAÇ AMBALAJINA YÜZDE 100 ZAM

Şubat öncesine göre ilaç bulunma durumunun azaldığının altını çizen Sağır “Şubat öncesindeki bu ürünlerin bulunamamasının nedeni etken maddeyle birlikte az önce de bahsettiğim gibi özellikle şişeleme ya da ya da ambalajlama maliyetleriydi. İşte bugün aldığımız haber eğer doğruysa şişecam yine bu ürünlere yüzde 100 arasında bir zam yapacak olursa çok basit bir hesaptır ki bu ürünlere ulaşımımız birkaç ay sonra yine sekteye uğrayacaktır. Çünkü yine ambalaj fiyatları artmış olacak. Yani ilacı sadece bir etken madde olarak değerlendirmemek gerekiyor. İlacın içerisinde bulunduğu her yönüyle bakmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İlacın keyfi bir ürün olmadığını ifade eden Başkan Sağır “İlaca bugün ulaşamazsanız hasta ölebilir ya da farklı kalıcı sıkıntılar yaşayabilir. Bahsettiğimiz ilaçların hepsi düzenli kullanılması gereken ilaçlar. Tansiyon ilacı, şeker ilacı, parkinson ilaç. Mesela şu an bir grup Parkinson ilacı piyasada yok. Şimdi bu hastalara ne yapıyorsunuz? Hekime yönlendiriyorsunuz. Ama hekimin de elindeki kullanabileceği yelpaze dar.” diye konuşarak sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.