Öne Çıkanlar mersin ORTAKBİLDİRİ bakan EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

 Hisarcıklıoğlu'ndan

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, 4 yıl önce hizmete giren Ticaret Odası hizmet binasının açılışına gerçekleştirdi. Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Belediye Başkanı Mustafa Turgut, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar ve yönetim kurulu tarafından karşılanan Hisarcıklıoğlu, Silifke Halkoyunları ekibinin gösterisini izledi. Silifke Ticaret Odası hizmet binası açılış kurdelesi kesilmesinin ardından Hisarcıklıoğlu, ilçe protokolü ve Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ile görüştü.

  "ALLAH SİLİFKE’YE HER ŞEYİ VERMİŞ"

 “Allah Silifke’ye her şeyi vermiş” diyen Hisarcıklıoğlu, “Allah size  öyle büyük  bir nimet vermiş yılda üç ürün alıyorsunuz. Allah'a ne kadar şükretseniz azdır. Ben 5 vakit namaz kılıyorsam sizin 5 rekat da şükür namazı kılmanız lazım. Çilek en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi. Bakın az önce söylendi burada çilek çalıstayının yapılmış olması da güzel bir çalışmadır. Bu sizin vizyonunuzu ortaya koymaktadır. Limon borsası kurulması noktasında çabanız var biz de onu destekliyoruz” dedi. “Türkiye’nin neresinde olursak olalım Silifke denildiğinde yoğurt akla geliyor” diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Silifkeliler yoğurdunuza sahip çıkın. Dünyaya ün salmış Silifke yoğurdunu Yunanlılara kaptırdınız. Yoğurdumuzu var ama yoğurdu markalaştıramadık. Silifke yoğurduyla karşıladınız beni. Halk oyunları Silifke yoğurdu müziği eşliğinde oynadı. Masamda da yoğurt yedim yoğurt güzeldi ama yoğurdu markalaştıramadık. Yoğurdun markasını sadece Silifke değil, Türkiye de kaybetti. Ben yurtdışını çok gezen bir kişiyim batıda hiç kimse yoğurdu bilmiyor. Ama şu anda dünyada 'yogurt' diye satılıyor. Amerikan pazarının yüzde 30’u bir Türk’ün elinde. Ama o Türk de bu yoğurdu 'Grek Yoğurt' diye satıyor. Türk yoğurdunu Yunan markası adı altında satıyor. Bu bizim yoğurdumuzu atalarımız olan Yörüklerimiz alıp getirdi bu Anadolu’ya. Bizim kazandırdığımız bir ürünü kaptırdık şu an. Silifke denilince akla ilk önce yoğurt gelir bugüne kadar markalaştırılamamış ama en azından marka tescilini almamız lazım. Benim babaannem eskiden yoğurdun içine meyve katar getirirdi şimdi Fransız satıyor meyveli yoğurdu. Onların getirdiği meyveli yoğurdu yiyoruz. Kendi değerlerimize sahip çıkamazsak o zaman kaybeden oluruz. Değerlerinize sahip çıkıp yaptığınız işi de markalaştırırsanız bir liraya sattığınız ürünü on liraya satarsınız.”

"İHRACAT SİGORTASI YAPTIRMADAN MAL SATMAYIN"

Ürünlerimizi sattığımızı ülkelerin yüzde yüzde 50’sinin riskli ülkeler olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Gerek son dönemlerdeki siyasi gelişmeler gerekse ekonomik zorluklardan dolayı. Onun için eğer yurtdışına ihracat yapıyorsak, ihracat sigortası yaptırmadan mal satmayın. Bakın son günlerde yaşanan islerden biri tanesi bu sigortayı yapmamız lazım.  Onunda toplam cironuzun içindeki payı çok küçük, ama bütün alacağımız garanti altında oluyor. Eğer içeride bir tüccara satıp onun vasıtasıyla bu ticaret gerçekleşiyorsa onun riskini üstlenmemek için de, yine kendi içimizde de alacak sigortası yaptırmamız lazım. Yani cironuzun yüzde yarımı kadar sigorta yaptırıyorsunuz bütün alacağınızın hepsi yüzde yüzü garanti. Bu kapsamda muhakkak o yüzdeyi vermekten de kaçınmayın. Yanı başımızdaki hadiselerin gelişmesinden dolayı bütün bu bölgedeki yaşadığımız sıkıntılar ortada” dedi.

"YIL SONUNA KADAR SİLİFKE 5 YILDIZI ALMALIDIR"

Hisarcıklıoğlu bir hedef doğrultusunda ilerlediklerini belirterek, “Odalar birliği başkanı olduğumdan sonra bir hedef koyduk. Fiziki şartların iyileştirilmesi, yaşanabilir ve hizmet verebilir hale gelmesiydi. Silifke bu fiziki şartları düzelterek böyle modern bir hizmet binasına kavuştu. İkinci etapta hizmet kalitesini arttırılmasını istiyoruz. O andan itibaren Silifke Ticaret ve Sanayi Odası bu sürece canlarıyla başlarıyla dahil oldu. Bu da bir akreditasyon hizmeti. Bu da aynı otellerdeki gibi düşünün nasıl bir yıldızdan beş yıldızda olduğu gibi hizmet alamıyorsak bu da aynı. Yani 5 yıldızlı otelde nasıl hizmet alacağın bellidir. Dünya bugün aynı şekilde. Ticaret ve sanayi odaları içinde yıldızlarıma sistemi var son noktası bunun 5 yıldız, biz de hedefimizi beş yıldızlı olmak için koyduk. 3-4 yıldız olmaz biz zenginleşmek istiyoruz. Bunun için en iyi hizmet kalitesini vermesi için 5 yıldız olması gerek inşallah bu yılın sonuna kadar Silifke de bu hedefe ulaşacak. Bu 5 yıldızı biz vermiyoruz uluslararası kuruluşlar tarafından değerlendirme yapılıyor ve her yıl denetleniyor. Dünyanın beş yıldızlı odası Paris, Londra ve Berlin ticaret ve sanayi odasıdır. İnşallah Silifke de kendi standardını Berlin, Londra, Paris standardına getirmiş olacak. Ben burada Silifke Ticaret Odası yönetimini kutluyorum” diye konuştu. Toplantının ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Hisarcıklıoğlu’na Silifke fotoğrafı hediye etti. Hisarcıklıoğlu ise, Başkan Nurettin Kaynar’a Kaymakam Şevket Cinbir’e ve Belediye Başkanı Mustafa Turgut’a birer hediye takdim etti.(İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291