Öne Çıkanlar MİMARLAR 2temmuz1993 mersin Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

“KITLIĞI YAŞAYABİLİRİZ”

HABER: ELİF KURTTAŞ

Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Necmi Birim yanlış özelleştirme politikalarının çözümü için üretime dayalı kalkınma yapılması gerektiğini ifade ederek “Tarım sektörüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli yapısal sorunlarını gideren tarımsal planlamalar acil olarak gündeme alınmalıdır.” dedi.

“YANLIŞ VE ÖZELLEŞTİRMECİ TARIM POLİTİKALARI”

Tarım sektöründe yıllardır uygulanan yanlış ve özelleştirmeci tarım politikaları nedeniyle yapısal sorunların çözülememiş olduğunu vurgulayan Başkan Birim “Bu yapısal sorunlar ile birlikte enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatlarımızı her alanda olumsuz etkileyen ekonomik kriz giderek daha da derinleşmeye devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“GÜNDELİK POLİTİKALAR YERİNE PLANLI KALKINMAYI HEDEFLENLENMELİ”

Üretim ekonomisinin benimsenmesi gerektiğini ifade eden Birim “Yaşanan krizden kurtulabilmek için ithalat kolaycılığına dayalı neoliberal ekonomi politikaları yerine üretim ekonomisini, sermayenin öncelikleri yerine kamusal çıkarları, kamu harcamalarında lüks ve savurganlığa dayalı yönetim anlayışı yerine tasarrufları, gündelik politikalar yerine planlı kalkınmayı hedefleyen anlayış bir an önce benimsenmelidir.” şeklinde ifade etti.

“ÜRETİMİ DESTEKLEMEK YERİNE İTHALATI TERCİH EDİLİYOR”

Planlı ve tedbirli bir üretim yapılması gerektiğinin altını çizen Birim “Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) olarak uzun süredir söylediğimiz bazı gerçekler var. Bunları kısaca özetlemek gerekirse; planlı üretim yapmadan, küresel iklim değişikliğine karşı gerekli tedbirler alınmadan, üreticinin tarımsal girdi fiyatları aşağı çekilmeden, döviz kuruna bağlı hammadde sorunları çözülmeden, bazı stratejik bitkisel ürünlerde dışa bağımlılığı sonlandırmadan bugünkü yaşadığımız sorunlardan kurtulamayacağımız gibi hükümetlerin üretimi desteklemek yerine ithalatı tercih etmesi gibi faktörler yüzünden de bugün halkımız yaşanan gıda enflasyonu karşısında maalesef sıkıntılı bir süreçten geçmektedir.” şeklinde konuştu.

“YETERLİ GÜBRE ATILAMAYACAK”

Yaşanılan krizlerin rekolte düşüklüğünün habercisi olduğunu belirten Başkan Birim “Bugün tahıl ambarı dediğimiz Doğu ve Güneydoğu bölgemizde bir taraftan mazot, ilaç, enerji ve gübrenin fahiş fiyatları diğer taraftan yıllık yağışın az olması, yaşanan don olayları, yaşanan kuraklık sonucu ve buna bağlı gübrelerin tam dozda atılamayışı rekolte düşüklüğü yaşanacağının habercisidir.  Yakın zamanda kışlık bitkilerin (Buğday, Mercimek, Nohut, Arpa vs.) hasadı yapılacak olup bunlara yeterli gübre maalesef atılamadı, tekrar gübre atılamayacak olması durumunda ikinci ürün ekilişlerini riske sokacaktır.” diye ifade etti.

“KAÇ LİRADAN SATACAĞINI BİLMEYEN BİR ÇİFTÇİ GERÇEĞİ VAR”

Hayvancılığı da etkileyen bir risk olduğunu kaydeden Birim “Bu durumda yeterli miktarda saman elde edemeyeceğiz demektir. Yani hayvancılığımızı da zorlayacak bir tablo karşımıza çıkabilir. Öyle bir kısır döngü var ki, bu mazot fiyatıyla biçerdöver girse maliyetini kurtarmayacak,  diyelim ki tekrar buğday ekecek kaç liradan satacağını bilmeyen bir çiftçi gerçeği var, zaten buğdayda yüzde 50 civarı bir verim kaybı söz konusu, kısaca büyük resme baktığımızda rekolte düşüklüğünün yansıması gıda enflasyonu olarak karşımıza çıkmakta, üreticinin para kazanamaması yanında tüketicinin de yüksek fiyata gıda alımı gerçekleşecektir.” ifadelerini kullandı.

“BİR YIL ÜRÜN BOLLUĞU ÖTEKİ YIL ÜRÜN KITLIĞI YAŞAYABİLİRİZ”

Çözümlerin bir an önce uygulanması gerektiğini ifade eden Birim “Yukarıda sıraladığımız sorunlara çözüm bulma noktasında ZMO’nun dediklerini bakanlığımız dikkate almalı, kısa orta ve uzun vadeli planları ivedilikle hayata geçirmelidir. Stratejik ürünlerin (Buğday, Arpa, Ayçiçeği, Mısır,Pamuk,Pancar ve Bakliyat) alım fiyatlarını önceden açıklamalı, kendimize yeterli gelen ürünlerin ekim alanlarını beklide daraltmamız yetersiz  gelenleri de genişletmemiz gerecektir. Plansız yapılan ekimlerde bir yıl ürün bolluğu öteki yıl ürün kıtlığı yaşayabiliriz. Patates ve soğan da yaşadıklarımız buna örnektir. Sorun tarlada ise çözümde tarladan başlamalı, Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) milli gelirimizin en az yüzde 1’i kanun gereği tarıma aktarılmalı, zira tasarruf edilecek en son sektör tarımdır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291